Vhodné moto oblečenie na motorku: Vieme, podľa čoho by ste ho mali vyberať!

Moto oblecenie eshopstyx.sk_.jpg
Foto: Effectix

Na potulkách s dvojkolesovým tátošom nesmie chýbať správne moto oblečenie, ktoré vám zaistí bezpečnosť i pohodlie. To, v čom budete jazdiť, je veľmi dôležité, venujte preto výberu zvrškov maximálnu pozornosť.

Na trhu nájdete textilné a kožené kúsky – aký je medzi nimi rozdiel na cestách? Oproti textilu sú odevy z kože odolnejšie a pevnejšie, skvele priliehajú k telu, takže nedochádza k posunu chráničov. Textilné oblečenie je ideálnou voľbou pre jazdu v teréne alebo pri striedaní teplého a chladného počasia. Oproti koži je pohodlnejšie, skvelo odvádza pot i odvetráva.

Ponuka textilných odevov je naozaj široká, nájdete v nej rôzne strihy, farby, prevedenia i materiály. Pri výbere moto oblečenia patria do základnej výbavy aj chrániče – protektory. Slúžia k ochrane kĺbov a citlivých miest, ktoré prípadný náraz rozložia na väčšiu plochu tela a tým ho stlmia. Odolnosť protektorov predpisujú Európske normy (EN 1621), ktoré spoľahliví a overení výrobcovia dodržujú a ponúkajú kúsky, ktoré sú testované a bezpečné.

Výber správnej veľkosti je dôležitý

Ak vám moto oblečenie nesedí správne, je možné, že v prípade pádu sa chrániče posunú alebo otočia. Ak oblečenie skúšate, ubezpečte sa, že chrániče správne sedia na svojich miestach a ohýbanie kĺbov vám nerobí problém.

Bude vám vyhovovať kombinéza alebo bunda s nohavicami?

Oba typy majú svoje pre a proti. Moto kombinéza je bezpečnejšou voľbou, v prípade pádu sa od seba oba diely nevzdialia, nehrozí ich posun. Tým, že sa oblečenie nepohne, je väčšia pravdepodobnosť, že chrániče zostanú na svojom mieste. Dôležitým faktom tiež je, že v kombinéze zostáva chránená oblasť brucha a chrbta. Pri jazde v horších poveternostných podmienkach je rozhodne lepšou voľbou.

Dbajte na to, aby kombinéza dobre „padla“, musíte sa v nej cítiť pohodlne v rôznych pozíciách, nutnosťou sú dostatočne voľné ruky. Dvojdielnu súpravu môžete výborne kombinovať, nezabudnite však vybrať dostatočne dlhú bundu, ktorá zabráni tomu, aby vám fúkalo na chrbát a kríže.

Výber moto oblečenia ovplyvňuje aj počasie

V lete je ideálnou voľbou oblečenie s odvetrávacími plochami, na trhu nájdete aj oblečenie z inteligentných materiálov, ktoré chladia. Ľahký dážď zvládne aj kožený outfit, daždivejšie počasie vyžaduje textilné oblečenie, ktoré je vodoodolné. Ak je počasie naozaj nepriaznivé, je dobré zaobstarať si termo bielizeň, prípadne hrejivé kúsky pod samotné moto oblečenie.

Informačný servis

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom