Demokrati formálne predstavili rezolúciu o impeachmente Donalda Trumpa

Donald Trump
Prezident USA Donald Trump. Foto: SITA/AP

Demokrati v Snemovni reprezentantov amerického Kongresu v pondelok formálne predstavili rezolúciu o obžalobe, tzv. impeachmente, voči prezidentovi Donaldovi Trumpovi. Obviňujú ho v nej z „podnecovania vzbury“ v súvislosti s minulotýždňovými nepokojmi v Kapitole Spojených štátov. Informuje o tom spravodajský portál CNN.

Ku kroku demokratickí zákonodarcovia pristúpili počas krátkeho zasadnutia Snemovne reprezentantov po tom, čo republikáni odmietli návrh vyzývajúci viceprezidenta Mikea Pencea, aby Trumpa zbavil prezidentských právomocí na základe 25. dodatku ústavy.

Jediná stať impeachentu poukazuje na Trumpove opakujúce sa falošné tvrdenia o tom, že vyhral novembrové prezidentské voľby a na prejav k davu svojich podporovateľov, ktorí neskôr vtrhli do Kapitolu. Tiež cituje telefonát so štátnym tajomníkom štátu Georgia, ktorého Trump vyzval, aby „našiel“ dostatok hlasov pre jeho výhru v štáte.

Líder demokratickej väčšiny v Snemovni Steny Hoyer sa pre CNN vyjadril, že hlasovanie o impeachmente Trumpa očakáva v stredu. Zároveň chce príslušné dokumenty okamžite poslať do Senátu, čo by mohlo znamenať, že by sa proces v tejto komore Kongresu mohol odohrať v prvých dňoch úradu novozvoleného prezidenta Joea Bidena.

Ak bude proces impeachmentu napredovať, Trump bude prvý prezident USA, ktorý by mu čelil dvakrát.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald TrumpJoe BidenMike Pence