Dôchodky o 10, 20 a viac rokov budú chudobnejšie ako dnes. Aké sú scenáre?

Dôchodca, dôchodok
Foto: ilustračné, www.istockphoto.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Ficova vláda sa vo svojom programovom vyhlásení zaviazala, že prehodnotí všetky tri piliere dôchodkového systému.

Výnimkou by nebol ani druhý pilier, kde majú takmer dva milióny Slovákov nasporených vyše 13 miliárd eur. „Ak sa nám dnešné dôchodky zdajú nízke, dôchodky o 10, 20 a viac rokov budú ešte chudobnejšie,“ predpovedá finančný expert OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik.

Možností, odkiaľ vziať prípadné financie na penzie, tak nie je veľa. Informovala TV Joj na svojej stránke Noviny.sk. Jednou z nich je druhý pilier, ktorý Ficove vlády menili už v minulosti.

Vláda je zatiaľ opatrná

V súčasnosti je však vo vyjadreniach opatrná. Práve miliardy v druhom pilieri sú veľkým lákadlom a vláda ho môže opäť otvoriť či znížiť výšku príspevkov.

„Aktuálna výška príspevkov do druhého piliera je 5,5 percenta z hrubej mzdy. Toto percento má postupne narastať do roku 2027, kedy má dosiahnuť šesť percent,“ informoval generálny riaditeľ Partners Investments Maroš Ovčarik.

„Akékoľvek zníženie sadzby odvodu do druhého piliera znamená, že súčasná vláda nezodpovedným spôsobom presunie finančný problém na budúce vlády,“ vysvetlil analytik Radovan Ďurana.

Čaká nás cesta Maďarska?

Sporiteľom by tak vláda ukrojila z ich budúcich dôchodkov. Najhorším scenárom by však bolo úplne zrušenie druhého piliera, prípadne jeho znárodnenie. Takéto niečo sa udialo v susednom Maďarsku.

Je to veľmi nepravdepodobné, aby došlo k podobnému kroku aj na Slovensku, naopak, vylučujeme ho,“ ozrejmil generálny riaditeľ poisťovne Kooperativa Matej Varga. Maroš Ovčarik je zase presvedčený, že takéto riešenie by narazilo na ústavu a na ochranu súkromného vlastníctva.

„Druhý pilier je naozaj dôležitý nástroj, v ktorom si ľudia môžu našetriť extra peniaze na zvýšenie budúceho dôchodku,“ dodal finančný expert Búlik.

Na koho zrejme zaostrí Ficova vláda, sa dočítate na stránke Noviny.sk.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Marián BúlikMaroš OvčarikMatej VargaRadovan Ďurana
Firmy a inštitúcie KooperativaOVB Allfinanz SlovenskoPartners Investments