„Dcéra“ automobilky Volvo otvorila závod v Číne, elektromobil Polestar 1 chce predávať aj v Európe

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Polestar 1, elektromobil
Thomas Ingenlath, generálny riaditeľ firmy Polestar, predstavuje elektromobil Polestar 1. Foto: SITA/Chinatopix Via AP

Automobilka Polestar, ktorá je dcérskou firmou spoločnosti Volvo, pokračuje v realizácii plánov na export prvého modelu elektromobilu čínskej výroby na trhy Európy a USA. Firma Polestar v utorok otvorila v západočínskom meste Čcheng-tu závod na výrobu hybridného auta Polestar 1.

Predaj vozidla sa v Európe začne v tomto roku, pričom cena auta bude zhruba 150-tisíc eur, uviedol generálny riaditeľ firmy Polestar Thomas Ingenlath. Dodal, že predaj na americkom trhu sa má začať v úvode budúceho roka. Spoločnosť Volvo Cars od roku 2010 vlastní čínsky výrobca áut Geely Holding.

Predali sa milióny elektromobilov

Regulačné úrady v Európe, Číne a na ostatných trhoch podporujú elektrické automobily prostredníctvom subvencií, predajných kvót a iných nástrojov.

Vlani sa podľa údajov Medzinárodnej agentúry pre energetiku globálne predalo 2,1 mil. úplne elektrických áut a hybridov. Keďže celkovo sa vo svete minulý rok predalo 86 mil. automobilov, podiel elektrických áut bol zhruba 2,3 percenta.

Prejde 150 kilometrov na jedno nabitie

Dojazd vozidla Polestar 1 má byť 150 kilometrov na jedno nabitie. Automobil však bude pre prípad potreby mať aj doplnkový benzínový motor.

Polestar tak vstupuje na čoraz viac preplnený trh s luxusnými elektrickými autami, ktorému teraz dominuje americká automobilka Tesla.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať