Elon Musk predstavil ošípanú Gertrúdu, ktorej do mozgu implantovali čip (video)

Prasa, Elon Musk, Neuralink
Ošípaná menom Gertrúda, ktorej do mozgu implantovali čip Reprofoto: www.youtube.com

Výkonný riaditeľ spoločnosti Tesla Elon Musk predstavil ošípanú, ktorej do mozgu implantovali čip s veľkosťou mince.

Urobil tak v rámci projektu Neuralink, počas ktorého by chceli testovať prepojenie ľudského mozgu s počítačovým rozhraním. Podnikateľ uviedol, že takéto čipy by mohli pomôcť pri liečbe demencie, Parkinsonovej choroby či zranení miechy.

Pôvodný čip upravili a zmenšili

Gertrúda bola jednou z troch zvierat v ohrade. Výskumníci videli, že počas hľadania potravy čip vysielal bezdrôtové signály, čo naznačuje nervovú aktivitu v jej rypáku. Musk povedal, že pôvodné zariadenie, ktoré predstavil minulý rok, trocha zjednodušili a zmenšili.

„Celkom dobre to v lebke zapadlo. Mohli by ste to mať pod vlasmi a ani by ste o tom netušili,“ vyjadril sa.

Problémom môže byť zložitosť ľudského mozgu

Zariadenie, ktoré spoločnosť vyvíja, pozostáva z viac ako 3000 elektród napojených na pružné vlákna tenšie ako ľudský vlas, ktoré dokážu monitorovať aktivitu tisícky mozgových neurónov. Ari Benjamin z University of Pennsylvania pred prezentáciou povedal, že skutočným problémom technológie môže byť zložitosť ľudského mozgu.

„Keď raz budú mať nahrávky, Neuralink ich bude potrebovať dekódovať a jedného dňa narazí na bariéru, ktorá pozostáva z nedostatku informácií o fungovaní mozgu. Nie je podstatné, koľko neutrónov budú pozorovať,“ vyjadril sa.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Elon Musk
Firmy a inštitúcie NeuralinkTesla