Dobrodruh chcel sám prejsť Antarktídu, pred cieľom zomrel

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bádateľ chcel sám prejsť Antarktídu, pred cieľom zomrel
Henry Worsley (vpravo) s britským princom Williamom. Foto: SITA/AP

Londýn 25. januára (WebNoviny.sk) – Britský dobrodruh Henry Worsley zomrel na vyčerpanie a dehydratáciu pri pokuse prejsť Antarktídou. Informuje o tom dnes britská spravodajská stanica BBC. Bývalý vojak, 55-ročný Worsley, sa chcel stať prvým človekom na svete, ktorému sa podarí prejsť Antarktídu bez akejkoľvek pomoci či spoločnosti. Jeho pokus sa skončil tesne pred cieľom, na 71. deň výpravy.

Worsley z Fulhamu v Londýne zomrel na „totálne zlyhanie orgánov“, uviedla jeho manželka Joanna a dodala, že pociťuje „zármutok so zlomeným srdcom“. Cestovateľ Worsley zomrel „napriek všetkému úsiliu“ zamestnancov nemocnice Clínica Magallanes v čilskom meste Punta Arenas, napísala vo vyhlásení.

Worsley svoju 80-dňovú púť od pobrežiu k pobrežiu odštartoval v novembri vybavený iba saňami, potravinami, stanom a ďalšími predmetmi. Cieľom bolo prejsť kontinent „bez akejkoľvek cudzej pomoci a podpory“ a bez dodatočných dodávok potravín či pomoci psov alebo iných prostriedkov. Worsley v októbri v rozhovore pre BBC povedal, že počas tejto svojej cesty pravdepodobne stratí na hmotnosti približne 13 kilogramov.

Dĺžku výpravy odhadoval na 75 dní s tým, že stravu si zobral s rezervou na 80 dní. Podľa plánu mal do logistického tábora telefonovať každých 24 hodín. Záchranný tím mal vyraziť na miesto jeho poslednej známej polohy stanovenej GPS v prípade, že sa neozve dva razy po sebe. Zámerom jeho cesty bolo získať 100.000 libier (zhruba 133.000 eur) pre nadáciu Endeavour Fund, ktorá pomáha chorým a zraneným vojakom a vojačkám.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať