Štvrté vypočúvanie ústavných sudcov je naplánované aj na nedeľu, Baránik skritizoval záujem médií

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Alojz Beránik
Poslanec Alojz Baránik (SaS). Foto: archívne, SITA/Marko Erd.

BRATISLAVA 27. mája (WebNoviny.sk) – Vypočúvanie kandidátov na post ústavných sudcov pred Ústavnoprávnym výborom Národnej rady SR je predbežne naplánované aj na nedeľu.

Na svojom oficiálnom účte na sociálnej sieti Facebook to potvrdil poslanec parlamentu a člen výboru Alojz Baránik (SaS). Výbor vypočúval uchádzačov trikrát, pričom vždy iba počas pracovných dní.

Poslancov čaká štvrtá voľba

Lehota na podávanie nominácií uplynie 30. mája. Poslancov čaká v poradí štvrtá voľba na júnovej schôdzi parlamentu, pričom stále na košickom súde chýba šesť sudcov z trinástich. Ústavný súd SR už od februára tohto roka funguje v obmedzenom režime.

Zákonodarcovia na uplynulej májovej schôdzi nezvolili dostatočný počet kandidátov, keď vybrali iba štyroch z požadovaného počtu desať. Noví sudcovia budú obliekať taláre najbližších 12 rokov.

Niektorí nespĺňajú odborné a morálne kritériá

„No a aby sme sa nenudili ani my, ani tí, ktorí si z najrôznejších dôvodov myslia, že je správne, aby sa zúčastnili na procese výberu kandidátov na sudcov ústavného súdu, tu sú termíny ich vypočutia ústavnoprávnym výborom: 16. a 17. júna (nedeľa, pondelok),“ uviedol Baránik na Facebooku. Poslanec tiež uviedol, že je potrebné sa zamyslieť nad konkrétnymi menami, ktoré už boli zvolené.

Niečo zjavne robíme zle a je to potrebné zmeniť. Napríklad by sme sa mohli lepšie a inak zamyslieť nad profilom tých uchádzačov, ktorí sa dostali za kandidátov a nikto nevie prečo (teda, niekto určite áno, ale bežný nezainteresovaný človek nie), a aj napriek tomu, že nespĺňajú ani v najmenšom potrebné odborné a morálne kritériá,“ dodal.

Baránik tiež vyčíta médiám, že sa o voľbu sudcov zaujímajú iba povrchne. „Nikto sa nezaujíma napríklad o minulosť uchádzačov ani o pravdivosť tvrdení, ktoré uvedení politici či iní k tejto téme vyslovujú,“ doplnil.

Termín na podávanie návrhov na kandidátov je do štvrtka 30. mája do 12:00. Schôdza parlamentu sa začína 18. júna.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Alojz Baránik
Firmy a inštitúcie Ústavný súd SR