Je záhada Veľkonočného ostrova už vyriešená? Vedci prišli s novou teóriou

Tongariki_sunrise_by_jviks d5twux3.jpg

Veľkonočný ostrov, ktorý sa nachádza v Tichom oceáne je jedným z najopustenejších miest na svete. Tento ostrov leží približne tritisíc kilometrov na západ od čílskeho pobrežia a vyše 1 500 kilometrov od ostrova Pitcairn. Ostrov sa preslávil gigantickými sochami, ktorých pôvod je opradený rúškom tajomstva. Ide o kamenné hlavy zahľadené ponad údolia a vrchy do vnútrozemia. Ako sa na ostrov dostali? Táto otázka trápi antropológov a prírodovedcov už viac ako 200 rokov. Zdá sa však, že záhada je vyriešená…

Horizon33_2015 10 7_16 48 2.png

Kolosálne kamenné sochy sa mali podľa najnovšej teórie presúvať kolísaním. Niekoľkotonové sochy putovali viac ako 18km z lomu, kde boli vytesané bez toho, aby na ich prepravu boli použité kolesá, žeriavy, či dokonca zvieratá. Vedcov otázka ich presunu trápi už niekoľko rokov a doposiaľ prišli na to, že ostrovania museli použiť kombináciu polienkových valčekov, lán a drevených saní.

Horizon33_2015 10 7_16 47 48.png

V roku 2014, pri pokusoch financovaných National Geographic Society sa ukázalo, že približne 18 ľudí stačilo na to, aby dokázali manévrovať s jednou zo sôch. V minulosti sa pokúšalo túto záhadu vyriešiť niekoľko prieskumníkov a vedcov – medzi nimi bol v roku 1986 aj český inžinier Pavel, ktorý so svojim nórskym spolupracovníkom Thorom Heyerdahlom a tímom pomocníkov presúvali vzpriamenú sochu 4m vysokú a 9 ton vážiacu vpred pomocou kľukatých pohybov.

Obyvatelia Veľkonočného ostorova sa nad výskumami vedcov smejú a krútia hlavami, pretože oni odpoveď poznajú už dávno:

„My poznáme pravdu,“ hovorí Suri Tuki, 25-ročný turistický sprievodca. „Sochy chodili.“

Easter island 839893_640.jpg

Keby tak sochy vedeli hovoriť…

https://www.youtube.com/watch?v=bkHxCn_X7ic

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom