Česko a Rakúsko budú čoskoro uznávať slovenské certifikáty o očkovaní proti COVID-19, potvrdil Korčok

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Certifikát, covid pas
Foto: ilustračné, gettyimages.com

Česká republika a Rakúsko už čoskoro umožnia uznávanie slovenských certifikátov o zaočkovaní proti ochoreniu COVID-19. Po stredajšom rokovaní vlády to povedal minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nom. SaS).

„Máme prvé indikácie, nie ešte oficiálne, napríklad z Českej republiky a Rakúska, ktoré hovoria, že tieto krajiny rýchlo spracujú naše žiadosti o uznávanie certifikátov tak, aby naši občania s certifikátmi mohli cestovať do týchto krajín a mať tie výhody, aké majú občania týchto krajín, ktorí sú už zaočkovaní,“ povedal minister. Dodal, že o vzájomné uznávanie certifikátov Slovensko požiadalo aj ďalšie krajiny.

Viac o téme: Koronavírus

Šéf slovenskej diplomacie povedal, že slovenské certifikáty nie sú úplne „bianco šekom“. Upozornil, že napríklad ČR podľa svojej vyhlášky vpustí do krajiny cudzincov až po 22 dňoch od očkovania, Chorvátsko zas bude uznávať vstup až 14 dní po podaní druhej dávky vakcíny. Korčok ozrejmil, že tieto informácie postupne zverejnia na webe Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí.

Minister pripomína, že vzájomné uznávanie certifikátov jednotlivými krajinami je len dočasným riešením do 28. júna, keď bude v platnosti spoločný európsky certifikát. Slovensko a okolité krajiny tak chcú umožniť svojim občanom, ktorí sú zaočkovaní, cestovať o niečo skôr.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ivan Korčok
Firmy a inštitúcie MZVEZ Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR