Japonské kúpele Onsen: Vybrali sme TOP 6

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Beautiful Fuji mountain with Oshino hakkai in Japan
Beautiful Fuji mountain and pond reflection with Traditional Japanese style house at Oshino hakkai in Japan Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

V srdci Japonska, kde sa tradičná kultúra stretáva s prírodnou krásou, sa nachádzajú kúpele onsen – teplé pramene, ktoré ponúkajú nielen relaxáciu pre telo ale aj myseľ. Tieto kúpele sú roztrúsené po celom Japonsku, od odľahlých hôr po brehy oceána, a sú známe svojimi liečivými vlastnosťami, ktoré sa využívajú už stovky rokov. 

História a tradícia

Onseny majú v Japonsku dlhú a bohatú históriu. Sú úzko spojené s japonskou mytológiou, buddhizmom a šintoizmom, čo odráža ich dôležitosť v japonskej kultúre. Od starovekých čias boli onseny miestom čistoty, relaxácie a liečby.

Druhy onsenov

Japonsko je geologicky aktívna krajina, vďaka čomu je domovom tisícov onsenov, každý s inou charakteristikou. Rozdeľujú sa na verejné kúpele, súkromné kúpele, vonkajšie kúpele a nočné kúpele. Niektoré onseny sú známe vďaka svojim výhľadom na hory alebo oceán, iné zasa ponúkajú procedúry s liečivým bahnom alebo pieskové kúpele.

Ktoré sa oplatí navštíviť?

1. Beppu Onsen

Lokalita: Oita Prefektúra, Kyushu

Beppu je jedným z najznámejších onsenových rezortov v Japonsku, vďaka svojmu obrovskému množstvu teplých prameňov a rôznorodosti kúpeľných skúseností. Mesto ponúka všetko od parných pieskových kúpeľov po tradičné verejné kúpele a luxusné súkromné onseny. Beppu je tiež domovom slávnych „Pekelných prameňov“ (Jigoku), ktoré sú skôr na pozorovanie než na kúpanie, ale ponúkajú úchvatný pohľad na geotermálnu aktivitu.

The Sea Hell Jigoku garden in Bepou, Japan
Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.com

2. Hakone Onsen

Lokalita: Kanagawa Prefektúra, Tokio

Hakone je obľúbeným útočiskom pre tých, ktorí hľadajú relax v blízkosti Tokia. Ponúka nielen nádherné výhľady na hory a prírodu, ale aj možnosť vychutnať si onsen s výhľadom na slávnu horu Fuji. Mnoho kúpeľov tu umožňuje návštevníkom užívať si vonkajšie kúpele (rotenburo), kde môžete počas namáčania obdivovať okolitú krajinu.

Owakudani - volcanic valley with active sufur vents and hot springs. Hakone, Japan.
Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.com

3. Noboribetsu Onsen

Lokalita: Hokkaido

Noboribetsu Onsen sa nachádza v najsevernejšej prefektúre Japonska, Hokkaido, a je známy svojím „Pekelným údolím“ (Jigokudani), kde zem produkuje paru a teplé vody bohaté na minerály. Kúpeľné zariadenia tu čerpajú vodu priamo z týchto prírodných zdrojov, čo návštevníkom ponúka jedny z najkvalitnejších kúpeľných skúseností v krajine.

The view of Noboribetsu Onsen is Oyunuma
Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.com

4. Kusatsu Onsen

Lokalita: Gunma Prefektúra

Kusatsu Onsen je slávny svojimi vodami, ktoré sú považované za niektoré z najliečivejších v celom Japonsku. Mesto pravidelne organizuje predstavenia, kde môžete vidieť, ako miestni obyvatelia ochladzujú horúcu onsenovú vodu tradičnou metódou „yumomi“. Kusatsu tiež ponúka širokú škálu kúpeľných zariadení, od verejných kúpeľov až po súkromné onseny.

Yubatake onsen, hot spring wooden boxes with mineral water in Kusatsu onsen, Gunma prefecture, Japan
Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.com

5. Ibusuki Onsen

Lokalita: Kagoshima Prefektúra, Kyushu

Ibusuki je známe svojimi jedinečnými pieskovými kúpeľmi, kde sú návštevníci pochovaní v teplom vulkanickom piesku, ktorý prirodzene vyhrieva telo a ponúka relaxačné a liečivé účinky. Tento nezvyčajný spôsob kúpeľa je možný vďaka geotermálnej aktivite podzemných prameňov, ktoré vyhrievajú piesok na pláži.

Ibusuki Coast
Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.com

6. Yufuin Onsen

Lokalita: Oita Prefektúra, Kyushu

Yufuin je idylické mestečko obklopené prírodou, ktoré ponúka pokojnejšiu a menej komerčnú alternatívu k Beppu. Vyznačuje sa nádherným výhľadom na hory a množstvom malých, často rodinných, kúpeľných zariadení, kde si môžete v pokoji užiť onsen. Návštevníci si tu môžu vychutnať aj miestnu kultúru a kuchyňu v okolitých kaviarňach a galériách.

Reflection in foggy water, kinrinko, oita, japan
Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.com
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať