Davida Bowieho si uctili novým súhvezdím

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
David Bowie
Britský hudobník David Bowie uverejnil štyri novinky. Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 16. januára (WebNoviny.sk) – Belgické rádio Studio Brussels si spolu s verejným observatóriom MIRA uctili pamiatku zosnulého anglického speváka a hudobníka Davida Bowieho súhvezdím v tvare blesku, pričom sa inšpirovali obalom albumu Aladdin Sane (1973), na ktorom má interpret tvar namaľovaný na tvári. Informoval o tom americký portál Pitchfork s odvolaním sa na PR spoločnosť DDB Brussels. Astronómovia zaregistrovali sedem hviezd, ktoré sú na nočnej oblohe v blízkosti Marsu.

„Nebolo jednoduché určiť vhodné hviezdy. Studio Brussels nás požiadalo, aby sme Bowiemu vybrali výnimočné miesto v galaxii. Odkazujúc na jeho viaceré albumy, sme vybrali sedem hviezd – Sigma Librae, Spica, Alpha Virginis, Zeta Centauri, SAA 204 132, a Beta Sigma Octantis Trianguli Australis – v blízkosti Marsu. Súhvezdie je kópiou ikonického Bowieho blesku a bolo zaznamenané v presnom čase jeho smrti,“ uviedol pre Pitchfork Philippe Mollet z observatória MIRA, ktoré spolu s rádiom vytvorili aj webovú stránku stardustforbowie.be. Na nej si môžu Bowieho fanúšikovia do súhvezdia vložiť svoje obľúbené piesne.

Hold spevákovi chcú vzdať aj vo Veľkej Británii, kde vznikla online petícia, aby sa jeho tvár dostala na 20 librovú bankovku. V súčasnosti sa pod petíciu podpísalo vyše 29 400 ľudí. Spoločnosť Square Enix zase ponúka zadarmo počítačovú hru The Nomad Soul (1999), na ktorej sa Bowie hudobne podieľal.

David Bowie

, vlastným menom David Robert Jones, sa narodil 8. januára 1947 a patril k najvýznamnejším hudobníkom v dejinách. Oceňované je najmä jeho novátorstvo zo 70. rokov, ktoré sa prejavilo na albumoch ako The Rise And Fall Of Ziggy Stardust And The Spiders From Mars (1972), spomínaný Aladdin Sane (1973), Young Americans (1975) či Heroes (1977). Na konte má 26 sólových štúdioviek vrátane posledného albumu Blackstar, ktorý vydal v deň svojich 69. narodenín. Okrem toho nahral aj dva albumy s formáciou Tin Machine.

Podarilo sa mu získať dve Grammy, vrátane ceny za celoživotné dielo, ďalej tiež tri BRIT Awards, pričom jednu dostal za prínos britskej hudbe. V roku 2002 ho BBC označila za 29. najvýznamnejšieho Brita v dejinách. Americký magazín Rolling Stone ho v roku 2004 vyhlásil za 39. najlepšieho interpreta v dejinách a 23. najlepšieho speváka histórie. V roku 1996 ho uviedli do Rock’n’rollovej siene slávy. Okrem hudby sa venoval aj herectvu, účinkoval napríklad v snímkach Muž, ktorý spadol na Zem (1976), Krásny gigolo, úbohý gigolo (1978), Veselé Vianoce, pán Lawrence (1983), Labyrint (1986), Posledné pokušenie Krista (1988), Twin Peaks (1992), Basquiat (1996), Mr. Rice’s Secret (2000), Zoolander (2001), Dokonalý trik (2006) či Rock zo strednej (2009). Bowie bol dvakrát ženatý, v rokoch 1970 až 1980 bola jeho manželkou americká modelka a herečka Mary Angela Barnett, ktorá mu porodila syna Duncana. V roku 1992 sa potom oženil so somálsko-americkou modelkou Iman, s ktorou mal dcéru Alexandriu Zahru. Zomrel 10. januára v dôsledku rakoviny vo veku 69 rokov.

Informácie pochádzajú z webstránok pitchfork.com, www.nme.com a archívu agentúry SITA.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe David Bowie