Čo je dobré jesť na pokazený žalúdok? Vyskúšajte týchto 5 potravín, pomôžu vám

Woman lying on the sofa with upset stomach

Určite sa aj vám už stalo, že ste bojovali s nevoľnosťami a podráždeným žalúdkom. Čo vtedy robiť a čo jesť na pokazený žalúdok?

Väčšina z nás pozná ten pocit, keď schuti niečo zje, prípadne niečo mastnejšie, a potom ho trápi pokazený žalúdok. Nie je to nič príjemné a môže nám to pokaziť celý deň. Ak si myslíte, že máte problém s prejedaním sa, pozrite sa, ktoré potraviny sú za to zodpovedné. Nemusí to byť však len z jedla, ale napríklad aj po bujarej noci po alkohole. Čo pomáha teda na pokazený žalúdok?

Okrem nepríjemného pocitu v žalúdku nás môžu potrápiť aj iné príznaky, ako je zápcha, hnačka či plynatosť, s ktorými je spojená taktiež nevoľnosť, v horšom prípade aj vracanie.Prečítajte si, ktoré potraviny sú najlepšie a čo je dobré na takto podráždený žalúdok.

5 potravín, ktoré vám pomôžu na pokazený žalúdok

1. Jablčný ocot

– 1 lyžica jablčného octu

– 1 šálka teplej vody

– 1 lyžica medu

zmiešajte všetky tri prísady a vypite

– pomáha proti kŕčom a plynatosti a mierni zažívacie ťažkosti

Jablčný ocot pomáha pri nevoľnosti.
Jablčný ocot má mnoho využití. www.thinkstock.com

2. Zázvor

Pol čajovej lyžičky nastrúhaného zázvoru pridajte do šálky horúcej vody a nechajte odstáť 3 minuty. Následne sceďte a vypite. Zázvor odstraňuje bolesti brucha a znižuje plynatosť. Taktiež pomáha potrave hladko prechádzať tráviacim traktom a zvyšuje absorpciu živín.

Nikdy nie je na škodu mať doma zázvor.
Zázvor je skutočný čarodejník, čo sa nášho zdravia týka. www.thinkstockphotos.com

3. Rasca

Rasca je plná vitamínov a minerálnych látok, ktoré inhibujú rast škodlivých baktérií, spôsobujúce tráviace ťažkosti, plynatosť alebo nadúvanie a prispievajú tak k podráždeniu žalúdka. Jednu čajovú lyžičku vysypte do šálky a zalejte vriacou vodou. Šálku prikryte a nechajte vylúhovať 10 minút. Po scedení čaj vypite na prázdny žalúdok. Denne vypite 3 šálky.

Rascu určite nájdete aj teraz doma.
Nie nadarmo patrí rasca medzi najzákladnejšie koreniny. pixabay.com

4. Vývar z ryže

Tento recept je veľmi dobre známy a dá sa povedať, že aj obľúbený. Dokáže zastaviť hnačku a taktiež aj uľaviť podráždenému žalúdku. Varte 1/2 šálky ryže v šiestich šálkach vody 15 minút. Preceďte a vodu ochuťte buď troškou medu alebo cukru. Pite ešte teplé.

Ako nám ryža pomôže s pokazeným žalúdkom?
Aj taká jednoduchá potravina ako je ryža, nám dokáže takto pomôcť. Foto: ilustračné, SITA/AP

5. Fenikel

Fenikel podporuje trávenie, pomáha pri kŕčoch a spôsobuje úľavu pri podráždenom žalúdku. Preto je dobré piť buď feniklový čaj alebo len tak požuť zopár semien feniklu.

Aj fenikel pomáha na podráždený žalúdok.
Pri podráždenom žalúdku môžete siahnuť aj po fenikli. pixabay.com

Tehotenstvo

Čo jesť na pokazený žalúdok v tehotenstve?

S týmto problémom sa stretáva veľmi veľa budúcich mamičiek. A vraj im neostáva nič iné, ako tieto dočasné problémy strpieť. Všetky procesy, ktoré v tele prebiehajú, sú nutné na to, aby sa maximálne prispôsobilo novej situácii. Je však niekoľko možností, ako s tým bojovať.

Pri nadúvaní:

  • pokúste sa zistiť, ktoré potraviny vám prekážajú (vhodná je strava bohatá na vlákninu)
  • jedzte pomaly a neprehĺtajte veľké kusy jedla
  • vyhýbajte sa potravinám, ktoré prirodzene nadúvajú
  • veľmi dôležitý je pitný režim, zvýšte príjem tekutín
  • dobré je cvičenie, pohybujte sa

Pri zápche: 

  • pite veľa tekutín, najmä čistú vodu, zriedené džúsy a slabý zázvorový, zelený, či žihľavový čaj
  • jedzte zeleninu a ovocie
  • počas dňa vypite minimálne tri poháre teplej vody
  • nezabudnite na pohyb – prechádzky a rôzne menej namáhavé cvičenia
  • dbajte na dostatok horčíka
Pokazený žalúdok v tehotenstve.
V tehotenstve so všetkým opatrne. pixabay.com

Čo ak sa vyskytne pokazený žalúdok u detí?

Pri črevných problémoch všeobecne platí, že základom je pitný režim. A u detí to platí dvojnásobne. Ak im nechutí jesť, nenúťte ich. No dávajte im často piť, aby nezostali dehydrované. Vyhýbajte sa mliečnym výrobkom a tukom. Deťom tiež môžete dať mrkvový alebo ryžový odvar. Menším deťom rozmixujte uvarenú ryžu s nastrúhanou mrkvou a po lyžičkách môžete dávať jesť. Samozrejme platí, že dobré sú aj staré známe sucháre.

Čo pomáha u detí na pokazený žalúdok.
Nenúťte deti jesť. Hlavný je pitný režim. www.thinkstockphotos.com

Je tu však ešte jedna možnosť. Môžno ste ihneď po jedle robili aktivitu, kvôli ktorej vám zostalo zle od žalúdka. Preto si v ďalšom našom článku prečítajte, ktoré veci by sme nemali robiť ihneď po jedle.

TIP: Ak ste na tom až tak zle, že nezjete ani len trošku z týchto potravín, pomôžte si teplom. Priložte si na brucho fľašu s horúcou vodou, či iné vyhrievané podložky. Teplo zvyšuje prietok krvi k povrchu kože a prenáša vnímanie bolesti z vnútra žalúdka von.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom