Do štvrtej voľby ústavných sudcov sa prihlásilo 16 kandidátov, o post sa znova uchádza aj Procházka

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Radoslav Procházka
Radoslav Procházka počas vypočutia kandidátov na sudcov Ústavného súdu SR na zasadnutí Ústavnoprávneho výboru NR SR. Bratislava, 25. január 2019. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.

BRATISLAVA 30. mája (WebNoviny.sk) – Do voľby ústavných sudcov sa prihlásilo 16 uchádzačov. Informáciu potvrdil predseda parlamentného ústavnoprávneho výboru Róbert Madej (Smer-SD).

Dvaja nováčikovia

O post sudcu na Ústavnom súde SR zabojuje 14 staronových kandidátov a dvaja nováčikovia. Kandidátov čaká aj verejné vypočutie pred parlamentným výborom, pričom do úvahy podľa Madeja prichádza iba jeden pracovný deň, 17. júna.

Na Ústavnom súde SR stále chýbajú šiesti sudcovia z trinástich a parlament ich volil už trikrát. Zákonodarcovia musia nájsť ešte šesť mien, ktoré posunú Kancelárii prezidenta SR.

Aj napriek tomu, že počet uchádzačov klesá, Madej verí, že poslanci dokážu nájsť šesť mien. „Verím, že sa to podarí a NR SR zvolí kandidátov. Dúfam, že sa celý proces nebude opakovať po piatykrát,“ povedal Madej.

Sudkyňou chce byť aj Pfundtner

O termíne verejného vypočutia bude predseda výboru ešte informovať. Zúčastniť sa na ňom musia aj tí kandidáti, ktorí sa už prezentovali. Ako nováčikovia sa predstavia iba dvaja – Rudolf Čirč a Peter Kubík.

Okrem nových mien sa uchádza o post na košickom súde aj bývalý predseda strany Sieť Radoslav Procházka či štátna tajomníčka rezortu spravodlivosti Edita Pfundtner.

Vo štvrtej voľbe bude NR SR hlasovať aj o Kataríne Čechovej, Ladislavovi Duditšovi, Michalovi Ďurišovi, Liborovi Duľovi, Borisovi Gergerym, Martine Jánošíkovej, Štefanovi Kseňákovi, Michalovi Matulníkovi, Petrovi Melicherovi, Zuzane Pitoňákovej, Petrovi Strakovi a Robertovi Šorlovi. Poslanci budú voliť kandidátov na ústavných sudcov na najbližšej schôdzi NR SR, ktorá sa začína 18. júna.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Edita PfundtnerRadoslav Procházka
Firmy a inštitúcie Ústavný súd SR