Africké safari neďaleko Bratislavy? Tento národný park sa určite oplatí navštíviť

Národný park Seewinkel, Burgenland
Národný park Neusiedler See-Seewinkel v Burgenlande Foto: ilustračné, Getty Images

Národný park pri Neziderskom jazere sa nachádza v stepnej oblasti, ktorá má v Európe jedinečné zastúpenie. Medzi tzv. „veľkú päťku“, ktorú tu môžete vidieť, patria divoké kone, vodné byvoly či sivý stepný dobytok. A to všetko len necelú hodinu autom z Bratislavy.

Vysoké trávnaté porasty sa ohýbajú pod náporom vetra. Cikády cvrlikajú. Siluety čerpacích studní sa vynímajú v rozsiahlej stepi, ktorá je po horúcom lete vyprahnutá a zafarbená do okrových odtieňov. To, čo vyzerá ako safari v Serengeti, je v skutočnosti časť strednej Európy: Národný park Neusiedler See-Seewinkel v rakúskom Burgenlande.

Národný park Neusiedler See-Seewinkel, ktorý sa rozprestiera na rakúsko-maďarskom pohraničí, vznikol v roku 1993 a jeho celková rozloha dosahuje viac než 300 km², z toho približne 100 km² sa nachádza na rakúskom území.

Oblasť Neziderského jazera je vo všeobecnosti známa ako unikátny prírodný klenot Rakúska. Vďaka svojej polohe na východnom okraji Álp a západnom okraji Podunajskej nížiny je z historického, ale aj biologického hľadiska územím, na ktorom sa nachádzajú rastlinné a živočíšne druhy z alpských, panónskych, ázijských, stredomorských, ba aj severských oblastí.

Hus divá
Hus divá je typickým živočíchom žijúcim v oblasti Neziderského jazera Foto: ilustračné, Getty Images

Očarujúca prírodná scenéria s nádychom Afriky

V tejto rakúskej stepi môžete pozorovať tzv. „veľkú africkú päťku“. Necelých 60 kilometrov z Bratislavy síce neuvidíte práve slony, nosorožce či levy, no spoločnosť vám budú robiť iné vzácne druhy ako vodné byvoly, divoké Przewalskeho kone, biele barokové osly, divé husi a stepný dobytok.

Vodný byvol
Na safari v Rakúsku možno pozorovať aj takéto majestátne vodné byvoly Foto: ilustračné, Getty Images

Park v sebe ukrýva aj ďalší jedinečný prírodný úkaz, soľné pláne, ktoré sa ponášajú na soľné jazerá v Afrike. Na rozdiel od Afriky však nejde o vyschnuté vodné plochy, ale o pozostatok doby ľadovej. Medzičasom sa ich v Národnom parku Neusiedler See-Seewinkel nachádza až 45.

Rovnako ako africké soľné jazerá, aj soľné pláne v Rakúsku sú skutočným rajom pre vtáctvo. Orol morský je jedným z najväčších dravých vtákov v strednej Európe a od polovice 90. rokov bol jeho výskyt zaznamenaný aj pri Neziderskom jazere. V roku 2020 bolo v oblasti Seewinkel napočítaných deväť exemplárov.

Soľné pláne
Soľné pláne v Národnom parku Seewinkel sú pozostatkom doby ľadovej Foto: ilustračné, Getty Images

Program pre návštevníkov a exkurzie

Národný park svojim návštevníkom ponúka možnosť zažiť dobrodružné safari a pozorovať miestne zvieratá vo voľnej prírode. Na rozdiel od Afriky však nie džípom, ale na koči, bicykli, so skupinou jazdcov na koni alebo pešo. Tak či onak, je viac než pravdepodobné, že uvidíte všetky majestátne zvery z už spomínanej „veľkej päťky“.

Počas celého roka sú v ponuke exkurzie so sprievodcom, na ktorých sa od vyškolených expertov môžete dozvedieť zaujímavosti o faune a flóre v tejto oblasti. Naopak, ak sprevádzané prehliadky nie sú práve vašou šálkou kávy, môžete objavovať prírodu v národnom parku a okolí na vlastnú päsť. Brožúry, mapy a informácie o možnostiach pozorovania zvery sú k dispozícii v informačnom centre, ktoré je otvorené celoročne.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom