Dnes sme prešli na letný čas. Vedeli ste, že v týchto krajinách si hodinky neprestavujú?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Shot of a young man reaching for his alarm clock after waking up in bed at home
Foto: ilustračné, Getty Images

Každý marec a október posúvame ručičku na hodinkách o hodinu dozadu alebo dopredu. V niektorých krajinách však zmena času funguje inak ako v Európe.

O zmene času sa v posledných rokoch veľa diskutuje. Po odsúhlasení jeho zrušenia Európskou úniou však vznikla polemika o tom, či by sa mal zachovať letný alebo zimný čas. A tak sme si aj dnes, 27. marca 2022, opäť prestavili čas na letný.

Zmena času v celej EÚ existuje už 26 rokov

Všetky krajiny EÚ menia svoj čas na letný a zimný od roku 1996, ako je tomu až doteraz. Hodinky si odvtedy prestavujeme stále v rovnakom čase, a síce poslednú marcovú a októbrovú nedeľu.

K nariadeniu sa ale pridali aj niektoré krajiny, ktoré nepatria do EÚ. Čas sa teda mení aj v Albánsku, Andorre, Bosne a Hercegovine, Kosove, Libanone, Lichtenštajnsku, Maroku, Macedónsku, Moldavsku, Monaku, Čiernej Hore, Nórsku, San Maríne, Švajčiarsku, Srbsku, Ukrajine a Vatikáne.

V týchto krajinách sa čas nemení

V jednej európskej krajine však padlo rozhodnutie vzdať sa zmeny času: na Islande. Keďže sa krajina nachádza pomerne ďaleko na severe, ľudia tam nechcú využívať letný čas na umelé predlžovanie dňa o hodinu skôr. Ani v Rusku sa už čas neupravuje. Od októbra 2014 je v krajine zachovaný zimný čas.

Male hand adjusting the time on white clock
Foto: ilustračné, Getty Images

Hoci v USA a Kanade sa čas taktiež mení každých šesť mesiacov, deje sa to v iné dni ako v Európe – zmena času teda nepripadá na poslednú nedeľu v marci a októbri. Je to tak aj v iných krajinách ako Irán, Izrael, Kuba, Mexiko, Bahamy a Bermudy, ktoré sa nachádzajú na severnej pologuli.

Na južnej pologuli je to opačne

V niektorých krajinách južne od rovníka funguje systém opačne. Napríklad v častiach Austrálie a Čile, na Novom Zélande, v Namíbii, Paraguaji a Uruguaji dochádza k zmene času približne v rovnakom čase ako v Európe, len medzi koncom septembra a začiatkom októbra prechádzajú na letný čas.

A ako sa zmena času dotýka krajín, ktoré sú niekde „medzi“? Krajiny, ktoré sú blízko rovníka majú počas roka podobnú dĺžku dňa. Zmena času by pre nich teda nemala žiaden zmysel. V Indonézii, Indii, Bolívii, Kostarike alebo napríklad na Maldivách teda medzi letným a zimným časom nerozlišujú.

A group of Asian friends tourist drinking and playing guitar together with happiness in Summer while having camping near lake at sunset
Foto: ilustračné, Getty Images
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať