Ktoré národy v Európe majú najlepšiu angličtinu?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Cheerful student wearing orange sweater reading Chinese book
Reading Chinese book. Cheerful dark-skinned student wearing orange sweater reading Chinese book Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Niektoré z najobľúbenejších turistických destinácií v Európe sú najmenej zdatné v angličtine. Keďže angličtina je najrozšírenejším druhým jazykom na svete, je často de facto náhradným riešením, kým sa ešte učíš miestny jazyk, ako referuje portál Euronews. Ktoré krajiny ho ovládajú najlepšie?

Kde v Európe ti budú najlepšie rozumieť – a v ktorých krajinách budeš potrebovať znalosť miestneho jazyka hneď od začiatku?

Globálna vzdelávacia spoločnosť Education First (EF) každoročne zostavuje index znalosti angličtiny (EPI), v ktorom uvádza krajiny, ktoré sú na vrchole (a na konci) rebríčka. Na základe analýzy výsledkov 2,2 milióna dospelých, ktorí v roku 2022 absolvovali štandardné testy EF z angličtiny, hodnotí každú krajinu 800 bodmi.

Basic words in english
Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.com/

Ktoré európske krajiny majú najlepšie znalosti anglického jazyka?

Rovnako ako v roku 2022 sa na prvom mieste opäť umiestnilo Holandsko so 647 bodmi, ktoré má najlepšie znalosti druhého jazyka v Európe aj spomedzi 113 krajín sveta.

Medzi krajinami, ktoré sa môžu pochváliť „veľmi vysokou znalosťou“, bolo aj Rakúsko, ktoré sa so 616 bodmi dostalo na 3. miesto na svete. Ďalšie tri miesta ovládli severské krajiny Dánsko, Nórsko a Švédsko, za ktorými nasledovali Belgicko, Portugalsko, Nemecko, Chorvátsko a Grécko.

Medzi európske krajiny s „vysokou znalosťou“ angličtiny patrili Poľsko (13. miesto na svete), Fínsko, Rumunsko, Bulharsko, Maďarsko, Slovensko, Litva, Luxembursko, Estónsko, Srbsko, Česká republika a Švajčiarsko (30. miesto).

Francúzsko zaostáva v znalosti angličtiny

Niektoré z najobľúbenejších turistických destinácií v Európe však majú len „stredne dobré“ znalosti angličtiny.

Francúzsko sa od roku 2021, keď sa nachádzalo v kategórii „vysoká znalosť“ na 31. mieste na svete, prepadlo v rebríčku.  Tento rok klesla na 43. miesto na svete a 34. miesto v Európe s 531 bodmi, čo je najnižšia hodnota zo všetkých severoeurópskych krajín zahrnutých do štúdie.

Taliansko a Španielsko sa s 535 bodmi tiež prepadli do kategórie „mierna zdatnosť“ a umiestnili sa na spoločnom 35. mieste na svete, resp. na 32. a 33. mieste v Európe – podobne ako v roku 2022. Napriek tomu, že Španielsko, Taliansko a Francúzsko sa umiestnili na nižších priečkach ako mnohé európske krajiny, znalosť angličtiny je v ich hlavných mestách vysoká.

Predbehli ich Gruzínsko a Bielorusko, ktoré sa umiestnili na 32. a 33. mieste na svete. Medzi ďalšie európske krajiny v kategórii „mierna zdatnosť“ patria Moldavsko (35. miesto), Albánsko, Rusko, Ukrajina a Arménsko (48. miesto).

Medzi miesta, kde by si sa mohol/mohla naozaj ťažko dorozumieť, patrí Turecko (66. miesto) a Azerbajdžan (83. miesto) – obe krajiny patria do kategórie „nízka znalosť“.

Boy by the board
Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.com/

Rodení Angličania výrazne zaostávajú v znalosti druhého jazyka

Podľa údajov Európskej komisie z roku 2018 len 32 % osôb vo veku 15 – 30 rokov v Spojenom kráľovstve uviedlo, že dokážu s istotou čítať a písať v dvoch alebo viacerých jazykoch.

To je nizka hodnota v porovnaní s 80-percentným priemerom v členských štátoch EÚ. Vo Francúzsku 79 percent respondentov uviedlo, že vie čítať a písať v dvoch alebo viacerých jazykoch, v Španielsku 85 percent a v Taliansku 90 percent.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať