EP prijal rezolúciu proti trestu smrti

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nová komora na výkon trestu smrti
Na zábere je komora, v ktorej sa vykonáva trest smrti. Ide o moderné zariadenie, kde odsúdeného usmrtia smrteľnou injekciou. Nové zariadenie sprevádzkovali v štátnej väznici v kalifornskom meste San Quentin. Dnes by v ňom mal byť usmrtený prvý odsúdený, ktorý v roku 1980 znásilnil a zavraždil 15 ročné dievča na ceste domov zo školy. Foto: AP Photo/Eric Risberg

BRUSEL/BRATISLAVA 7. októbra (WEBNOVINY) – Európski poslanci si vo štvrtok pripomenuli 8. Svetový deň proti trestu smrti. Na zasadaní preto prijali uznesenie, v ktorom odsúdili „hrdelný trest vo všetkých prípadoch a za všetkých okolností“ a vyzvali na bezpodmienečné celosvetové moratórium na popravy. Predseda parlamentu Jerzy Buzek v stredajšom prejave vyhlásil, že smrť nemôže byť nikdy považovaná za akt spravodlivosti. Aj napriek tomu súčasné zákony v 43 krajinách sveta umožňujú vykonať trest smrti, pričom medzi krajiny s najvyšším počtom popráv patria Čína, Irán a Irak. Agentúru SITA o tom informovala tlačová atašé Európskeho parlamentu v Bratislave Ivana Janíková Stavrovská.

Podľa poslancov sa len v samotnej Číne vykonalo približne 5 000 popráv, čo predstavuje 88 percent všetkých popráv na celom svete. V Iráne popravili najmenej 402 osôb, v Iraku 77 a v Saudskej Arábii 69. Irán pritom do dnešného dňa vykonáva aj popravy ukameňovaním, čo je podľa parlamentu v rozpore s protokolom Medzinárodného paktu o občianskych a politických právach.

Medzi ďalšie krajiny, ktoré podľa uznesenia dodnes uplatňujú trest smrti, patria aj Egypt, Malajzia, Sudán, Thajsko, Kórejská ľudovodemokratická republika, Vietnam, Japonsko a USA, kde trest smrti existuje v 35 z 50 štátov. Bielorusko zostáva podľa poslancov jedinou Európskou krajinou, ktorá v súčasnosti uplatňuje trest smrti. Parlament zároveň vyzval Kazachstan a Lotyšsko na zmenu súčasného právneho stavu, ktorý za výnimočných okolností umožňuje vykonanie trestu smrti.

Európsky parlament prostredníctvom uznesenia a na základe rezolúcie Organizácie Spojených národov vyzýva na všeobecné moratórium na popravy s cieľom dosiahnuť úplné zrušenie trestu smrti vo všetkých štátoch, ktoré ho dodnes uplatňujú. Svetový deň proti trestu smrti pripadá na 10. októbra.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jerzy Buzek
Firmy a inštitúcie Európsky parlament