Dážď a búrky spôsobili na Slovensku problémy, hasiči mali desiatky výjazdov a hlásia aj 300-tisícové škody (video+foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Dážď, búrky, hasiči
Foto: HaZZ (www.facebook.com).
  • aktualizované 24. mája 16:02

Príslušníci Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Bratislavskom kraji a členovia Dobrovoľných hasičských zborov (DHZ) obcí Bratislavského kraja zasahovali v utorok 23. mája v súvislosti s nepriaznivým počasím 21-krát. Na sociálnej sieti o tom informuje HaZZ – Bratislavský kraj.

Hasiči mali plné ruky práce

Príslušníci hasičského a záchranného útvaru hlavného mesta SR Bratislavy zasahovali osemkrát, príslušníci Okresného riaditeľstva HaZZ v Malackách zasahovali dvakrát a členovia DHZ Ružinov, Staré Mesto, Petržalka, Podunajské Biskupice, Rovinka, Svätý Jur, Malinovo a Most pri Bratislave zasahovali 11-krát.

Profesionálni a dobrovoľní hasiči prevažne odstraňovali spadnuté a vyvrátené stromy zo štátnych ciest, miestnych komunikácií, z osobných motorových vozidiel, plotov či trolejových vedení. Odčerpávali tiež vodu zo zaplavených priestorov rodinných domov, bytových domov a komunikácií.

Najvážnejšia situácia bola v Trnavskom kraji

Počasie spôsobovalo problémy aj v iných častiach Slovenska a podľa hasičov bola najvážnejšia situácia v Trnavskom kraji. V utorok absolvovali v súvislosti s intenzívnym dažďom 36 výjazdov.

Celkom zasahovalo 47 príslušníkov Hasičského a záchranného zboru a 128 členov dobrovoľných hasičských zborov miest a obcí Trnavského kraja. Nasadených bolo 43 kusov hasičskej techniky. Najviac vyťažení boli hasiči z Trnavy, ktorí zasahovali desaťkrát.

Voda sa v utorok popoludní po krátkom, ale intenzívnom daždi valila obcami Horná Krupá, Boleráz či Trstín v okrese Trnava, problémy však robila aj v okolí Senice.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Obec hlási 300-tisícové škody

Utorkový prívalový dážď narobil škody aj v Kokave nad Rimavicou v Poltárskom okrese. Starosta tejto obce Ján Chromek odhadol škody na sumu 300-tisíc eur. Ako ďalej uviedol pre agentúru SITA, najväčšia škoda je na ceste v časti Liešnica, ktorú odtrhlo v dĺžke asi 60 až 70 metrov do dvojmetrovej hĺbky. Ide o novú protipožiarnu cestu, ktorú v roku 2021 rekonštruovali v dĺžke 3,6 kilometra.

V miestnej časti Vlkovo voda podmočila asi päť rodinných domov, poškodené sú studne, nejaké hospodárske budovy a drevárne. V obci platí tretí stupeň povodňovej aktivity.

Na stredajšom krízovom štábe sa rozprávali o ďalšom postupe a zladení prác. „Pri oprave chceme využiť dve zložky – Banskobystrickú regionálnu správu ciest (BBRSC) na cestu a povedľa ide koryto, ktoré by zastrešilo Povodie Ipľa. So zástupcami týchto podnikov mám dohodnuté stretnutie,“ popísal Chromek a dodal, že prísľub pomoci mu dal aj predseda Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Ondrej Lunter.

Veľká zrážka, ktorá v utorok 23. mája spadla na vrchu s názvom Diel, sa podľa starostu rozdelila na dve poriečne časti.

„Jedna smerovala do časti Kyseľovo, kde bol vyhlásený tretí povodňový stupeň, ale uvažujeme o zredukovaní na dvojku, lebo tu sme všetko vyčistili a stav potoka aj rodinných domov je ako pred búrkou. Treba už len odpratať nečistoty na ceste,“ popísal Chromek a doplnil, že práve tá druhá v časti Liešnica a vo Vlkove je na tom podstatne horšie.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať