Antické pamiatky, ktoré treba vidieť minimálne raz za život!

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Pantheon.jpg

Ísť po stopách starých Rimanov, Grékov či Egypťanov je vždy vzrušujúcim zážitkom. Nech už navštívite akékoľvek miesto z nasledujúceho zoznamu, zanechá vo vás stopu na celý život. Je to spôsobené hlavne tým, že tieto miesta majú priamy kontakt s minulosťou a prehliadky po nich sú nezabudnuteľným zážitkom.

Akropola, Atény, Grécko

Akropola patrí k najvyhľadávanejším pamiatkám. Parthenon je len jedným z niekoľkých slávnych chrámov, ktoré si môžete na Akropole pozrieť. Je to miesto, ktoré aj po toľkých rokoch dokáže človeku učarovať – svojou krásou, históriou a jedinečnosťou.

Acropolis 12044_640.jpg

Aphrodisias, Turecko

Krásne mesto Aphrodisias je jedným z archeologických nálezísk v Turecku. Čiastočne je vyhĺbené a čiastočne neobjavené, práve to je na ňom také fascinujúce a magické zároveň. Názov mesta je odvodený od bohyne lásky Afrodity. Toto miesto obsahuje množstvo originálnych antických chrámov či sôch.

9e6089965295a8707bf6b27565e97757.jpg

Delfy, Grécko

Je to antické aj moderné mesto, ktoré sa nachádza v kraji Fokida na južnom úpätí pohoria Parnasos nad Korintským zálivom. Nachádzala sa tu panhelénska svätyňa s jednou z najvýznamnejších veštiarní v starovekom Grécku.

Delphi 83472_640.jpg

Masada, Izrael

Je staroveká pevnosť na vrchole skalnatého útesu na východnom okraji Judskej púšte, ktorá je zapísaná do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Pevnosť bola postavená Herodesom Veľkým v 1. storočí pred Kr.

Horizon33_2015 10 26_15 58 20.png

Oplontis, Taliansko

Veľkolepá vila Oplontis sa nachádza východne od železničnej stanice Torre Annunziata. Podľa dostupných informácií to zrejme bola vila cisára Nera s manželkou. Ide o stavbu veľkých rozmerov s nádhernými záhradami.

3d8c510310 oplontis panorama1.jpg

Ostia, Taliansko

Nachádza sa iba kúsok cesty vlakom od centra mesta a je vzdialené od hluku a zhonu. Skoro ako druhé Pompeje, no nie až tak dobre zachovalé, no aj napriek tomu, ich rozhodne treba vidieť.

Horizon33_2015 10 26_16 9 14.png
AP/FOTOLIA

Peastum, Taliansko

Malé mestečko Peastum sa nachádza sto kilometrov južne od Neapola. Je to nádherná zmes tak gréckej, ako aj rímskej kultúry. Môžete tu nájsť tri veľké chrámy, ktoré siahajú až do 6.storočia p.n.l Taktiež pútavé sú maľované hrobky, vrátane slávneho obrazu mladých potápačov, ktoré vstupujú do bazéna. Ide o unikátne rímske mesto, ktorého história siaha až do 6. storočia n.l

Horizon33_2015 10 26_16 15 34.png
Photo: AP/FOTOLIA

Pantheon, Rím, Taliansko

Nesmieme vynechať jednu z najzachovalejších pamiatok celého Ríma tzv. „chrám všetkých bohov.“ Bol postavený cisárom Hadriánom v 2. st. n.l Neskôr bol premenovaný na kostol Panny Márie. Ide o jedinečnú rímsku stavbu, ktorú si môžete pozrieť doslova rovnakými očami, ako pred dvetisíc rokmi. Je to mimoriadna ukážka rímskej sily a odborných znalostí. Do roku 1958 bol Pantheon najširšou kopulou na svete.

Horizon33_2015 10 26_16 22 9.png
AP/FOTOLIA

Nenechajte sa odradiť dlhými radmi. Oplatí sa počkať. To, čo na vás čaká vo vnútri, vás svojou krásou doslova pohltí a vy ostane stáť v nemom úžase…

Pantheon interior.jpg
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať