Chorvátsko nie je predražené, ako to opisujú niektoré médiá, tvrdí Mlačić

Istria, Chorvátsko

Chorvátsko nie je predražené, tvrdí Miodrag Mlačić z Chorvátskeho turistického združenia na margo toho, že v posledných týždňoch sa v niektorých slovenských médiách objavila vlna článkov o dramatickom náraste cien v Chorvátsku.

„Keďže mnohé z nich boli značne skreslené, dokonca zavádzajúce, rozhodli sme sa uviesť veci na pravú mieru,“ skonštatoval Miodrag Mlačić, riaditeľ Chorvátskeho turistického združenia pre Českú republiku a Slovensko. Uvádza to v tlačovej správeLuděk Hladiš z agentúry Aviareps.

„Informácie, ktoré dostávame od prvých slovenských turistov, ktorí sú teraz na dovolenke v Chorvátsku, alebo sa z nej práve vrátili, potvrdzujú, že skutočnosť je iná a nie je ani zďaleka taká dramatická, ako ju opisujú niektoré médiá,“ dodávaMlačić, podľa ktorého je síce pravda, že ceny niektorých produktov alebo služieb sa zvýšili, mnohé iné ale zostali na rovnakej úrovni ako vlani.

Na hraniciach bez kontrol

K nárastu cien podľa neho prispela inflácia a rast cien energií, ktoré postihujú nielen Chorvátsko, ale všetky európske krajiny vrátane Slovenska.

„Áno, ceny môžu byť vyššie v známych a najrušnejších turistických zónach, ale to platí pre exponované miesta všade na svete. Ide o historické centrá miest, okolie známych turistických atrakcií a podobne. Za obed na námestí v centre mesta možno zaplatíte viac, ale len o 100 metrov ďalej sa môžete najesť o desiatky percent lacnejšie,“ uvádza ďalej riaditeľ Chorvátskeho turistického združenia pre Českú republiku a Slovensko.

Tento rok sa podľa neho slovenskí hostia dočkajú aj príjemnej novinky, ktorou je, že na hraniciach už nie sú hraničné kontroly, čo znamená, že čas cesty do obľúbených destinácií sa citeľne skráti až o hodinu či dve.

Zavádzajúce informácie

Ďalším pozitívom je, že cena mýta tento rok zostáva rovnaká ako vlani a cena pohonných látok je približne rovnaká, niekedy dokonca lacnejšia ako na Slovensku.

Slovensko je podľa Mlačića jedným z najdôležitejších zdrojových trhov pre chorvátsky cestovný ruch a slovenskí turisti sú v Chorvátsku veľmi obľúbení. Verí preto, že sa nenechajú odradiť niektorými zavádzajúcimi informáciami o „drahom Chorvátsku“, zistia si overené informácie a strávia príjemnú a ničím nerušenú dovolenku pri „slovenskom mori“.

Chorvátsko navštívilo v prvej polovici tohto roka viac ako 6,5 milióna turistov. V počte prenocovaní (454 tisíc) sa Slovenská republika umiestnila na 13. mieste. Najviac turistov do Chorvátska prišlo z Nemecka (6,4 mil.), Rakúska (2,6 mil.) a Slovinska (2,4 mil.).

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Miodrag Mlačić