Dzurinda si musí uznesenie EP o Kosove preštudovať

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Dzurinda
Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

BRATISLAVA 9. júla (WEBNOVINY) – Európsky parlament nepriamo žiada členské štáty vrátane Slovenska, aby uznali nezávislé Kosovo. Nový minister zahraničných vecí Mikuláš Dzurinda sa však svojej funkcie ujal len pred pár hodinami, preto tvrdí, že uznesenie si musí najskôr preštudovať. „Nemyslím si, že dnes by som mal diskutovať parciálne témy, pretože môžeme otvoriť aj otázku iných krajín západného Balkánu,“ odmietol o téme hovoriť po prvých minútach vo funkcii. „Pozícia Slovenskej republiky je dlhodobo známa, dobre viete, že som sa angažoval, aj keď som bol v opozícii, pri spoluformulovaní pozície Slovenskej republiky. Nič sa na tom nemení,“ dodal Dzurinda.

Európsky parlament vyzval na potrebu jednotného prístupu členských krajín EÚ ku Kosovu. V uznesení sa uvádza, že europarlament „by uvítal uznanie nezávislosti Kosova všetkými členskými štátmi EÚ“. Nezávislosť srbskej provincie, ktorá bola vyhlásená 18. februára 2008, dodnes neuznáva päť členských štátov únie, okrem Slovenska sú to Španielsko, Grécko, Cyprus a Rumunsko. Doposiaľ Kosovo uznalo 66 krajín sveta.

Dzurindove pocity po rokovaní sú celkom normálne

Ako celkom normálne opísal svoje pocity nový minister zahraničných vecí Mikuláš Dzurinda po tom, ako po prvý raz po štyroch rokoch zišiel schody z rokovacej sály Úradu vlády SR ako člen kabinetu. „Budem dbať o to, aby som čo najzodpovednejšie spravoval zverený rezort,“ boli jedny z jeho prvých slov v úrade. Počas štyroch rokov sa aj rokovacia sála trochu zmenila. „Tie obludné obrazovky nám bránia vo výhľade, je to také málo ľudské, niečo s tým treba urobiť, aby sme si pozerali do tváre, aby to bolo viac také ľudské než technické,“ posťažoval sa. „To ste povedali vy,“ odpovedal na otázku o prípadnom nákupe nových notebookov.

Na otázku, ktoré budú jeho prvé kroky, povedal nový šéf diplomacie, že sa to „ťažko špecifikuje, niektoré kalendáre sú dané“. Podľa Dzurindových slov sa bude o poradí krokov ešte radiť s kolegami. „Nepochybne budem mať záujem prezentovať zahraničnopolitické priority kľúčovým hráčom v Európe,“ začal a dodal, že chce aj nadviazať priateľskú komunikáciu so susedmi. „Samozrejme sa budem snažiť od prvej chvíle prispievať k tomu, aby povesť, reputácia, kredit Slovenska narastali,“ vymenoval svoje priority Dzurinda. Tvrdí, že so zvyšovaním kreditu potom prídu aj investície a práca pre ľudí, bude sa rozvíjať cestovný ruch a znova vzniknú pracovné miesta.

„Vždy budem mať na zreteli národný a štátny záujem vlasti, krajiny, ktorej som ministrom,“ odpovedal na otázku o konkrétnom zlepšovaní slovensko-maďarských vzťahov. Kroky má Dzurinda podľa svojich slov premyslené, no „o zámeroch sa nešpekuluje, ale o výsledkoch sa informuje. Kľúčový je základný záujem a otázka, aká je vôľa. Moja vôľa, môj záujem je rozvíjať dobré susedské vzťahy.“ Dodal, že má dobrý úmysel a keďže ho má, budú môcť prijímať aj dobré a správne rozhodnutia. So svojím novým maďarským náprotivkom Jánosom Martonyim sa Dzurinda pozná dvanásť rokov a keď bol Martonyi v rovnakej funkcii počas prvej Orbánovej vlády, mali dobrý vzťah a Dzurinda verí, že naň nadviažu aj teraz.

O svojej prvej zahraničnej ceste má svoju predstavu, ale je dôležité doladiť sa s kolegami. Tvrdí však, že už niečo naznačil v predchádzajúcich odpovediach. „Mám záujem, aby našim krokom rozumeli krajiny, ktoré najviac na seba berú zodpovednosť, ktoré sa snažia lídrovať európskej politike, z toho si veľmi ľahko urobíte záver,“ odkázal novinárom Dzurinda. Zopakoval však, že má „nesmierny“ záujem rozvíjať čo najlepšie vzťahy so susedmi. Nová premiérka Radičová ide už v pondelok do Bruselu, Dzurindu však zatiaľ o sprevádzanie nepožiadala.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Mikuláš Dzurinda
Firmy a inštitúcie SDKÚ-DS Slovenská demokratická a kresťanská únia – Demokratická strana