Cyklón Idai uväznil ľudí na stromoch a strechách, chýba im jedlo aj čistá voda

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Mozambik, cyklón
Britská charitatívna organizácia Oxfam pre BBC uviedla, že pod vodou je oblasť s rozlohou približne tritisíc kilometrov štvorcových. Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 21. marca (WebNoviny.sk) – Približne 15-tisíc ľudí potrebuje stále zachrániť po devastácii, ktorú spôsobil cyklón Idai, uviedli predstavitelia v africkom Mozambiku. Podľa charitatívnych organizácií veľa ľudí uviazlo po katastrofických záplavách na strechách a stromoch.

V prístavnom meste Beira sú zásoby čistej vody už iba na dva až tri dni. Nateraz potvrdili v Mozambiku a Zimbabwe približne 300 obetí, predpokladá sa, že počet mŕtvych bude rásť.

Hrozba chorôb

Silný cyklón sa prehnal Beirou minulý štvrtok so silou vetra viac ako 177 kilometrov za hodinu. Pri presune do vnútrozemia zanechal po sebe zdevastovaný pás krajiny.

Britská charitatívna organizácia Oxfam pre BBC uviedla, že pod vodou je oblasť s rozlohou približne tritisíc kilometrov štvorcových. Zdravotnícke organizácie varujú, že nedostatok jedla a čistej pitnej vody zvyšuje hrozbu chorôb.

Stovky obetí

Prvé čo vidíte, je deštrukcia a veľa vody,“ povedal Get Verdonck, núdzový koordinátor medzinárodnej organizácie Lekári bez hraníc. Ľudia čerpajú vodu zo studní bez použitia chlóru.

Nateraz potvrdili v Mozambiku 217 obetí, mnohé oblasti sú však stále nedostupné. Podľa prezidenta Mozambiku Felipeho Nyusiho je ohrozených viac ako 100-tisíc ľudí.

Zo susedného Zimbabwe hlásia najmenej 98 obetí, podľa vlády je nezvestných 217 ľudí. V Malawi muselo viac ako 80-tisíc ľudí opustiť svoje domovy, uviedla Organizácia Spojených národov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať