Ministerstvo dopravy zisťuje, ako ľudia cestujú do Rakúska

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vlak, stanica
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 16. novembra (WEBNOVINY) – Význam cezhraničnej dopravy medzi Slovenskom a Rakúskom narastá – ľudia sa sťahujú do prihraničných oblastí, dochádzajú za prácou či do škôl.

Svedčí o tom aj záujem o prieskum, ktorý v októbri Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR urobilo v spolupráci so Štatistickým úradom SR v autobusoch, vlakoch a na hraničných priechodoch medzi Slovenskom a Rakúskom. Do zisťovania sa zapojili tisícky občanov.

„Naším cieľom je zistiť reálny počet ľudí využívajúcich jednotlivé druhy dopravy a ich potreby v rámci cezhraničných ciest, aby sme mohli zlepšovať dopravný systém v cezhraničnom regióne Bratislava – Viedeň,“ povedal Martin Kóňa, hovorca Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR.

Odpovede prispejú k zlepšeniu

Približne 2500 dotazníkov získali anketári od vodičov osobných automobilov, asi 2000 z vlakov, niekoľko stoviek z autobusov a vyjadrili sa aj cyklisti či chodci.

Odpovede respondentov môžu prispieť napríklad k zlepšeniu spojenia hromadnou dopravou aj do iných oblastí Rakúska ako do Viedne a poslúžiť môžu tiež na odôvodnenie investícií do dopravnej infraštruktúry, napríklad do ciest, mostov či železníc.

Anketári navštívia tisíce domácnosti

Zisťovanie vyhodnotia v prvej polovici roka 2014. Je súčasťou projektu BRAWISIMO, kde dopĺňa ťažiskový prieskum vykonávaný priamo v domácnostiach na Slovensku i v Rakúsku podľa spoločnej metodiky a s obsahovo identickými otázkami.

Prieskum v domácnostiach potrvá až do 12. decembra a v rámci Slovenska mapuje dopravné potreby, zvyklosti a možnosti obyvateľov v Bratislavskom a Trnavskom kraji. Získané odpovede môžu poslúžiť ako podklady pri optimalizácii dopravy v rámci integrovaného dopravného systému Bratislavy a okolia, pri úprave cestovných poriadkov v oboch krajoch, ale aj pri príprave investícií do cestnej a železničnej dopravy.

Anketári Štatistického úradu SR navštívia takmer 12-tisíc domácností. Ľudia môžu anketárov jednoducho identifikovať podľa preukazov vystavených na meno. „Zisťovanie BRAWISIMO a zbieranie údajov v teréne sa začalo 5. septembra a potrvá ešte niekoľko týždňov. Celkovo potrebujeme aspoň 5500 správne vyplnených dotazníkov, pričom v súčasnosti máme vyzbieraných približne 3400 vyplnených dotazníkov,“ povedal hovorca ŠÚ SR Marián Jánošík.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať