Dušan Cinkota pôjde na osem rokov za mreže

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Dušan cinkota
Herec Dušan Cinkota Foto: SITA/Nina Bednáriková

BRATISLAVA 5. decembra (WEBNOVINY) – Herec Dušan Cinkota pôjde na osem rokov do väzenia. Rozhodol o tom na stredajšom verejnom zasadnutí Krajský súd Bratislava.

Ten zamietol odvolanie obžalovaných Dušana Cinkotu a Martina Havrana. Rozsudok súdu prvého stupňa považuje odvolací súd za správny a zákonný. Dokazovaním na okresnom súde bola podľa neho dostatočne preukázaná vina obžalovaných. Rozsudok je právoplatný. Na dnešnom verejnom zasadnutí sa Cinkota nezúčastnil.

Variči dostali menej ako ja, skonštatoval Cinkota

Cinkotu uznal Okresný súd Bratislava IV 1. marca za vinného z drogovej trestnej činnosti a uložil mu trest osem rokov v ústave so stredným stupňom stráženia, herec sa proti rozsudku odvolal. Cinkota, ktorý už raz bol pre drogy odsúdený, komentoval vtedy rozsudok slovami, že variči zas dostali menej ako on. V záverečnej reči poznamenal, že neverí slovám prokurátora a rovnako neverí, že stojí pred súdom.

„Neviem a začínam pochybovať o tom, či som spravil dobre, že som sa na spoluprácu s políciou dal,“ povedal s tým, že sa cíti ako „blbec“. Skutočnosť, že stojí pred súdom, ho motivuje k tomu, že už nikdy neohlási trestný čin. „Takto motivujete celú spoločnosť,“ zdôraznil v marci.

Na prvostupňovom súde povedal, že na odhaľovaní drogovej trestnej činnosti spolupracoval s policajtom J. So spoluobžalovaným Martinom Havranom sa zoznámil na základe policajtovej požiadavky. Jeho úlohou bolo nájsť „kuchynky“, teda miesto, kde sa drogy pripravovali, ako aj označiť „varičov“.

Zadržala ho však iná hliadka

V deň zadržania mal u seba drogu, ktorú kúpil u Havrana v byte. Zároveň si tam dal dávku pervitínu. Podľa neho by bolo v danom momente divné, ak by si ju nedal. Poznamenal, že s užitím drogy mal ako bývalý narkoman problém, veril však, že svoju recidívu zvládne. Drogu mal odovzdať policajtovi J., zadržala ho však iná hliadka. Tvrdil tiež, že po zadržaní žiadal, aby sa s policajtom J. mohol skontaktovať, dal k dispozícii i jeho služobné čísla i kontakt na obhajcu, ale mu to neumožnili.

Obhajca Dušana Cinkotu vtedy v záverečnej reči žiadal, aby bol jeho klient oslobodený, keďže absentuje jeho úmysel spáchať trestný čin. „Úmysel môjho mandanta smeroval k odhaľovaniu trestnej činnosti,“ povedal vtedy obhajca a dodal, že bez naplnenia subjektívnej stránky, preukázania úmyslu, v podstate nedochádza ku konkrétnemu naplneniu skutkovej podstaty trestného činu. Podľa neho jeho klient dlhodobo spolupracoval s políciou, pomáhal cudzineckej polícii, neskôr pri odhaľovaní drogovej trestnej činnosti. Drogu, ktorú mal pri zadržaní pri sebe, kúpil, aby pomohol polícii, tvrdil obhajca.

Spoluobžalovanému Martinovi Havranovi, ktorý sa k skutku priznal, na pojednávaní v novembri 2011 súd uložil súhrnný trest päť rokov v ústave s minimálnym stupňom stráženia. Súd mu tiež uložil protitoxikologické liečenie. Martin Havran svoj čin aj dnes v záverečnej reči oľutoval.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Dušan Cinkota