El Chapovi začali vo väzení rednúť vlasy, právnici zakročili

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Joaquín Guzmán
Joaquína Guzmána prevážajú do väznice Antiplano. Foto: SITA/AP

MEXIKO 9. augusta (WebNoviny.sk) – Právnici väzneného mexického narkobaróna Joaquína Guzmána, známeho aj ako El Chapo, vybojovali pre svojho mandanta zlepšenie životných podmienok v prísne stráženom väzení neďaleko mesta Ciudad Juárez ležiaceho v blízkosti hraníc s USA. Informovala o tom televízia Fox News.

Právnikom sa podarilo dosiahnuť, že Guzmán bude mať každý deň 30-minútovú prechádzku na väzenskom dvore namiesto doteraz platného nariadenia o troch polhodinových prechádzkach do týždňa. Tím advokátov žiadosť zdôvodnil tým, že ich mandant trpí vo väzení veľkým stresom, ktorý sa prejavuje výrazným úbytkom vlasov na hlave.

Ďalším veľkým zlepšením životných podmienok je aj to, že narkobarón bude môcť jesť v jedálni so spoluväzňami, nie ako doteraz, sám a vo svojej cele. Ostatné podmienky pobytu El Chapa vo väzení zostali nezmenené: Guzmánov kontakt s vonkajším svetom je obmedzený na dve hodinové návštevy do týždňa, pričom jedna je vyhradená pre niektorého z členov rodiny a druhá pre jedného z jeho právnych poradcov.

Guzmán, šéf drogového kartelu Sinaloa, je považovaný za jednu z najvýznamnejších postáv zločineckého prostredia v Mexiku. Začiatkom januára tohto roku sa po tretíkrát dostal do rúk polície. Prvýkrát ho zadržali v roku 1993 v Guatemale, odkiaľ bol vydaný do Mexika. V roku 2001, keď sa objavila informácia o jeho vydaní do USA, sa mu však z väzenia podarilo ujsť.

Po 13 rokoch na úteku ho polícia znova chytila vo februári 2014. V júli 2015 sa mu však opäť podarilo ujsť, a to tunelom vykopaným z cely väzenia do najbližšieho domu. Na úteku vtedy strávil pol roka. Vo väzení Ciudad Juárez, kde sa momentálne nachádza, ho stráži okolo 700 príslušníkov ochranky, a to vnútri objektu i v jeho okolí.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ciudad JuarézJoaquín Guzmán