Ako dôkladne spoznať Rím? Cenné rady, ktoré uľahčia cestovanie

Colosseum 792202_640.jpg

Rím je historické mesto na rieke Tiber, ktoré tento rok navštívilo o 10,8 milióna turistov viac ako v roku 2014 – spolu 25,4 milióna turistov, ktorí prahli po chuti pravej talianskej pizze, zmrzliny, cappuccina a túžili vidieť všetky historické skvosty na vlastné oči. 

Na cestovateľský portál TripAdvisor pridávajú ľudia hodnotenia, upozornenia, skúsenosti, tipy a rady pri návšteve jednotlivých miest. Rím nebol výnimkou. Ako staré príslovie hovorí “ Keď ste v Ríme, správajte sa ako Rimania.“ V duchu tohoto príslovia vzniklo niekoľko tipov a rád, ktoré by ste si pri návšteve tejto metropoly mali osvojiť.

Fontána Di Trevi 

Trevi fountain 298411_640.jpg

Nekupujte si zbytočne vodu 

Jednoduchšie je mať svoju vlastnú fľašu s vodou a napĺňať si ju čerstvou, pitnou vodou z niektorej z fontány. Tie sa nachádzajú na viacerých známych miestach – ak ich potrebujete rýchlo vyhľadať, poslúži aplikácia s názvom “ Rome-Drops.“ Balená voda je veľmi predražená a toto je veľmi dobrý a lacný trik, ktorý by mal aplikovať každý turista.

Vyhnite sa státiu v radoch 

Návšteva slávnych pamiatok by nemala byť spontána, ale plánovaná, inak musíte počítať s nekonečnými zástupmi ľudí. Pred návštevou Vatikánu či Colossea sa odporúča zarezervovať si lístky on-line, čo značne skráti dobu spoznávania kultúrnych pamiatok. A keďže je ich v Ríme nespočetné množstvo, bol by hriech stáť pol dňa v jednom rade.

Pamätník Viktora Emanuela

Vittorio emanuele monument 298412_640.jpg

Nezabúdajte na detaily

Počas prehliadky Ríma sa odporúča nosiť pri sebe ďalekohľad – množstvo kostolov, bazilík a budov je nevyhnutné si pozrieť zblízka. Bola by škoda, keby ste na to zabudli.

Nevynechajte Trastevere

Štvrť Trastevere sa nachádza za stúpaním do kopca Janiculum. Odtiaľ si môžete vychutnať nádherný výhľad na Monumento Eqestre. Romanticko-rustikálna atmosféra je iná ako v historickom centre mesta, ba dokonca úplne odlišná od zvyšku Ríma.

San pietro 857151_640.jpg

Dôkladne si naplánujte návštevu múzeí

Aj keď to možno znie ako otrepaná fráza – prehliadku múzeí si nikdy neplánujte na pondelok. Začiatky týždňa bývajú múzeá uzavreté. Taktiež je dobré si poznačiť, že 1. nedeľu v mesiaci je vstup zdarma pre všetkých návštevníkov a prvý piatok v mesiaci bývajú múzeá otvorené až do 22. hodiny. Keď budete ovládať tieto informácie, vyhnete sa viacerým komplikáciám.

Neignorujte miestne trhy 

Nezmeškajte miestne trhy v nedeľu ráno na Porta Portese, Campo de Fiori, Piazza dell’Emporio či Via Margutta. 

Pantheon

Statue 835240_640.jpg

V Ríme zabudnite na dlhý spánok

Rím nie je miestom pre „spachtošov,“ ktorí vstávajú neskoro na obed. Keď chcete vidieť  poloprázdne rímske uličky je lepšie si privstať. Spať budete doma, no v Ríme rozhodne nie.

Nie je káva ako káva

Doppio obsahuje dvojnásobné množstvo kávy a talianske espresso je oveľa silnejšie než v iných krajinách sveta. Každý, kto chce tiež ušetriť peniaze, by nemal trvať na tom, že chce piť kávu pri stole, je to samozrejme drahšie. V Ríme si neobjednávajte „Espresso,“ poznajú iba pojem „Caffe.“

Svätopeterské námestie

Rome 388456_640.jpg
https://pixabay.com/sk/r%C3%ADm-vatik%C3%A1n-st%C4%BApce-architekt%C3%BAra-388456/

Autom či pešo? 

Samozrejme, že je vhodné spoznávať Rím pomocou vlastného dopravného prostriedku, no kvôli preplneným uliciam sa odporúča, keď si všetko obídete pekne po vlastných.

Odporúčanie pre všetky ženy

V Ríme si svoje milované lodičky na vysokých podpätkoch zničíte na dlažbe či zlých cestách. Odporúča sa preto dať prednosť radšej plochým topánkam.

Bazilika sv. Petra

St peters basilica 741690_640.jpg

Ak chcete zúžitkovať naše rady a tipy, objednajte si zájazd do Ríma už dnes.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom