Sólo cestovanie. Dôvody, prečo by ho mal v živote zažiť každý z nás

People 2583163_960_720 1.jpg

Určite poznáš ten pocit, keď ťa prepadne neopísateľná chuť niekam vyraziť. Vieš presne, ktoré miesta chceš vidieť, do ktorej reštaurácie sa pôjdeš najesť, no máš pocit, že ti niečo chýba, resp. niekto. Nikto z tvojich známych totižto nezdieľa tvoje nadšenie. To však nie je dôvod, aby si ostal/a doma so svojimi plánmi. Je najvyšší čas vyraziť na cestu osamote a rozšíriť si tak nové obzory.

Ak ti to pripadá zvláštne a máš možno pocit, že ide o akési spoločenské tabu, si na omyle. Cestovanie osamote sa v posledných rokoch stalo čoraz populárnejšie, o čom svedčia aj rôzne štúdie. Cestovateľská platforma TripAdvisor uvádza, že cestovanie osamote preferuje 74% žien, tie buď cestu už absolvovali alebo ju majú v pláne.

People 2577495_960_720
https://pixabay.com/photos/people-girl-woman-travel-walking-2577495/

Sám sebe pánom

Keď cestuješ s niekým, je to pravdepodobne aj o kompromisoch. Tentokrát nebudeš musieť robiť žiadne. Nemusíš ísť na miesta, ktoré ti nepripadajú atraktívne, vytváraš si svoj vlastný plán cesty. Aj o tom je sólo cestovanie, nemusíš sa nikomu prispôsobovať.

Naučíš sa vnímať detaily

V skupine priateľov sa venujeme všetkému možnému, no pointa nám zrejme neraz uniká. Cestovanie osamote nás naučí aj rôzne užitočné návyky – všetko si viac všímame, uvedomujeme si každý jeden detail. Sme viac prítomní.

People 2591656_960_720.jpg
https://pixabay.com/photos/people-man-travel-adventure-alone-2591656/

Duševná očista

Každý z nás potrebuje občas oddych – či už od pracovných, ale aj súkromných záležitostí, od stresu a každodennej rutiny. Je to skvelá príležitosť vyčistiť si hlavu a prísť na nové, zdravé myšlienky.

Rozvíjaš svoju osobnosť

Okrem toho, že vystúpiš zo svojej komfortnej zóny, spoznáš nielen nových ľudí, ale hlavne – samého seba. Naučíš sa, aké je to byť zodpovedný sám za seba, bez možnosti sa na niekoho spoľahnúť. Jediný, kto ti poradí v nečakaných situáciách, ktoré sa ti prihodia, si ty sám.

Sea 2565095_960_720.jpg
https://pixabay.com/photos/sea-ocean-blue-water-nature-2565095/
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom