Do ruskej armády môžu vstúpiť aj ľudia po 40-tke, Putinovi pravdepodobne pre obrovské straty na Ukrajine dochádzajú vojaci

Ruskí vojaci
Rusko je stále závislé od iných bojovníkov pre slabosť a krehkosť profesionálnych síl. Foto: SITA/AP

Ruský prezident Vladimir Putin podpísal zákon, ktorý ruší vekový limit pre vstup do ozbrojených síl. Legislatíva umožňuje, aby sa do armády hlásili aj ľudia nad 40 rokov.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Nábor expertov do armády

Očakáva sa, že to budú ľudia bežného pracovného veku. Armáda mala predtým vekový limit 18 – 40 rokov pre Rusov a 18 – 30 rokov pre cudzincov.

Krok dláždi cestu pre nábor ďalších civilných expertov do konfliktu na Ukrajine. Informuje o tom spravodajský portál BBC. Nový zákon uvádza, že špecialisti sú povinní obsluhovať vysoko presné zbrane a „skúsenosti ukazujú, že sa takými stanú vo veku 40 až 45 rokov“.

Rusi prišli o množstvo vojakov

Do ozbrojených síl môže vstúpiť aj viac lekárov, inžinierov a odborníkov na komunikáciu. Putin sa zatiaľ vyhýba rozsiahlym odvodom do invázie na Ukrajine, ktorú Kremeľ označuje za „špeciálnu vojenskú operáciu“.

Vojenskí experti z Ukrajiny a Západu tvrdia, že Rusko počas vojny na Ukrajine utrpelo ťažké straty. Podľa Ukrajiny mu zabili zhruba 30-tisíc vojakov, britská vláda odhaduje okolo 15-tisíc. Rusko 25. marca uviedlo, že má 1 351 mŕtvych a odvtedy tento počet neaktualizovalo.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Vladimir Putin