EK predstaví spoločné pravidlá v prípade krachujúcich bánk

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze
Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 24. júna (WEBNOVINY) – Návrh na zavedenie jednotného rezolučného mechanizmu pre banky v rámci Európskej únie by Európska komisia (EK) mohla predstaviť už v najbližších dňoch.

Ako uviedol podpredseda EK a komisár pre medziinštitucionálne vzťahy a administratívu Maroš Šefčovič, chceli by tak urobiť ešte pred summitom EÚ, ktorý sa uskutoční koncom týždňa.

K jednotnému európskemu bankovému dohľadu, ktorý už bol schválený by sa tak mal pridať ďalší pilier bankovej únie určujúci spoločné pravidlá v prípade krachujúcich bánk.

„Aby sme sa vyhli tým zložitým situáciám, ktoré sme videli v Európskej únii počas posledných niekoľko rokov, aby sme preťali takéto puto medzi bankami a daňovými poplatníkmi, kde sa automaticky očakávalo, že ak nejaká banka krachuje, tak to zaplatia štátne rozpočty čiže daňoví poplatníci,“ povedal Šefčovič na margo rezolučného mechanizmu.

Európska komisia navrhuje vytvorenie spoločného fondu, do ktorého budú prispievať jednotlivé banky. Z tohto fondu sa budú následne kryť prípadné finančné straty pri krachu niektorej z nich.

Šefčovič si myslí, že toto opatrenie je vítané ako zo strany bánk tak aj finančného sektora, nakoľko i naďalej na medzibankovom trhu panuje veľké napätie. „Napriek tomu, že situácia sa postupne stabilizuje a v bankovom priemysle je pomerne veľká likvidita, tak je veľký problém s poskytovaním úverov hlavne v krajinách južnej Európy malým a stredným podnikateľom a takisto aj domácnostiam, čo do veľkej miery a veľmi negatívne ovplyvňuje ekonomiky týchto krajín a vlastne bráni to naštartovaniu rastu,“ uviedol podpredseda EK.

Podľa Šefčoviča vládne presvedčenie, že dobudovanie bankovej únie ako aj tento pilier prispeje k stabilizovaniu situácie na bankovom trhu. Ako ďalej uviedol, na druhej strane nebudú pravdepodobne banky nadšené z toho, že sa majú podieľať na financovaní fondu.

„Ale vzhľadom na lekciu, na to poučenie, ktoré si myslím celá EÚ získala počas tohto posledného obdobia je absolútne nemožné, aby Európska únia prešla ešte raz cez takú krízu ako v uplynulom období, kde v podstate tie obrovské straty bankového sektoru museli zaplatiť daňoví poplatníci, ktorí teraz musia vo forme zvýšených daní pomáhať konsolidovať štátne rozpočty v jednotlivých krajinách,“ skonštatoval Šefčovič.

Predpokladá, že rokovania o tomto návrhu nariadenia budú ešte zložité a to najmä medzi členskými krajinami, kde sú rozličné národné tradície a rôzna kondícia jednotlivých ekonomík. Európska komisia by podľa neho uvítala, ak by toto nariadenie bolo schválené ešte pred voľbami do Európskeho parlamentu a pred nástupom novej EK na jeseň budúceho roka.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Maroš Šefčovič
Firmy a inštitúcie EK Európska komisia