Najvyšší súd zrušil oslobodzujúci verdikt Kočnera a Zsuzsovej v prípade vraždy Kuciaka (video+foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
SÚDY: Kauza vraždy Jána Kuciaka a ïalších skutkov
Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.
  • aktualizované 15. júna 18:43

Najvyšší súd SR v utorok 15. júna na verejnom zasadnutí rozhodol o odvolaniach v prípade vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a ďalších skutkov.

Zrušil rozhodnutie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS), teda oslobodzujúci verdikt pre Mariana Kočnera a Alenu Zsuzsovú. Senát zároveň vrátil konanie do Pezinka na ŠTS, ktorý musí aj nanovo rozhodnúť o náhrade škody Zlatice Kušnírovej. V prípade Tomáša Szabóa síce Najvyšší súd pôvodný trest 25 rokov zrušil, nahradil ho však rovnakým. Dôvodom boli textové chyby vo výroku o vražde podnikateľa Petra Molnára.

Odvolací súd zároveň nezistil dôvody na to, aby odňal prípad senátu Ruženy Sabovej. Podľa Najvyššieho súdu SR totiž nebol zistený zámer, že by ŠTS chcel nejakým spôsobom mariť dokazovanie. Rozhodnutie Najvyššieho súdu SR je právoplatné.

Prvostupňový súd konal predčasne

Predseda senátu NS SR Peter Paluda v rámci odôvodnenia rozhodnutia uviedol, že prvostupňový súd pri oslobodení Kočnera a Zsuzsovej v časti týkajúcej sa vraždy Kuciaka konal predčasne. Niektoré navrhované dôkazy nevykonal a o iných ani nerozhodol.

Video: Reakcie po rozhodnutí Najvyššieho súdu SR

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Medzi takéto dôkazy podľa Paludu patria napríklad komunikácie s osobami označenými ako „Konôpka Miro“ alebo „Slávo“, v ktorých sa obžalovaný Kočner vyjadroval negatívne o Kuciakovi. „V spise sú obsiahnuté dôkazy, ktoré uvádza v odvolaní prokurátor aj právni zástupcovia poškodených,“ povedal Paluda s tým že ŠTS na tieto dôkazy neprihliadal.

Závery prvostupňového súdu o nevine obžalovaných zároveň označil za všeobecné. ŠTS má preto vec týkajúcu sa dvojice opätovne v potrebnom rozsahu prejednať a rozhodnúť.

SÚDY: Kauza vraždy Jána Kuciaka a ïalších skutkov
Zľava v prvej lavici: Obvinení Marian Kočner a Tomáš Szabó počas začatia verejného zasadnutia na Najvyššom súde SR v kauze vraždy Jána Kuciaka a ďalších skutkov. Bratislava, 15. jún 2021. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

V prípade Szabóa potvrdil súd vinu vo veci vraždy Kuciaka aj Petra Molnára. Zároveň potvrdil, že má rodičom Kuciaka vyplatiť každému čiastku 70 000 eur a tiež 40 000 eur sestre zavraždeného Molnára. NS SR zároveň okamžite nariadil prevoz z väzby do výkonu trestu.

Rozhodnutie špecializovaného trestného súdu

Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v septembri minulého roka uložil v tomto prípade bývalému policajtovi Tomášovi Szabóovi za účasť na vražde trest 25 rokov väzenia.

Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú zastrelili 21. februára 2018 v ich dome v obci Veľká Mača v okrese Galanta.

Kuciak bol investigatívnym novinárom a okrem iného sa zaoberal kauzami podnikateľa Mariana Kočnera. V rámci súdneho procesu v tejto kauze sa prejednávala aj vražda podnikateľa Petra Molnára z Kollárova z roku 2016.

Podľa obžaloby ju vykonali Miroslav Marček a Tomáš Szabó. Dôvodom malo byť to, že zavraždený mal doma vyššiu sumu peňazí.

Ďalších obžalovaných, konkrétne Kočnera a Zsuzsovú, naopak, oslobodil. Podľa verdiktu súdu totiž neexistoval na uznanie ich viny dostatok dôkazov. Proti oslobodzujúcemu verdiktu v prípade Kočnera a Zsuzsovej. podala odvolanie prokuratúra, proti odsúdeniu sa zase odvolal obžalovaný Szabó.

SÚDY: Kauza vraždy Jána Kuciaka a ïalších skutkov
Zľava: Rodičia zavraždeného Jána, Jana Kuciaková a Jozef Kuciak počas prestávky v rámci verejného zasadnutia na Najvyššom súde SR v kauze vraždy Jána Kuciaka a ďalších skutkov. Bratislava, 15. jún 2021. Foto: SITA/Branislav Bibel.

