Dáni zdolali Nemecko, no prišli o postup

MS v hokeji: Dánsko - Nemecko
Dán Mads Bodker skóruje do nemeckej bránky Foto: SITA, AP

BRATISLAVA 7. mája (WEBNOVINY) – Sobotňajší popoludňajší súboj osemfinálovej E-skupiny priniesol nečakané víťazstvo Dánska nad Nemeckom 4:3, no keďže sa zrodilo až po samostatných nájazdoch, znamená zároveň definitívne stop pre dánske nádeje na postup do štvrťfinále.

Zápas svojou kvalitou zapadal skôr do bojov o záchranu. Dáni len s teoretickou šancou na postup hrali dôsledne z obrany, čím Nemcom výrazne sťažili ich hru na rýchle protiútoky. Už po 25 sekundách po úvodnom vhadzovaní museli organizátori meniť rozbité plexisklo medzi striedačkami. Prví udreli v presilovke Dáni, keď tečovanú krížnu Christensenovu prihrávku do úplne odkrytej bránky poslal Mads Boedker. Nemci vyrovnali po rýchlom prieniku a presnej Trippovej strele sprava. Na začiatku druhej tretiny sa presadil aj druhý z bratov Boedkerovcov Mikkel, no po 26 sekundách z podobnej akcie v blízkosti bránky vyrovnal Barta. V tretej tretine sa prvýkrát do vedenia dostali Nemci po tvrdej strele Lavalleeho od modrej, no vedenie neudržali. Dáni najprv zahodili 48-sekundovú presilovku o dvoch hráčov, no v 58. min Green našiel Hardta a ten po kľučke poslal puk medzi Endrasove betóny do siete. Dáni potrebovali vyhrať v riadnom hracom čase, preto v závere odvolali aj brankára, no neuspeli a definitívne prišli o možnosť postupu do osemfinále. O stretnutí napokon rozhodli až samostatné nájazdy. Za Dánov boli úspešní Christensen a Mikkel Boedker, za Nemcov len P. Reimer. Najlepším hráčom víťazov sa stal exekútor rozhodujúceho nájazdu Mikkel Boedker, z tímu porazených sa cena ušla strelcovi úvodného gólu Johnovi Trippovi.

Výmena plexiskla počas zápasu kvalifikačnej E skupiny Dánsko - Nemecko na 75. hokejových majstrovstvách sveta 2011 IIHF v Bratislave. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Sprava: Hráč Nemecka Patrick Reimer a hráč Dánska Stefan Lassen počas zápasu kvalifikačnej E skupiny Dánsko - Nemecko na 75. hokejových majstrovstvách sveta 2011 IIHF v Bratislave. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Zľava: Brankár Dánska Frederik Andersen a hráč Dánska Kim Staal počas zápasu kvalifikačnej E skupiny Dánsko - Nemecko na 75. hokejových majstrovstvách sveta 2011 IIHF v Bratislave. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Dánsky hráč Stefan Lassen v súboji s nemeckým hráčom Frankom Hordlerom Foto: SITA, AP

Hokej – MS – E-skupina – výsledok

Dánsko – Nemecko 4:3 po sam. nájazdoch (1:1, 1:1, 1:1 – 0:0, 1:0)

Góly: 9. Mads Boedker (Christensen, Jakobsen), 22. Mikkel Boedker (Jakobsen, K. Jensen), 58. Hardt (Green, Madsen), rozhodujúci sam. nájazd Mikkel Boedker – 11. Tripp (Müller, Ullmann), 23. Barta (Kink, P. Reimer), 42. Lavallee (Hördler, Müller)

Vylúčení: 6:4 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Baluška (SR), Burchell (Kan.) – Hollenstein (Rak.), Valach (SR), 9 299 divákov.

Dánsko: Andersen – D. Nielsen, Lassen, K. Jensen, J. Jensen ml., Mads Boedker, Hersby, Eskesen, Eskesen – Starkov, Green, Hardt – Dresler, Degn, Madsen – Christensen, Jakobsen, Mikkel Boedker, Madsen, – J. Jensen, K. Staal, Storm

Nemecko: Endras – Krueger, Dietrich, Holzer, Braun, Lavallee, Hördler, Reul – Rankel, Hospelt, Wolf – Tripp, Ullmann, Müller – Mauer, Schütz, Gogulla – P. Reimer, Barta, Kreutzer – Kink

Hlasy:

Per Backman (tréner Dánska): „Chceli sme vyhrať za tri body. Boli sme dnes lepší ako súper. Som veľmi spokojný, ako sme odohrali tento zápas. Naším kráľom bol Mikkel Boedker.

Uwe Krupp (tréner Nemecka): „Gratulujem súperovi k víťazstvu. Bol to veľmi vyrovnaný zápas. Boli sme unavení, urobili sme niekoľko chýb, jedna nás stála gól v tretej tretine. No napriek tomu sme mali v závere riadneho hracieho času aj predĺženia šance na víťazstvo. No máme aspoň bod.“