Donald Trump zagratuloval tureckému prezidentovi Erdoganovi k úspešnému referendu

Donald Trump
Americký prezident Donald Trump. Foto: archívne, SITA/AP.

LONDÝN 18. apríla (WebNoviny.sk) – Americký prezident Donald Trump zagratuloval svojmu tureckému náprotivkovi Recepovi Tayyipovi Erdoganovi k jeho víťazstvu v nedeľňajšom referende, ktoré mu rozširuje právomoci. Informovala o tom v utorok spravodajská stanica BBC.

Trumpov telefonát kontrastuje s obavami európskych lídrov, že výsledok referenda – 51,4 percent v prospech týchto zmien – odhalil hlboký rozkol v tureckej spoločnosti. Hlavná turecká opozičná strana požaduje anulovanie výsledkov.

Vďaka týmto zmenám, ktoré budú zavedené pred prezidentskými a parlamentnými voľbami v novembri 2019, sa Turecko stane prezidentskou republikou podobnou USA či Francúzsku. Erdoganovi to umožní zostať pri moci do roku 2029.

Jeho tesné víťazstvo v referende bolo volebnou komisiou uznané za legitímne, a to napriek vyhláseniam opozície o nezrovnalostiach, ktoré mali hlasovanie údajne sprevádzať. Európska komisia vyzvala tureckú vládu, aby spustila „transparentné vyšetrovanie“ týchto obvinení. Európska únia upozorňuje Turecko, aby „veľmi starostlivo zvážilo ďalšie kroky“.

Turecko v pondelok predĺžilo mimoriadny stav o ďalšie tri mesiace. Opatrenie, ktoré Ankara zaviedla po neúspešnom pokuse o vojenský prevrat vlani v júli, malo vypršať o dva dni.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald TrumpRecep Tayyip Erdogan