Články Kuciaka sú obžalobou Smeru, tvrdí Remišová a uviedla aj kauzy, pre ktoré nepodporí vládu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Veronika Remišová
Poslankyňa za hnutie OĽaNO Veronika Remišová. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková.

BRATISLAVA 26. marca (WebNoviny.sk) – Poslankyňa za hnutie OĽaNO Veronika Remišová ako prvá v pondelok vystúpila s prejavom na 30. schôdzi Národnej rady SR, na ktorej diskutujú o programovom vyhlásení vlády ako aj o dôvodoch, pre ktoré opozícia odmieta vysloviť dôveru vláde Petra Pellegriniho. Schôdza bola v piatok prerušená a pokračuje v pondelok od 9:00.

„Ako máme takejto vláde veriť a ako jej má veriť občan? Nielen zodpovednosť za krajinu, ale predovšetkým zodpovednosť a ťarchu týchto skutkov nesiete vy. Sedemdesiat článkov zavraždeného novinára Jána Kuciaka, v ktorých písal o kauzách a ľuďoch strany Smer, to je obžaloba, ktorú vidí celá krajina. Táto obžaloba má dokopy 1 043 strán. Taký rozsah majú články Jána Kuciaka, v ktorých písal o kauzách Smeru. A tieto články ukazujú pravú tvár vašej politiky a vášho súkromného Slovenska,“ adresovala Remišová vláde s tým, že pamiatka zavraždených si takéto Slovensko nezaslúži.

Škandál podnikateľa Ladislava Bašternáka

V takýchto ťažkých chvíľach krajina podľa Remišovej potrebuje základy a pevné inštitúcie, políciu, súdy, o ktoré sa môže oprieť a v ťažkých chvíľach im dôverovať.

„Namiesto toho sa Slovensko dočkalo cynizmu, nezodpovedného politického oportunizmu, konšpirácií, strašenia nejakými dlažobnými kockami, či štátnym prevratom,“ uviedla s tým, že k strachu o život, ktorí prežívali novinári v redakciách, sa pridal ešte umelo vyvolaný strach, ktorý v ľuďoch živila vládna moc.

„Vláda Petra Pellegriniho si dôveru nezaslúži,“ tvrdí Remišová. „Nezaslúži si ju pre kauzu Bašternák. Už v lete 2016 prepukol škandál podnikateľa Ladislava Bašternáka, ktorý si podozrivo uplatňoval nadmerné odpočty DPH,“ povedala. Pripomenula, že o kauze Bašternák napísal Ján Kuciak 15 článkov.

Kauza Hlávková a škandál s eurofondmi

Vláda Petra Pellegriniho si nezaslúži dôveru aj pre kauzu Hlávková. „V novembri 2016 vystúpila zamestnankyňa ministerstva zahraničných vecí s vážnymi podozreniami o predražených zákazkách súvisiacich so slovenským predsedníctvom v Rade EÚ,“ povedala, a aj o tejto kauze písal zavraždený novinár Ján Kuciak.

„Vláda Petra Pellegriniho nemá našu dôveru pre kauzu Bžán, v ktorej mal advokát dostať od štátu takmer 70 miliónov eur,“ dodala.

Ďalším dôvodom, prečo vláda nemá dôveru, je škandál s eurofondmi na ministerstve školstva pod vedením SNS, keď sa ukázalo, že 600 miliónov eur malo po pochybnom hodnotiacom procese tiecť viacerým schránkovým firmám blízkym aj viacerým vládnym stranám.

„Najlepší policajný prezident v histórií Slovenska namiesto odhaľovania korupcie na najvyšších miestach organizuje bombastické tlačovky o korupcii v hodnote najviac pár tisíc eur a presviedča nás, že najväčším problémom Slovenska sú ľudia, čo dajú ako úplatok darčekové tašky, pár kíl klobás, malé prasiatko alebo vrecko kŕmnej kukurice,“ dodala Remišová.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján KuciakPeter PellegriniRadomír BžánTibor GašparVeronika Remišová
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republikyOĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiVláda SR