V prípade Szabóa mal Najvyšší súd SR kompetenciu verdikt potvrdiť, vrátiť vec na ŠTS, prípadne ho aj oslobodiť. V prípade Kočnera a Zsuzsovej mohol len potvrdiť oslobodzujúci rozsudok alebo vec vrátiť prvostupňovému súdu. V takom prípade zároveň prokuratúra a právni zástupcovia poškodených žiadali odňať vec senátu, ktorý v prípade pôvodne na ŠTS rozhodoval, ale Najvyšší súd SR tak nerozhodol.

Zsuzsová požiadala o konanie v neprítomnosti

Na utorňajšom verejnom zasadnutí boli spomedzi trojice obžalovaných prítomní iba Kočner a Szabó. Obžalovaná Zsuzsová požiadala o konanie v neprítomnosti.

Úrad špeciálnej prokuratúry v tejto kauze požadoval, aby Najvyšší súd SR zrušil celý prvostupňový verdikt vo veci a prípad pri vrátení Špecializovanému trestnému súdu predelil inému senátu. Vyplýva to z odvolania podaného ešte na jeseň 2020, s ktorým v utorok na pôde odvolacieho Najvyššieho súdu SR oboznámil predseda senátu Peter Paluda.

Podľa prokuratúry Špecializovaný trestný súd (ŠTS), konkrétne senát vedený Ruženou Sabovou, pri verdikte o oslobodení podnikateľa Kočnera a jeho známej Zsuzsovej v septembri 2020 nesprávne vyhodnotil výpovede kľúčových svedkov a taktiež nevykonal všetky potrebné dôkazy a na základe toho dospel k nesprávnym skutkovým záverom.

Opätovné vypočutie svedkov

Prokuratúre prekážalo napríklad aj to, že ako dôkaz sa na hlavnom pojednávaní neobjavila aj Kočnerova komunikácia z iných aplikácií, ako je Threema. V prípade svedkov, ako je odsúdený Andruskó alebo bývalý príslušník Slovenskej informačnej služby Peter Tóth, zase ŠTS konštatoval, že ich motiváciou vypovedať bolo skôr získať osobné výhody ako objasniť skutok.

Prokuratúra si myslí, že napríklad Andruskó vo veci vypovedal, aj keď mu už bol uložený právoplatný trest. On sám ho pritom považoval za príliš prísny. Tóth zase podľa odvolania pri výpovedi o sledovaní novinárov na pokyn Kočnera odhaľoval aj svoju vlastnú trestnú činnosť.

Okrem toho je podľa prokuratúry potrebné v kauze vraždy Kuciaka opätovne vypočuť niektorých svedkov, prípadne vypočuť nových. Jedným z nich je napríklad odsúdený člen drogového gangu Ilija Weiss, ktorý svedčí aj v kauze prípravy vraždy prokurátorov Maroša Žilinku a Petra Šufliarskeho.

V prípade odsúdeného Szabóa prokuratúra žiadala súd, aby zohľadnil, že v kauze vraždy konal s vopred uváženou pohnútkou, čo by znamenalo uloženie prísnejšieho trestu.

Marček a Andruskó právoplatne odsúdení

V kauze vraždy novinára a jeho partnerky Martiny Kušnírovej sú zatiaľ právoplatne odsúdení strelec Miroslav Marček a sprostredkovateľ Zoltán Andruskó.

Andruskóovi, ktorý od svojho zadržania v septembri 2018 spolupracoval s vyšetrovateľmi, uložil Špecializovaný trestný súd v Pezinku v decembri 2019 v rámci schvaľovania dohody o vine a treste 15 rokov väzenia.

Bývalý vojak Marček, ktorý sa k zastreleniu Kuciaka a Kušnírovej priznal až neskôr, bol pôvodne súdený zo zvyškom obžalovaných v procese, ktorý sa začal v januári 2020.

Po tom, čo sa aj pred súdom priznal a ten ho opakovane vypočul, bol vyčlenený na samostatné konanie. V apríli 2020 mu nakoniec ŠTS vymeral trest 23 rokov väzenia. Voči tomuto verdiktu sa odvolal prokurátor, ktorý v jeho prípade požadoval trest 25 rokov. Najvyšší súd odvolaniu prokurátora začiatkom decembra minulého roku vyhovel.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Alena Zs.Ján KuciakMarián KočnerMartina KušnírováMiroslav M.Tomáš Sz.
Firmy a inštitúcie NS Najvyšší súd SRŠpecializovaný trestný súd SR