Davisov pohár: Kližan zdolal Augera-Aliassima, stav zápasu Slovensko – Kanada je vyrovnaný (aktualizované)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Davisov pohár: Slovensko - Kanada
Slovenský tenista Martin Kližan počas úvodnej dvojhry Davisovho pohára (DP) tenisových reprezentačných družstiev mužov v kvalifikačnom kole o postup na finálový turnaj svetovej skupiny medzi Slovensko - Kanada. Bratislava, 1. február 2019. Foto: SITA/Jana Birošová
  • aktualizované 1. februára 19:30

BRATISLAVA 1. februára (WebNoviny.sk) – Po prvom dni bratislavského súboja Slovensko – Kanada v kvalifikačnom stretnutí o postup na finálový turnaj Davisovho pohára 2019 tenisových reprezentačných družstiev mužov (1. – 2. februára) je stav nerozhodný 1:1.

O prvý bod pre hostí sa postaral Denis Shapovalov, ktorý zdolal Filipa Horanského za 81 minút 6:4, 7:5.

„Na jednej strane to bolo ´peklo´, ktoré vytvorili diváci a výborne ma hecovali. Na druhej strane ma, samozrejme, mrzí a je mi ľúto, že mi to nevyšlo. Škoda tých brejkbalov v prvom sete. Súper svoje šance využil, ja nie. V každom sete rozhodol jeden brejk. Na kurte to bolo vyrovnané, rozhodlo pár loptičiek. Zo začiatku tam bola z moje strany nervozita, ale počas zápasu som sa čoraz lepšie cítil a pomáhal si servisom. Ešte raz škoda nevyužitých brejkbalov,“ uviedol Filip Horanský v prvej reakcii pre RTVS.

Sobotňajší program otvorí štvorhra

Vyrovnávajúci bod pre Slovensko na antuke pod zatiahnutou strechou AXA arény NTC zabezpečila domáca jednotka Martin Kližan triumfom nad dvojkou hostí Félixom Augerom-Aliassimom za 95 minút 7:5, 6:3.

„Keďže mi to zo začiatku nešlo, zmenil som taktiku. Začal som hrať inak ako do stavu 3:5 v prvom sete. Začalo sa mi dariť, súper s tým asi veľmi nerátal a druhý set už bol v mojej réžii. Som veľmi rád, že som zvíťazil. Veľká vďaka patrí aj fanúšikom, ktorí ma vyburcovali k takému výkonu, že som prvý set otočil na 7:5. V sobotu bude najprv dôležitá štvorhra. Ak sa zvíťazí, bude to bonus, ak nie, nebude ešte nič stratené. Osobne sa veľmi teším na zajtra,“ uviedol Martin Kližan v rozhovore pre RTVS.

Sobotňajší program o 11.00 h sa začne štvorhrou, na ktorú kapitáni Dominik Hrbatý, resp. Frank Dancevic nahlásili páry Igor Zelenay, Filip Polášek a Felix Auger-Aliassime, Denis Shapovalov.

Šéfovia realizačných štábov majú nárok na zmeny, týka sa to aj sobotňajších dvojhier Martin Kližan – Denis Shapovalov, Filip Horanský – Felix Auger-Aliassime. V domácom kádri je aj Norbert Gombos, v nominácii hostí aj Peter Polansky.

Druhý vzájomný zápas

V minulosti Slovensko odohralo s Kanadou jediné daviscupové stretnutie. V roku 1997 triumfovali Slováci v Montreale a zabezpečili pre svoju krajinu prvýkrát postup do svetovej skupiny. O víťazstvo 4:1 sa vtedy dvoma bodmi zaslúžil súčasný kapitán SR Dominik Hrbatý, rovnako dva body pridal aj Karol Kučera.

V rámci reformy súťaže sa vo februárovom kvalifikačnom kole predstaví v súbojoch o postup na koncoročný turnaj 24 mužstiev.

Dvanásť víťazných tímov sa pridá k štyrom semifinalistom tohtoročnej edície (Francúzsko, Chorvátsko, Španielsko a USA) a držiteľom dvoch voľných kariet (Argentína a Veľká Británia). Týchto osemnásť národných výberov sa zúčastní na koncoročnom finálovom turnaji, ktorý sa uskutoční 18. až 24. novembra 2019 v Madride.

I. set

V Davisovom pohári debutujúci Horanský dokázal v úvode prvého setu držať krok so Shapovalovom. V siedmej hre čelil slovenský tenista trom brejkbalom, posledný z nich Kanaďan využil a ujal sa vedenia 4:3.

V nasledujúcej hre Horanský nevyužil príležitosť zobrať si naspäť stratený servis. Nepremenil ani jeden z troch brejkbalov a Shapovalov zvýšil na 5:3. Slovák dokázal znížiť na 4:5, v ďalšom geme premenil Kanaďan pri svojom servise tretí setbal a ujal sa vedenia 1:0 na sety.

II. set

Aj začiatok druhého dejstva priniesol vyrovnaný tenis. V piatej hre ponúkol Horanský súperovi brejkbal, esom ho však dokázal odvrátiť a následne upravil na 3:2 vo svoj prospech.

Za stavu 5:5 hre mal Shapovalov k dispozícii dva brejkbaly, druhý dokázal premeniť a išiel podávať na víťazstvo v zápase. Pri svojom podaní využil Kanaďan na podaní prvý mečbal a tešil sa z triumfu.

Martin Kližan – Félix Auger-Aliassime 7:5, 6:3 za 95 minút

I. set

Úvod druhého piatkového stretnutia patril iba 18-ročnému Augerovi-Alianssimovi, keď sa ujal vedenia 3:0. V siedmej hre zatlačil Kližan na súperov servis, výsledkom boli dva brejkbaly, ani jeden však Slovák nevyužil a Kanaďan si naďalej udržiaval výhodu jedného brejku.

Za stavu 5:2 pre Augera-Aliassima čelil Kližan pri svojom podaní nepriaznivému stavu 0:30, štyrmi bodmi za sebou dokázal znížiť na 3:5 vo svoj neprospech. V následujúcej hre podával Kanaďan na zisk prvého dejstva, Slovák však zabojoval a prvýkrát v stretnutí zobral súperovi podanie.

Kližan sa pomaly dostával do tempa, vyrovnal na 5:5 a po ďalšom brejku išiel za stavu 6:5 podávať na víťazstvo v prvom sete. V 12. hre premenil Kližan prvý setbal a dokonal obrat z 2:5 na 7:5.

II. set

V tretej hre druhého dejstva prišiel Auger-Aliassime o svoj servis. Kližan následne čistou hrou na podaní potvrdil zisk brejku a ujal sa vedenia 3:1. Slovenský tenista v týchto momentoch na kurte dominoval.

V nasledujúcej znovu prelomil súperov servis a viedol už 4:1. V šiestej hre sa dostal Auger-Aliassime k brejkbalu, nedokázal ho však využiť. Za stavu 1:5 vo svoj neprospech išiel Kanaďan podávať na udržanie sa v zápase.

Dokázal znížiť na 2:5 a v ďalšej hre po prelomení Kližanovho servisu dokonca na 3:5. Slovák sa potom zdravo nahneval a pri súperovom podaní si vypracoval dva mečbaly, prvý využil a získal pre Slovensko prvý bod.