Chcete vedieť, čo obsahuje veľa vlákniny? Toto sú naj potraviny s obsahom vlákniny

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Chlieb obilniny vlaknina.jpg
Vláknina je dôležitým prvkom pre náš organizmus. pixabay.com

Vláknina je nevyhnutnou súčasťou pre naše zdravie a pre správne fungovanie tráviaceho systému. Okrem minerálov, bielkovín a proteínov, je vláknina jeden z najdôležitejších faktorov pre náš organizmus. Vláknina je nestráviteľná zložka potravy, ktorá slúži ako prírodný čistiť našich čriev. Dospelý človek by mal prijať 35 gramov vlákniny denne. 

Čo je to vláknina

Vláknina je zmes nestráviteľných zložiek potravy. Obsahuje účinné látky, ako je pektín, lignín a celulóza. Ak prijmete dostatok vlákniny, nestrávené zložky poputujú do čriev a prečistia váš tráviaci systém. Vláknina je schopná na seba viazať vodu a odpadové látky.

Delí sa na:

  • Rozpustnú: Má schopnosť viazať na seba vodu. Reguluje trávenie sacharidov a tukov. Správne fungovanie rozpustnej vlákniny vedie k zníženiu chuti na jedlo.
  • Nerozpustnú: Nerozpustná látka sa nemení, to zapríčiňuje lepšie vylučovanie odpadových látok z tela. Napomáha k lepšiemu fungovaniu hrubého čreva.

Produkty obsahujúce vlákninu nájdete aj v týchto skvelých e-shopoch:

Čo obsahuje vlákninu?

Vlákninu musíme prijímať z potravín, v ktorých sa jej nachádza dostatok. Pre náš organizmus je vláknina mimoriadne potrebná, preto musíme dbať na jej každodenný dostatočný prísun. Čo obsahuje veľa vlákniny, ktoré potraviny jej majú najvyšší obsah?

Najviac vlákniny obsahuje týchto 5 top potravín: 

Hnedá ryža

Hnedá ryža obsahuje mnoho vitamínov, minerálov a hlavne veľa vlákniny. Snažte sa obyčajnú bielu ryžu nahradiť hnedou. Hnedá ryža má jemne orechovú príchuť a veľa pozitívnych účinkov, je schopná znížiť riziko tvorby rakoviny.

Hnedá ryža ma vyšší obsah vlákniny ako biela ryža.
Nahraďte bielu ryžu hnedou. pixabay.com

Avokádo

Táto super potravina je v poslednom čase veľmi obľúbená a navyše obsahuje veľmi vysoký podiel vlákniny. Zaraďte túto potravinu do svojho jedálnička a zlepšite svoj metabolizmus. Môžete si z avokáda pripraviť rôzne nátierky a iné chutné pokrmy.

Avokádo je prospešné zaradiť do jedálnička.
Avokádo je chutná a zdravá potravina, ktorá obsahuje vlákninu a minerály. pixabay.com

Maliny

Ovocie, ktoré je nielen chutné, ale aj veľmi prospešné. Maliny sú vhodné aj pri diétách a obsahujú vlákninu. Určité množstvo malín vám dodá energiu a pomáha zabraňovať zadržiavaniu vody v tele.

Chutné a svieže maliny sú zdrojom vitamínov.
Maliny sú ovocie, ktoré obsahuje veľa vitamínov a vlákniny. pixabay.com

Celozrnné pečivo

Biela múka nie je veľmi zdravá a prospešná, hlavne ak sa nachádza v pečive. Ak potrebujete zvýšiť príjem vlákniny, tak nahraďte biele pečivo celozrnným. Celozrnné pečivo má v sebe zanechané všetky živiny, ako napríklad esenciálne mastné kyseliny a vlákninu.

Celozrnný chlieb obsahuje vlákninu.
Celozrnný chlieb obsahuje otruby a semená, ktoré sú zdrojom vlákniny. pixabay.com

Šošovica

Šošovica je strukovina, ktorá obsahuje najviac vlákniny. Je veľmi prospešná pre náš tráviaci systém, znižuje cholesterol a obsahuje minimum kalórií, preto je dôležité ju zaradiť do vášho jedálnička.

Najviac vlákniny obsahuje šošovica.
Strukoviny obsahujú vysoké množstvo vlákniny. pixabay.com

Na lepší a rozšírenejší prehľad vám pomôže tabuľka, ktorá vyznačuje potraviny s obsahom vlákniny:

Potraviny Obsah vlákniny v potravinách (g/100 g)
lieskové orechy 3,5
chren 6,2
petržlenová vňať 5,0
červená fazuľa 20,1
šošovica 15,0
šípky 22,4
mandle 6,0
jablká 1,8
červená kapusta 3,1

Okrem týchto vybraných potravín obsahuje veľa vlákniny aj paprika, uhorka, taktiež ovsené vločky a müsli. Skúste tieto potraviny začleniť do vašich stravovacích návykov a sami uvidíte, že sa budete cítiť lepšie a plní energie.

Odporúčame si pozrieť aj tieto produkty s vlákninou:

 Zaraďte do jedálnička aj olivový a lanový olej. Tieto oleje obsahujú veľa živín a najmä vlákniny.
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať