Depresia a anhedónia kosí Slovákov – toto ju ľahko odstráni

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Depresia a anhedonia kosi slovakov toto ju lahko odstrani.jpg
Foto: Neurinu

Už pred príchodom zlých čias, aké prežívame v súčasnej dobe, trpelo zlou náladou veľa ľudí. Teraz ale pribúda stále viac a viac depresie v spoločnosti. Anhedónia a nedostatok radosti bránia mnohým z nás plnohodnotne prežívať svoje dni, radovať sa z prítomnosti milovaných ľudí či z iných maličkostí. Štatistiky sú alarmujúce. Našťastie, povestná nádej na zlepšenie umiera posledná.

S depresiou sa spájajú alarmujúce štatistiky a zdá sa, že ide o novodobú epidémiu, ešte horšiu ako Corona. Klinicky významná depresia sa aspoň raz za život objaví u každého piateho človeka. Každoročne na ňu ochorie asi 5 % obyvateľov Slovenska, pričom u žien sa objavuje dvakrát častejšie ako u mužov. S ťažkou formou depresie, má skúsenosť až 17 % ľudí (podľa SITA).

Depresia patrí medzi veľmi vážne, a zároveň najčastejšie duševné poruchy. Prichádza bez pozvania, v ktoromkoľvek životnom období, často bez akejkoľvek viditeľnej príčiny. Od zlej nálady a pocitov smútku sa odlišuje tým, že pretrváva dlhšie ako dva týždne, je intenzívnejšia a sprevádza ju citeľný pokles záujmu o niektoré činnosti. Človeku sa nechce nielen pracovať, ale stráca záujem aj o koníčky, ktoré predtým zbožňoval. Depresia môže človeka vyradiť z normálneho života na týždne, aj roky.

Medzi hlavné príznaky depresie patria porucha nálady a anhedónia, teda neschopnosť prežívať radosť. Ľudia s anhedóniou sa nedokážu tešiť z duševných a telesných pôžitkov, prežívať pozitívne, ale prekvapivo ani negatívne emócie a cítiť radosť z príjemných vecí, či udalostí. Anhedónia sa často objavuje ako prvý príznak depresie, ale podľa MUDr. Branislava Moťovského je často podceňovaná, čo je pre nás, hrdých slovákov typické. Prečo je to tak?

Človek, aj jeho okolie si totiž príznaky silnejšej depresie všimne pomerne ľahko. Smutná nálada, plačlivosť, strach, obavy, či celkový útlm človeka, sú dostatočne viditeľné. Na rozdiel od toho, anhedónia nie je až taká zreteľná a jej príznaky ľahko uniknú pozornosti okolia postihnutého. I napriek tomu, výrazne znižuje kvalitu života vo všetkých oblastiach. V osobnej oblasti sa prejavuje v zhoršení vzťahov, pretože človek nedokáže precítiť lásku k blízkym, komunikovať s nimi či tráviť s nimi čas. V pracovnej sfére sa znižuje výkonnosť a kreativita. Človek dokonca začína vykonávať prácu s odporom. Ľudia si môžu mýliť anhedóniu so syndrómom vyhorenia. Ten sa však viaže na zamestnanie, zatiaľ čo anhedónia je všeobecnejšia. Všetko sa však dá riešiť.

Zdravý rozum káže, že prvým krokom k riešeniu, by malo byť vyhľadanie lekárskej pomoci. Pre prvý kontakt dobre poslúži aj praktický lekár. Ten môže odporučiť návštevu psychológa, psychiatra alebo iného špecialistu. Nasledujú špecifické terapie či farmakologická liečba. Dobrý psychológ či psychiater však môže odporučiť aj doplnkovú terapiu za pomoci niektorých nových špeciálnych látok (podľa HelthLine.com). Tie robia naozaj divy a sľubujú novú nádej pre ľudí s menej závažnými ťažkosťami. Ich účinnosť sa opiera o najnovšie výskumy v oblasti funkcie mozgu a chemických procesov, ktoré v ňom prebiehajú. Dokážu urýchliť obnovu niektorých hormónov v tele, čím pomáhajú zlepšiť náladu. Ich výhoda je v tom, že oproti bežne používaným psychofarmakám, nespôsobujú až toľko vedľajších účinkov a nie sú návykové. Dobrou správou je, že tieto prírodné antidepresíva sú dostupné už aj Slovákom a môžete ich skúsiť na vlastnej koži. O čo sa však jedná?

Skromne vyzerajúci prípravok, je registrovaný ako výživový doplnok. Preto si ho môže zadovážiť každý. Volá sa NEURINU Serotogen, a ako napovedá už jeho názov, pomáha pri generovaní serotonínu. Táto látka sa laicky nazýva aj ako hormón šťastia. Serotonín je neurotransmiter, ktorý zabezpečuje prenos niektorých nervových vzruchov v mozgu. Vedci sa zhodujú na tvrdení, že jeho nedostatok patrí k hlavným príčinám vzniku depresie (podľa Dr. Jamesa McIntosha). Ako uvádza distribútor tohto nádejného prípravku proti zlej nálade, Serotogen bol vyvinutý na základe najnovších poznatkov o fungovaní nervového systému. Je nenávykový a bezpečný a vhodný v podstate pre každého. Zadovážiť si ho môžete okrem iného aj z pohodlia domova, cez internet. V prípade že užívate konvenčné antidepresíva a chceli by ste ich vysadiť, je vhodné poradiť sa o tom s lekárom.

Prvé účinky môžete očakávať v priebehu 7 – 14 dní. Odporúčaná doba užívania Serotogenu sú štyri mesiace, ale v prípade potreby je možné dobu užívania prispôsobiť. Ak vás teda tento prípravok zaujal, nebojte sa ho vyskúšať.

Depresívna nálada je mimoriadne rozšírená zvlášť v týchto časoch. Spôsobuje veľa problémov nielen jednotlivcom, ale celej spoločnosti. Ak zasiahla aj vás, určite sa jej nepoddávajte. Vyhľadajte odbornú pomoc a využite výsledky najnovších výskumov. Každý človek (aj vy) má právo cítiť sa v pohode.

Použité zdroje

  • webnoviny.sk: Agentúra SITA: Depresia môže postihnúť každého, toto sú jej hlavné príznaky
  • vpl.sk – MUDr. Branislav Moťovský: Anhedónia ako dôležitý ale podceňovaný symptóm depresie
  • healthline.com: Anhedonia: Symptoms, Treatment, and More
  • medicalnewsday.com: What is serotonin, and what does it do?

Tento článok nie je autorským obsahom SITA.sk. Bol dodaný klientom, uverejnený ako platený PR článok.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať