Ekonomická nálada na Slovensku sa zlepšila, pesimizmus bol len v stavebníctve

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
FAKTÚRA, FINANCIE, EKONOMIKA
Foto: ilustračné, SITA/AP

Ekonomická nálada na Slovensku sa v apríli medzimesačne zlepšila. Jej ukazovateľ, teda Indikátor ekonomického sentimentu, sa zvýšil o 7,4 bodu na 103,1 bodu. Ekonomická nálada sa zlepšila najmä v obchode, dosiahla najvyššiu úroveň za posledných 14 rokov.

Optimistickejší boli aj podnikatelia v službách a v priemysle, ich dôvera bola najvyššia za posledných desať mesiacov. Pesimizmus bol len v stavebníctve. Zvýšila sa aj dôvera spotrebiteľov, najviac sa zmiernili obavy z očakávaného vývoja nezamestnanosti. Indikátor ekonomického sentimentu je oproti rovnakému obdobiu minulého roka pesimistickejší o 1,2 bodu, avšak po deviatich mesiacoch zaostávania opäť presiahol úroveň dlhodobého priemeru, aj keď len mierne o 0,6 bodu. V tlačovej správe o tom informoval Štatistický úrad SR.

Zvýšenie očakávanej produkcie a objednávok

Zlepšovanie nálady v priemysle z predchádzajúceho mesiaca pokračovalo aj v apríli, indikátor dôvery vzrástol o 5,6 percentuálneho bodu na hodnotu 6,3, čo je najvyššia hodnota za posledných desať mesiacov. Priaznivý vývoj indikátora ovplyvnilo zvýšenie očakávanej produkcie a objednávok. Nárast produkcie predpokladajú hlavne vo výrobe potravín a ostatných nekovových výrobkov, zvýšené objednávky zas predovšetkým vo výrobe textilu.

Najvýraznejší medzimesačný rast zaznamenal v apríli indikátor dôvery v službách, po dvojmesačnom poklese sa zvýšil o 13 bodov na úroveň 17,3, čo bola jeho najvyššia hodnota od júna minulého roka. Pozitívnejšie boli hodnotenia všetkých troch jeho komponentov, pričom zlepšenie podnikateľskej situácie, ako aj zvýšený dopyt pocítili hlavne v ubytovacích a stravovacích službách; dopyt v najbližších troch mesiacoch zas predpokladajú predovšetkým vo finančných a poisťovacích činnostiach.

Zlepšenie spotrebiteľskej atmosféry

Spotrebiteľská atmosféra na Slovensku sa v apríli oproti predchádzajúcemu mesiacu pomerne výrazne zlepšila, sezónne upravený indikátor spotrebiteľskej dôvery vzrástol o 5,2 bodu na úroveň -23,1. Najviac sa zmiernili obavy z očakávaného vývoja nezamestnanosti, ako aj celkovej hospodárskej situácie. Spotrebitelia vnímali priaznivejšie aj očakávanú finančnú situáciu ich domácností a s tým súvisiace úspory.

Dôvera v obchode dosiahla v apríli najvyššiu hodnotu za posledných 14 rokov. Pri raste o 6,7 bodu dosiahol indikátor dôvery v obchode úroveň 29,7, čo je najvyššia hodnota od marca 2008. Podnikatelia boli optimistickejší najmä pri hodnotení súčasných podnikateľských aktivít, ako aj očakávaných požiadaviek na dodávateľov. Pozitívne hodnotenia v obidvoch prípadoch prevládali najmä v maloobchode s pohonnými látkami a v maloobchode s potravinami, nápojmi a tabakom.

Oživenie hospodárstva potrebujeme

Sezónne upravený indikátor dôvery v stavebníctve v apríli medzimesačne klesol druhý mesiac po sebe. Pod pokles o 2 body na úroveň -13,5 sa podpísali nepriaznivejšie hodnotenia celkovej úrovne objednávok. Aktuálny výsledok však naďalej prevyšuje dlhodobý priemer, a to o 10,5 bodu.

Zverejnené štatistiky potešili aj premiéra Eduarda Hegera. „V dnešných ťažkých časoch má mierny optimizmus vyššiu cenu ako v dobrých,“ uviedol na sociálnej sieti. Vývoj objednávok a celkové očakávania ohľadom ekonomickej aktivity podľa neho nahrávajú lepšej nálade podnikateľov. „A to je len dobre. Oživenie hospodárstva všetci potrebujeme,“ zdôraznil predseda vlády. Verí, že sme svedkami trendu k lepšiemu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Eduard Heger