Dostál vyzýva Fica, aby po Plavčanovi odvolal aj Richtera a Kaliňáka

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ján Richter, Robert Kaliňák, Robert Fico
Foto: archívne, SITA/Jakub Julény.

BRATISLAVA 17. augusta (WebNoviny.sk) – Premiér Robert Fico by mal odvolať aj ministrov za Smer-SD, pri ktorých existujú prinajmenšom rovnako vážne dôvody pre odchod z funkcie ako pri Petrovi Plavčanovi, čiže Roberta Kaliňáka a Jána Richtera.

Uvádza sa to vo vyhlásení predsedu OKS a poslanca parlamentu za klub SaS Ondreja Dostála. „Predseda vlády by nemal uplatňovať dvojaký meter voči ministrom vlastnej strany a ministrom svojho koaličného partnera,“ skonštatoval Dostál.

Eurofondová kauza

Podľa Dostála je odchod Plavčana len vyvodením základnej politickej zodpovednosti za škandál okolo rozdeľovania eurofondov na výskum, nie je však sám o sebe dostatočný. Nasledovať by podľa neho mali aj ďalšie kroky.

„Eurofondovú kauzu je potrebné dôsledne prešetriť, zistiť a verejne pomenovať všetky pochybenia a zlyhania konkrétnych ľudí, ktorí ich spôsobili a následne ich zobrať na zodpovednosť. Vyvodenie zodpovednosti by nemalo mať iba charakter trestnoprávny, prípadne podobu čakania na to, k čomu dospejú kontrolné orgány Európskej únie,“ uviedol Dostál.

Podľa neho je životným záujmom SR, aby sa s touto kauzou sama vysporiadala. „Pomenovaniu zodpovedných a vyvodzovaniu zodpovednosti preto nemôže brániť len to, ak sa nepodarí preukázať spáchanie trestného činu,“ zdôraznil.

Zmena nastavenia systému

Rovnako dôležité je podľa Dostála zmeniť nastavenia systému tak, aby sa tieto zlyhania už nemohli opakovať alebo aby boli aspoň oveľa ľahšie odhaliteľné.„Predovšetkým je potrebné zverejňovať všetky informácie, ktoré súvisia s rozdeľovaním a čerpaním eurofondov, pretože transparentnosť umožní lepšiu kontrolu zo strany verejnosti,“ povedal.

Dostál tiež zdôraznil, že je zodpovednosťou SNS, aby sa nástupcom Petra Plavčana stal človek, ktorého morálny kredit a doterajšie pôsobenie nebudú vzbudzovať pochybnosti, žeby sa podobný škandál mohol opakovať. „Bez splnenia týchto podmienok ostane odchod Petra Plavčana iba prázdnym gestom pre verejnosť,“ dodal Dostál.

 

Predseda vlády Robert Fico v stredu 16. augusta uviedol, že minister školstva Peter Plavčan (nominant SNS) by mal skončiť vo funkcii. Fico tiež požiadal predsedu SNS Andreja Danka, aby predložil návrh na nového ministra školstva, a to v čo najkratšom čase.

Dôvodom podľa Fica je, že udalosti, ktoré sa stali na ministerstve školstva, vyvolávajú pochybnosti v očiach verejnosti, či to vláda myslí s bojom proti netransparentnému a korupčnému správaniu vážne. Andrej Danko následne v stredu uviedol, že žiadosť premiéra na zmenu ministra školstva berie na vedomie a dodal, že Plavčan dnes oznámi abdikáciu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej DankoJán RichterOndrej DostálPeter PlavčanRobert FicoRobert Kaliňák
Firmy a inštitúcie Most-HídOKS Občianska konzervatívna stranaSMER-SDSNS Slovenská národná strana