Čo bude nasledovať po tom, ako najvyšší súd zrušil rozhodnutie o nevine Kočnera a Zsuzsovej

SÚDY: Kauza vraždy Jána Kuciaka a ïalších skutkov
Marian Kočner. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.

Najvyšší súd v utorok zrušil rozsudok Špecializovaného trestného súdu (ŠTS), ktorý hovoril o nevine Mariana Kočnera a Aleny Zsuzsovej v prípade vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Špecializovaný súd v Pezinku vlani v septembri oboch obžalovaných oslobodil, pretože podľa neho neexistoval dostatok dôkazov na uznanie ich viny. Kočner bol obžalovaný ako zadávateľ vraždy novinára Kuciaka a Zsuzsová ako objednávateľka.

Proti rozhodnutiu ŠTS sa odvolal dozorujúci prokurátor aj advokáti rodiny zosnulého Kuciaka a Kušnírovej.

Konanie sa vráti do Pezinka

Odvolanie podal aj Tomáš Szabó, ktorý sa na vražde Kuciaka a jeho snúbenice zúčastnil ako šofér, za čo bol aj odsúdený. V rámci úhrnného trestu, ktorý v sebe zahŕňal aj trest za vraždu podnikateľa Petra Molnára, dostal 25 rokov väzenia, voči čomu sa odvolal.

V prípade Szabóa síce najvyšší súd v utorok pôvodný trest 25 rokov zrušil, nahradil ho však tým istým. Dôvodom boli textové chyby vo výroku o vražde podnikateľa Petra Molnára. Napríklad, že Špecializovaný trestný súd zle napísal dátum jeho vraždy, najvyšší súd to opravil.

V prípade Kočnera a a Zsuzsovej senát svojím utorňajším rozhodnutím vrátil konanie do Pezinka na ŠTS. Prvostupňový súd tak bude musieť znova prejednať obžalobu voči týmto dvom obžalovaným.

Aké dôkazy musí vykonať

Nebude musieť pritom vykonať všetky dôkazy. Na čo konkrétne sa bude musieť zamerať bližšie Najvyšší súd SR uvedie v písomnom zdôvodnení svojho odvolania, ktoré bude dostupné zrejme koncom júla. Zahrnie tam aj dôkazy, ktoré sa objavili až po prvostupňovom rozsudku.

Odvolací súd žiada, aby ŠTS posudzoval len tie dôkazy, ktoré boli naozaj vykonané. V utorok súdu v Pezinku vytkol, že hodnotil niektoré dôkazy v rozpore s elementárnou logikou.

Poukázal na to, že prvostupňový súd povytrhával jednotlivé komunikácie z Threemy a neporovnával ich s ostatnými dôkazmi.

Keby tak urobil, zistil by napríklad, že tvrdenie Zsuzsovej, že sa 22. februára nestretla s Kočnerom, nekorešponduje s ich komunikáciou.

Rovnako by lepším dokazovaním prišiel na to, že Zsuzsová nemohla ísť do Bratislavy ukázať dcére bilboard, lebo už bol zrejme zvesený.

Disciplinárna zodpovednosť sudcov

Sudca najvyššieho súdu Peter Paluda tiež po vyhlásení verdiktu hovoril o tom, že špecializovaný súd interpretoval Threemu doslovne, pričom sa tam „núka aj nejaké iné dešifrovanie“.

Dokonca sa vyjadril, že nevykonanie niektorých dôkazov podľa neho hraničí s disciplinárnou zodpovednosťou sudcov.

Najvyšší súd tiež ŠTS vytýkal, že neprihliadol na výhražné správy týkajúce sa Kuciaka, napríklad na správu Kočnera Miroslavovi Konôpkovi alebo Jaroslavovi Haščákovi.

Ten istý senát

O dôkazoch, ktoré treba znova prejednať, bude rozhodovať ten istý senát ŠTS, ktorý už raz rozhodol o nevine Kočnera a Zsuzsovej. Teda v zložení Ružena Sabová, Rastislav Stieranka a Ivan Matel.

Ich pôvodný rozsudok v tomto prípade kritizoval napríklad predseda Súdnej rady Ján Mazák, ktorý vyhlásil, že nevidí rozumné pochybnosti, ktoré by viedli k oslobodeniu Kočnera a Zsuzsovej. Naopak predseda Špecializovaného trestného súdu Ján Hrubala sa v rozhovore pre denník Sme vyjadril, že ich zdôvodnenie rozhodnutia považuje za kvalitné.

Najvyšší súd sa vyjadril, že nezistil dôvody na to, aby odňal prípad senátu Ruženy Sabovej. Podľa odvolacieho súdu nebol zistený zámer, že by ŠTS chcel nejakým spôsobom mariť dokazovanie.

Dozorový prokurátor Michal Šúrek vrátenie prípadu tomu istému senátu nechcel komentovať. Advokát Kuciakovcov Peter Kubina povedal, že „Špecializovaný trestný súd dostal druhú šancu, aby dokázal, že je objektívny a nezaujatý“.

Kočnerov advokát: Pôjdeme aj do Luxemburgu

V prípade, že by strany konania boli opäť nespokojné s rozhodnutím ŠTS, budú sa môcť opäť odvolať na Najvyšší súd SR. Kočnerov advokát Marek Para tvrdí, že sú ochotní ísť až na súd do Luxemburgu.

Paluda upozornil, že utorňajšie rozhodnutie najvyššieho súdu automaticky neznamená, že Kočner a Zsuzsová budú definitívne odsúdení. Pripustil aj scenár, že Špecializovaný trestný súd ich po doplnení dokazovania opäť oslobodí a najvyšší súd to potvrdí.

Rozhodnutie Najvyššieho súdu SR je právoplatné. Kočner a Zsuzsová zostávajú vo väzba, no je to pre to, že boli odsúdení v iných prípadoch.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ivan MatelJán KuciakMarek ParaMartina KušnírováMichal ŠúrekPeter KubinaPeter PaludaRastislav StierankaRužena Sabová
Firmy a inštitúcie NS Najvyšší súd SRŠTS Špecializovaný trestný súd