Cez víkend sa po zimnej prestávke pre verejnosť otvorí známy Spišský hrad

Spišský hrad
Spišský hrad je jedným z najrozsiahlejších hradných komplexov v strednej Európe. Hrad je od roku 1993 zapísaný do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Foto: archívne, SITA/Radoslav Mataš

Spišský hrad po viac ako trojmesačnej zimnej prestávke otvoria v sobotu 4. marca pre verejnosť. Sprístupnené bude pre návštevníkov stredné a dolné nádvorie, horný hrad je aj naďalej uzavretý z dôvodu rekonštrukcie.

Informovala o tom zástupkyňa riaditeľky Slovenského národného múzea – Spišského múzea v Levoči Dáša Uharčeková Pavúková.

Oficiálne otvorenie bude v máji

Národnú kultúrnu pamiatku otvárajú v tomto roku oproti vlaňajšku skôr. V prípade nepriaznivých poveternostných podmienok však bude podľa Uharčekovej Pavúkovej vstup obmedzený.

Oficiálne otvorenie letnej sezóny sa uskutoční, ako každý rok, v máji. Múzeum na ňu pripravuje viacero podujatí vrátane Leta na hrade, Divadelných piatkov či Školy princezien.

Hrad je v zozname UNESCO

Vlani bol hrad otvorený od polovice apríla do 21. novembra. Za toto obdobie ho navštívilo viac ako 118-tisíc návštevníkov, čo je asi o 3-tisíc menej oproti roku 2021. Prevládali medzi nimi zahraniční návštevníci, Poliaci a Maďari, tiež návštevníci z Čiech.

Menej návštevníkov bolo zo Slovenska, kde pravdepodobne viac rezonovala téma rekonštrukcie a uzávery horného hradu,“ uviedla v závere roka 2022 pre agentúru SITA zástupkyňa riaditeľky Spišského múzea.

Spišský hrad je jedným z najrozsiahlejších stredovekých hradov Európy, vznikol na prelome 12. a 13. storočia. Od roku 1993 je zapísaný v Zozname svetového dedičstva UNESCO. Slovenská republika má v tomto zozname zapísaných sedem lokalít, z nich päť kultúrnych a dve prírodné. Hrad je národnou kultúrnou pamiatkou, zároveň je Spišský hradný vrch národnou prírodnou pamiatkou a je aj súčasťou územia európskeho významu Travertíny pri Spišskom Podhradí.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Dáša Uharčeková Pavúková
Firmy a inštitúcie Spišské múzeum v LevočiUNESCO Organizácia Spojených národov pre vzdelávanie