V Saudskej Arábii vyrastie kilometrový mrakodrap

Bez názvu
Foto: www.skyscrapernews.com

Mrakodrap s názvom Kráľovská veža by mal byť hotový v priebehu piatich rokov a zaradiť sa medzi rekordné stavby. Realizovať ho budú britské konštrukčné spoločnosti Mace a EC Harris.

V Saudskej Arábii by mal vyrásť najvyšší mrakodrap na svete. Stavba dostane meno Kráľovská veža a mala by sa šplhať do výšky jedného kilometra. Hoci správy o plánoch megaprojektu v meste Džidda boli prvýkrát oznámené už v roku 2008, projekt dlho stagnoval a už sa niekoľkokrát prerábal. Saudská Arábia však tento týždeň definitívne oznámila, že stavbou poverí britskú konštrukčnú spoločnosť Mace, ktorá nedávno dokončila stavbu najvyššej budovy v rámci Európskej Únie a novú dominantu Londýna – výškovú budovu Shard.

Bez názvu
Foto: www.skyscrapernews.com Foto: www.skyscrapernews.com

Kráľovská veža bude mať skutočne majestátne rozmery. Konštrukčná plocha by mala zabrať 500-tisíc metrov štvorcových a hoci presná výška veže zatiaľ zostáva tajomstvom, nový mrakodrap by mal údajne prevýšiť aj aktuálne najvyššiu stavbu sveta – 828 metrov vysoký Burdž Chalífa v Dubaji. Mrakodrap, ktorý by mal poskytovať výhľad na Červené more, bude mať 156 poschodí a z jeho stavbou by sa malo začať už v apríli. Odhadovaná cena gigantickej stavby je 900 miliónov eur.

V mrakodrape bude premávať 59 výťahov rýchlosťou 10m/s. Okrem luxusných bytov a kancelárií v ňom svoje miesto nájde aj 5-hviezdičkový hotel Four Seasons.

Kontrakt Britom udelila džiddská spoločnosť JEC, ktorej riaditeľ Waleed Abdul Jaleel Batterjee uviedol, že spoločnosť ocenila kvalitu stavby londýnskeho mrakodrapu. „Zároveň dúfame, že stavba pritiahne pozornosť na Saudskú Arábiu a hlavne Džiddád.“ Stavba má údajne ukázať aj inú tvár štátu ako tú spájanú s ropou a nerastnými surovinami. Hotová by mala byť v roku 2018.

Bez názvu
Foto: www.skyscrapernews.com Foto: www.skyscrapernews.com

www.dailymail.co.uk

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom