Celoplošné (skríningové) testovanie na Slovensku: Matovič oznámil kompletné výsledky, oranžové okresy sú na tom horšie (video)

VLÁDA: Rokovanie 71. schôdze
Premiér Igor Matovič počas tlačovej konferencie po rokovaní 71. schôdze vlády SR. Bratislava 27. január 2021. 2020. Foto: SITA/Úrad vlády SR.

Na Slovensku od 18. do 26. januára pod názvom „Zachráňme spoločne životy” prebiehalo celoplošné (skríningové) testovanie na ochorenie COVID-19. Vláda tiež predĺžila zákaz vychádzania do nedele 7. februára.

Na test prišli takmer tri milióny ľudí

Najviac odberných tímov mestá vytvorili počas víkendu a kompletné výsledky testovania oznámil premiér Igor Matovič (OĽaNO) v stredu podvečer.

Viac o téme: Koronavírus

Video: Tlačová konferencia

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Celkovo sa otestovalo 2 949 017 ľudí a z nich pozitívny výsledok malo 36 547, čo predstavuje 1,24 percenta. „Najväčším cieľom celoplošného skríningu bolo s odstupom času zistiť, aká je aktuálna situácia na Slovensku,“ zhodnotil premiér.

Celkové výsledky, skríningové celoplošné testovanie
Výsledok celoplošného skríningového testovania na ochorenie COVID-19. Zdroj: Úrad vlády SR.

Pri takmer trojmiliónovej účasti sú podľa neho výsledky vierohodné, celoplošné testovanie označil za jediný objektívny spôsob, ako zistiť reálnu situáciu. Čo sa týka poradia okresov, oproti prvotným odhadom sa zmenilo iba jemne, Bratislava a Kežmarok sa posunuli do lepšej polovice, Zvolen a Dolný Kubín opačne. Hranica rozdeľujúca okresy je na úrovni okolo jedného percenta.

Výsledky, celoplošné testovanie
V oranžových okresoch bude ďalšie kolo testovania. Zdroj: Úrad vlády SR.

Stále neklesá počet hospitalizácií

Ako doplnil minister zdravotníctva zdravotníctva Marek Krajčí, situácia na Slovensku vôbec nie je priaznivá. Poukázal najmä na fakt, že stále neklesá počet hospitalizácií a denne zomiera okolo 100 pacientov.

Rozhodujúce bude podľa neho štvrtkové zasadnutie epidemiológov, ktoré by malo stanoviť, ako bude Slovensko postupovať ďalej. Podľa Krajčího sa odborníci aktuálne postavili za COVID automat. „Je možné, ze konzílium pristúpi aj k úpravám, zatiaľ ich však neprezradili,“ priblížil minister.

Stále teda podľa kompetentných platí, že by Slovensko malo na COVID automat prejsť od 8. februára. Vo štvrtok sa definitívne rozhodne o ďalších krokoch, okrem iného aj o tom, či sa v prípade škôl uvoľnia opatrenia skôr. Väčšina odborníkov sa však vyjadrila proti tomu, aby sa od pondelka otvárali aspoň nejaké ročníky. Krajčí zároveň opakovane zdôraznil, že akékoľvek uvoľnenie znamená zhoršenie epidemiologickej situácie a malo by byť kompenzované testovaním. On aj predseda vlády vyzvali ľudí na obozretnosť a samosprávy na organizovanie ďalších testovaní.

Celoplošné (skríningové) testovanie – online

  • testovanie prebiehalo od 18. do 26. januára

19:00 Online prenos minúta po minúte z celoplošného skríningového testovania sme ukončili. Ďakujeme vám za pozornosť.

18:30 Minister hospodárstva SR Richard Sulík si nevie predstaviť, že by pri prechode na COVID automat nebolo v čiernych okresoch možné chodiť do zamestnania ani s negatívnym testom na koronavírus. On sám preto očakáva, že v automate nastanú zmeny.

17:56 Minister Krajčí upozornil, že aj po zavedení COVID automatu bude naďalej platiť zákaz vychádzania a ak bude región v čiernej farbe, negatívny test bude potrebný aj na cestu do práce.

17:29 Minister Krajčí uviedol, že zatiaľ sa v COVID automate neplánujú žiadne zmeny. Avizoval však, že vo štvrtok zasadne konzílium odborníkov, ktoré tiež rozhodne, či sa od 1. februára otvoria školy.

17:16 Minister zdravotníctva Marek Krajčí upozornil, že počet hospitalizovaných v nemocniciach stále neklesá.

17:07 Od 18. do 26. januára celkovo otestovali 2 949 017 ľudí, z nich pozitívnych bolo 36 547, čo predstavuje 1,24 percenta. Premiér Matovič upozornil, že je to horší výsledok, ako sme mali pri celoplošnom testovaní v novembri.

Celkové výsledky, skríningové celoplošné testovanie
Výsledok celoplošného skríningového testovania na ochorenie COVID-19. Zdroj: Úrad vlády SR.
Výsledky, celoplošné testovanie
V oranžových okresoch bude ďalšie kolo testovania. Zdroj: Úrad vlády SR.

17:00 Video: Tlačová konferencia premiéra Igora Matoviča (OĽaNO) o kompletných výsledkoch celoplošného skríningového testovania

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Bratislavský kraj

16:26 V Bratislavskom kraji je na základe aktuálnych údajov z celoplošného skríningu 0,81 percenta pozitívnych.

Bratislavský samosprávny kraj (BSK) zozbieral dáta zo všetkých miest a mestských častí kraja a identifikoval štatisticky významné odchýlky, tak v počte testovaných, ako aj v podiele pozitívne testovaných na COVID-19,“ uvádza BSK na svojej webovej stránke. Oficiálne výsledky pre Bratislavu uvádzajú pozitivitu na úrovni 1,02 percenta.

“Pre vyvrátenie akýchkoľvek pochybností navrhujeme, aby štát zverejnil podrobnú metodiku získavania dát aj detailné informácie o počte testovaných za každé jedno odberové miesto zvlášť. Zverejnenie týchto informácií môže zvýšiť dôveru laickej i odbornej verejnosti k prezentovaných výsledkom,“ vyzýva BSK.

K podobným zisteniam prišlo aj hlavné mesto. Primátor Bratislavy Matúš Vallo požiadal o zverejnenie štruktúry dát, ktoré určili výsledok prvého kola testovania v Bratislave.

Vo výsledkoch BSK nie sú zaradené výsledky testovania z mobilných odberových miest, ani z testovania vo firmách či v zdravotníckych zariadeniach, nakoľko tieto dáta nie sú zverejnené.

„Podľa interných analýz BSK by po zohľadnení týchto údajov mala byť celková incidencia v Bratislave 0,88 percenta, čo je však stále štatisticky významný rozdiel oproti oficiálnym údajom 1,02 percenta. Ak by sa potvrdil nižší údaj, Bratislavu by to zaradilo do tzv. zelených okresov, ktoré by sa už nemuseli testovať v druhom kole,“ uzavrela samospráva.

Žilina

15:20 Fakultná nemocnica s poliklinikou (FNsP) Žilina sa od 18. do 26. januára zapojila do celoplošného skríningu ochorenia COVID-19 antigénovými testami. Ako informovala hovorkyňa nemocnice Lenka Záteková, odberové tímy otestovali celkom 8 377 ľudí, z ktorých 87 malo pozitívny výsledok testu.

„Vzhľadom na veľký záujem o antigénové testovanie sme sa rozhodli naše mobilné odberové miesta ľuďom čo najviac sprístupniť a operatívne sme predĺžili ich prevádzku. Nad rámec štandardného času sme mimoriadne robili i počas víkendu, a to každý deň od rána až do 18:00,“ informovala vedúca ošetrovateľskej starostlivosti FNsP Žilina Gabriela Tvrdá.

Nemocnica otestovala popri takmer šiestich tisíckach ľudí v rámci mobilných odberových miest pre verejnosť aj 1 424 zamestnancov, 739 rodinných príslušníkov a 332 pacientov prijímaných alebo hospitalizovaných v zdravotníckom zariadení v danom období.

„Od 28. januára sa antigénové testovanie vracia do štandardného režimu, testujeme v pracovných dňoch od 7:00 do 15:00, pričom posledný odber bude o 14:45,“ doplnila hovorkyňa nemocnice.

13:06 Na úrade vlády v stredu popoludní zasadá Ústredný krízový štáb (ÚKŠ) bude sa tam zrejme hovoriť aj o ďalšom kole testovania, ktoré má byť v 36 okresoch.

Veľký Šariš

12:23 Výroba v závode Pivovaru Šariš vo Veľkom Šariši (okres Prešov) pokračuje aj po celoplošnom skríningovom testovaní na ochorenie COVID-19 bez obmedzení. Z vyše 150 zamestnancov skončili v povinnej karanténe dvaja. Viacerí pracovníci pritom využili možnosť otestovať sa priamo v závode pivovaru.

Ako informoval obchodný riaditeľ a podpredseda predstavenstva spoločnosti Plzeňský Prazdroj Slovensko Martin Grygařík, pivovar vo Veľkom Šariši v pondelok 25. januára v rámci celoplošného skríningu poskytol zamestnancom možnosť dať sa otestovať priamo vo svojich priestoroch.

„Otestovať sa mohli aj zamestnanci našej spoločnosti nachádzajúci sa v čase testovania v blízkom okolí. Aby sme predišli čakaniu v radoch, testovanie prebiehalo podľa presne stanoveného harmonogramu a každé stredisko malo vyhradený presný čas testovania. Možnosť skríningu v pivovare využilo takmer 60 ľudí, u nikoho nebol zaznamenaný pozitívny výsledok,“ skonštatoval Grygařík.

Ostatní zamestnanci podľa neho využili možnosti otestovať sa na mobilných odberných miestach v okrese alebo absolvovali PCR testovanie po vlastnej línii. Pre potvrdené ochorenie skončili v karanténe z vyše 150 ľudí zamestnaných v závode len dvaja pracovníci. „Vzhľadom na aktuálne čísla pokračuje výroba naďalej bez komplikácií. Nezaznamenali sme žiadne problémy ani v rámci logistiky. Prísun surovín potrebných k našej výrobe funguje bez prerušenia. Zároveň aj dodávky našich produktov v segmente obchodov sú plynulé,“ uviedol obchodný riaditeľ.

Zároveň pripomenul, že pivovar už počas prvej vlny pripravil komplexný krízový scenár pre prípad, že by počty zamestnancov, u ktorých bude potvrdený koronavírus, boli vysoké. „Ešte v marci sme prijali sprísnené hygienické opatrenia, aby sme riziko šírenia nákazy eliminovali čo najviac. Som rád, že prísna hygiena a dodržiavanie pravidiel našimi zamestnancami nám umožňujú už dlhé mesiace udržiavať riziko nákazy vo výrobe v minimálnych číslach,“ zhodnotil Grygařík.

11:29 Manuál testovania vo firmách schválila vláda iba minulý týždeň a túto stredu už ministri odklepli jeho zmeny. Ako v predkladacej správe objasňuje Ministerstvo hospodárstva SR, vyplývajú z dodatočne uplatnených pripomienok rezortu zdravotníctva. 

Bratislava

10:41 „Rozhodnutie vlády o okresoch, v ktorých má byť druhé kolo plošného testovania, bolo politickým rozhodnutím,“ myslí si bratislavský magistrát s tým, že vláda vopred určila, že opakovane sa bude testovať 36 okresov, hoci nebolo zrejmé, aké čísla pozitivity v nich po prvom kole budú.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Trnavský kraj

9:51 Z Trnavského kraja by si plošné testovanie mali zopakovať ešte okresy Dunajská Streda, Galanta a Senica. Naopak, v okresoch Skalica a Piešťany dosiahli pri skríningovom testovaní také výsledky, že ďalšie testovanie sa tam konať nemusí.

Hlohovec

9:34 Ďalšie testovanie chystajú vzhľadom na aktuálnu epidemiologickú situáciu aj v Hlohovci. Podľa primátora Miroslava Kollára budú v meste testovať len v sobotu a v nedeľu, radnica ľuďom umožní zarezervovať si presný termín testovania.

Okres Hlohovec je podľa predbežných výsledkov celoštátneho skríningového testovania tretí najhorší na Slovensku, testy tu zachytili viac ako 460 ľudí s ochorením COVID-19, čo je 2,31 %.

Horšie výsledky zaznamenali len v okresoch Levice (2,48 %) a Topoľčany (2,54 %).

Trnava

9:22 V Trnave bude ďalšie plošné testovanie na COVID-19 v sobotu 30. a nedeľu 31. januára od 8:00 do 18:00 a v pondelok 1. a utorok 2. februára od 16:00 do 20:00. Samospráva už hľadá zdravotníkov, ktorí majú záujem počas týchto dní pracovať na odberných miestach. Informovala o tom hovorkyňa trnavskej radnice Veronika Majtánová.

Okres Trnava patrí podľa priebežných výsledkov celoplošného testovania do tej polovice okresov, v ktorých by sa malo testovanie zopakovať. Na skríningové testovanie v období od 18. do 25. januára prišlo v okrese 68 049 ľudí, z nich malo 893 pozitívny výsledok testu, čo je 1,31-percentná miera.

9:09 Počas víkendu pomáhalo so skríningovým testovaním približne 2 500 vojakov. V utorok 26. to bolo asi 1 500 príslušníkov Ozbrojených síl SR. Pred rokovaním vlády SR to povedal minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO).

„To nehovorím o tých stovkách alebo až tisícoch, ktorí boli priamo v nemocniciach pomáhať a rovnako pomáhali polícii pri zabezpečovaní bezpečnosti,“ dodal.

Šéf rezortu obrany vníma pozitívne už skončené skríningové testovanie a je rád, že sa podarilo identifikovať 30-tisíc ľudí, ktorí boli testovaní pozitívne a nemôžu tak ďalej šíriť vírus. Na záver Naď vyzdvihol spoluprácu samosprávy z miestnou štátnou správou a vládou.

9:00 Vitajte pri sledovaní stredajšieho online prenosu aktuálnych informácii o celoplošnom (skríningovom) testovaní na ochorenie COVID-19 na Slovensku.

PREMIÉR: Priebežné výsledky testovania na COVID 19
Premiér Igor Matovič a minister zdravotníctva Marek Krajčí počas tlačovej konferencie o priebežných výsledkoch celoplošného skríningového testovania na ochorenie COVID-19, ktoré prebiehalo od 18. – 26. januára 2021 pod názvom Zachráňme spoločne životy. Bratislava, 26. január 2021. Foto: SITA/Branislav Bibel.

19:00 Online prenos minúta po minúte sme ukončili. Aktuálne informácie k celoplošnému testovaniu vám prinesieme aj v stredu.

18:11 Zoznam 36 okresov, ktoré musia cez tento víkend opäť testovať zverejnia do konca týždňa, ale podľa premiéra Matoviča to nechcú urobiť až v piatok. Ako však dodal, bol by rád, keby sa opäť testovalo celé Slovensko.

17:59 Aký režim bude v lepších okresoch, je zatiaľ otázne. Minister Krajčí avizuje, že to oznámia v piatok.

17:44 Opätovne sa bude povinne testovať v 36 horších okresov, ale premiér Matovič vyzval a odporúča testovať aj v tých, ktoré skončili v lepšej polovici.

PREMIÉR: Priebežné výsledky testovania na COVID 19
Premiér Igor Matovič a minister zdravotníctva Marek Krajčí počas tlačovej konferencie o priebežných výsledkoch celoplošného skríningového testovania na ochorenie COVID-19, ktoré prebiehalo od 18. – 26. januára 2021 pod názvom Zachráňme spoločne životy. Bratislava, 26. január 2021. Foto: SITA/Branislav Bibel.

17:29 Pokiaľ chce Slovensko od 8. februára uvoľňovať opatrenia, budú sa podľa ministra zdravotníctva Mareka Krajčího (OĽaNO) musieť ľudia testovať. „Buď pôjdeme v tvrdom lockdowne ako doteraz alebo sa budeme testovať ,“ uviedol s tým, že v tom prípade budeme môcť byť naďalej jedna z najotvorenejších krajín, čo sa týka otvorených prevádzok.

17:26 Premiér Matovič poďakoval samosprávam a tiež ľuďom, ktorí sa prišli otestovať. Cieľom testovania podľa neho bolo zistenie lokálnych ohnísk nákazy. V tejto súvislosti skritizoval analytikov z Dáta bez pátosu.

Skríningové testovanie, výsledky
Priebežné výsledky celoplošného skríningového testovania na ochorenie COVID-19. Zdroj: Úrad vlády SR.

17:21 Najhoršie sú na tom okresy Topoľčany (pozitivita 2,54 %), Levice (2,48 %) a Hlohovec (2,31 %), naopak najlepšie Veľký Krtíš (0,30 %), Tvrdošín (0,34 %) a Svidník (0,37 %).

Skríningové testovanie, výsledky
Priebežné výsledky celoplošného skríningového testovania na ochorenie COVID-19. Zdroj: Úrad vlády SR.

17:16 Od 18. januára do 25. januára otestovali 2 588 578 ľudí, pozitívny výsledok malo 30 556 z nich, čo predstavuje pozitivitu 1,18 percenta.

Skríningové testovanie, výsledky
Priebežné výsledky celoplošného skríningového testovania na ochorenie COVID-19. Zdroj: Úrad vlády SR.

17:12 Naživo: Premiér Igor Matovič (OĽaNO) informuje o priebežných výsledkoch skríningového testovania.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

15:37 Ohlásená tlačová konferencia premiéra Igora Matoviča (OĽaNO) sa posunula o hodinu a začne sa po 17.00.

14:10 Premiér Igor Matovič (OĽaNO) po 16.00 oznámi priebežné výsledky celoplošného skríningu. Tlačovú konferenciu vám prinesieme naživo.

11:45 Podľa matematika Richarda Kollára musíme pri hodnotení výsledkov testovania zobrať do úvahy aj to, že epidemická situácia sa od začiatku skríningu výrazne zlepšila. Za nedeľu 24. januára sme dokonca na Slovensku nezaznamenali žiadnu novú obeť ochorenia COVID-19. Avšak, či to je spôsobené zákazom vychádzania alebo testovaním, v tom sa názory premiéra a matematika líšia. O význame testovania v tomto smere pochybuje aj bývalý riaditeľ Inštitútu zdravotnej politiky Martin Smatana.

Staré Mesto

10:17 Bratislavské Staré Mesto využilo aktuálne testovanie aj na kampaň blížiaceho sa Sčítania obyvateľov, domov a bytov 2021. V tlačovej správe o tom informoval hovorca mestskej časti Matej Števove.

„Aktuálny celoplošný skríning má viaceré špecifiká, napríklad povinnosť samospráv vytlačiť si vlastné certifikáty. Staré Mesto testovanie využilo aj na adresné informovanie o nadchádzajúcom sčítaní obyvateľov, domov a bytov,“ uviedol hovorca. Sčítanie obyvateľov, domov a bytov bude v termíne od 15. do 30. marca.

Sčítanie, ktoré sa realizuje každých desať rokov, čaká tento rok celú Európsku úniu a po prvý raz bude na Slovensku plne elektronické. „Okrem základných informácií o spôsobe a priebehu sčítania, dôležitých kontaktov a webových stránok staromestská samospráva vysvetlila obyvateľom význam sčítania pre samotných obyvateľov,“ vysvetlil hovorca.

„Sčítanie je pre samosprávu nesmierne dôležité, výsledky významne ovplyvnia fungovanie mestskej časti na ďalších desať rokov. Vyplynie z nich, koľko financií získa Staré Mesto a jeho obyvatelia na školy, škôlky, seniorcentrá, chodníky, parky, kultúru či šport,“ doplnila starostka Zuzana Aufrichtová.

Bánovce nad Bebravou

9:23 Okres Bánovce nad Bebravou bol na portáli Tvnoviny.sk označený ako okres s najvyššou pozitivitou počas testovania v rámci celoštátneho skríningu. Pozitivita tu dosiahla 5,88 percenta, pričom portál sa odvoláva na dáta priebežne zverejnené ministerstvom zdravotníctva. Podľa primátorky Rudolfy Novotnej je však výsledok skreslený a do súhrnu testov nie je zahrnuté testovanie z oboch víkendových dní.

Uvedený portál hovorí o 127 pozitívnych z celkovo vykonaných 2 159 testov na území okresu. „Autori zabudli napísať, že tie podivné čísla majú iba z jedného mobilného odberového miesta v našej nemocnici, kde sa testujú hlavne ľudia z príznakmi. Do priemeru nie sú pripočítané výsledky z 30 odberových miest zriadených samosprávami, kde sa testovalo cez víkend,“ uviedla vo svojej reakcii na sociálnej sieti Novotná.

Tá zároveň upozornila, že priamo v okresnom meste bolo počas víkendu otestovaných v 14 odberových miestach 7 685 ľudí, z ktorých 88 malo pozitívny výsledok testu. Miera pozitivity tak dosiahla 1,15 percenta. Táto hodnota za celý okres by podľa primátorky mala byť len o osem stotín vyššia.

9:00 Vitajte pri sledovaní utorňajšieho online prenosu aktuálnych informácii o celoplošnom (skríningovom) testovaní na ochorenie COVID-19 na Slovensku.

COVID 19: Testovacie miesto na Letisku Bratislava
Najväčšie testovacie miesto COVID-19 v Bratislave, pred Letiskom M. R. Štefánika, kde sa testuje formou drive-through antigénovým testom za pomoci autobusov DPB pri príležitosti celoplošného skríningového testovania na ochorenie COVID-19, prebiehajúceho od 18. – 26. januára 2021 pod názvom Zachráňme spoločne životy. Bratislava, 23. január 2021. Foto: SITA/Branislav Bibel.

19:00 Online prenos minúta po minúte sme ukončili. Aktuálne informácie k celoplošnému testovaniu vám prinesieme aj v utorok.

18:10 Všetkých osem samosprávnych krajov sa aktívne zapojilo do celoplošného testovania obyvateľstva na prítomnosť ochorenia COVID-19, ktoré sa vo väčšine obcí a miest uskutočnilo počas uplynulého víkendu 23. a 24. januára. V súčinnosti s okresnými úradmi župy pomáhali s logistikou a organizáciou testovania, niektoré zriaďovali aj vlastné mobilné odberové miesta. V tlačovej správe o tom informuje združenie SK8.

Samosprávne kraje pomáhali už v celoplošných i lokálnych kolách testovania antigénovými testami. Prispeli tiež k osvete o dôležitosti nechať sa otestovať, informovanosti verejnosti o umiestnení odberových miest a ich momentálnej vyťaženosti. Banskobystrický samosprávny kraj distribuoval informačné letáky o pokračovaní dodržiavania preventívnych opatrení aj držiteľmi certifikátov o negatívnom výsledku testu.

Županka a župani zároveň považujú zrýchlenie očkovania proti ochoreniu COVID-19 za kľúč k ukončeniu súčasnej pandémie. V tejto súvislosti sú pripravení poskytnúť vláde plnú súčinnosť. „Župy sú prirodzenou a nevyhnutnou súčasťou riešenia mimoriadnych situácií. Vďaka presadeniu nedávnej legislatívnej zmeny sa samosprávne kraje oficiálne stali orgánmi krízového riadenia. Považujem to za začiatok reformy verejnej správy založenej na decentralizácii,“ uviedol predseda SK8 a trnavský župan Jozef Viskupič.

Podľa Viskupiča sa opäť ukázalo, že spolupráca miestnej a regionálnej samosprávy je kľúčom k úspechu Slovenska. V rámci reformy verejnej správy preto SK8 presadzuje posilnenie ich kompetencií a nezávislosti financovania.

16:42 Únia miest Slovenska (ÚMS) žiada urýchlené zvolanie konzília odborníkov. V tlačovej správe, ktorú zaslala hovorkyňa ÚMS Daniela Piršelová, to uviedol prezident únie Richard Rybníček. Konzílium odborníkov by podľa neho malo zasadnúť, zhodnotiť výsledky celoslovenského skríningu a rozhodnúť o ďalšom postupe.

Snina

15:54 V Snine bolo počas soboty k dispozícii šesť odberových miest, v nedeľu o jedno menej. Celkovo sa do odberových miest zriadených mestom prišlo počas víkendu testovať 4 141 ľudí, z ktorých pozitívny výsledok malo 62 ľudí. Miera pozitivity tak predstavuje takmer 1,5 percenta.

V sobotu pretestovali antigénovými testami na COVID 2 279 ľudí, z ktorých malo pozitívny výsledok testu 24 osôb. Miera pozitivity tak predstavovala 1,05 percenta. V nedeľu pribudlo pri 1 862 testoch 38 pozitívnych prípadov. Miera pozitivity tak vyskočila nad dve percentá.

15:37 Testovanie pre zamestnancov a ich rodiny počas štyroch dní zorganizovali aj Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK).

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Detva

14:43 V Detve sa celoplošné skríningové testovanie konalo od 21. do 24. januára. Ako mesto informuje na svojej webovej stránke, počas štyroch dní na odberných miestach zriadených samosprávou otestovali 4 839 ľudí, z ktorých bolo 28 pozitívnych, čo je viac ako pol percenta.

Vo štvrtok sa v dvoch odberných miestach dalo otestovať 902 ľudí, piati z nich boli pozitívni. V piatok prišlo na testovanie 929 ľudí, pozitívnych bolo desať.

Cez víkend sa počet odberných miest rozšíril o športovú halu a tri základné školy. V sobotu sa v celom meste dalo otestovať 1 984 ľudí, testy odhalili 11 pozitívnych. „Nedeľa bola pokojnejšia, na testovanie prišlo 1 024 ľudí, z nich dostali zlú správu v podobe pozitívneho výsledku iba dvaja,“ uzatvára radnica.

Nitra

13:49 V okrese Nitra prišlo v každom z troch kôl na testovanie od 86-tisíc do 96-tisíc ľudí. Testy vo všetkých troch kolách odhalili 4 060 pozitívnych osôb, ich počet každým kolom klesal. Po treťom kole bola miera pozitívnych testov v okrese 0,73 percenta.

Revúca

13:36 Najvyššia pozitivita za sobotu v okrese Revúca nie je prekvapením. Matematici združení za projektom Dáta bez pátosu to uviedli na sociálnej sieti s tým, že vláde to vopred hlásili.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

12:47 Polícia upozorňuje na statusy, v ktorých ľudia porovnávajú certifikát negatívneho testu na koronavírus s potvrdením Židov na voľný pohyb v roku 1942.

Vranov nad Topľou

12:40 V meste Vranov nad Topľou samospráva vytvorila 12 odberových miest v desiatich objektoch. Celkovo v nich otestovali 5 934 ľudí, pozitívne výsledky malo 19 osôb. Miera pozitivity tak bola 0,32 percenta. Prvý deň skríningového testovania využilo v meste na pretestovanie 3 641 obyvateľov, pozitívnych bolo osem osôb, čo predstavuje 0,22 percenta. V nedeľu pribudlo 11 pozitívnych z celkovo 2 293 vykonaných testov, čo predstavuje mieru pozitivity takmer 0,48 percenta. „Som rád, že aj tentokrát sa nám podarilo celú situáciu okolo testovania zvládnuť,“ uviedol primátor mesta Ján Ragan.“

Humenné

12:22 Na víkendovom celoplošnom testovaní sa v meste Humenné zúčastnilo 5 706 ľudí. Z toho bolo 47 pozitívnych, čo je miera pozitivity 0,82 percenta. Celkovo na území mesta v rámci všetkých antigénových odberových miest od pondelka 18. do nedele 24. januára otestovali spolu 14 439 ľudí. Z toho malo 214 pozitívny výsledok, čo predstavuje 1,48 percenta.

Ako informovala Veronika Lattová z tlačového referátu Mestského úradu v Humennom, v meste bolo počas uplynulého víkendu k dispozícii desať odberových miest. V sobotu malo z celkovo 3 374 vykonaných testov 24 ľudí pozitívny výsledok. Miera pozitivity tak predstavovala 0,71 percenta.

„V nedeľu 24. januára bolo v porovnaní so sobotou otestovaných menej občanov, aj keď s takmer rovnakým počtom pozitívnych. Dovedna otestovali 2 332 ľudí, pričom pozitívny výsledok malo 23 z nich, čo je 0,99 percenta,“ skonštatovala Lattová s tým, že celkový priebeh víkendového testovania bol pokojný a plynulý.

12:05 Premiér Igor Matovič (OĽaNO) na sociálnej sieti Facebook pochválil Nitru, kde podľa neho za 17 dní spoločnej snahy klesol počet infekčných ľudí o 70 percent. „Niekedy stačí, aby niekto zapálil plameň,“ napísal a pogratuloval primátorovi Marekovi Hattasovi.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Stropkov

11:58 V Stropkove od pondelka do nedele minulého týždňa vykonali v meste 4 916 antigénových testov. Z nich 37 bolo pozitívnych, čo predstavuje pozitivitu 0,75 percenta. V celom okrese Stropkov otestovali 8 270 osôb. Pozitívnych bolo 50 ľudí, teda 0,6 percenta.

Testovanie v Stropkove prebiehalo v sobotu na troch a v nedeľu na štyroch odberových miestach, na ktorých počas víkendu pomáhali aj lekári a zdravotníci z Poľska. Ako agentúru SITA informoval hovorca mesta Stropkov Peter Novák, testovanie bude pokračovať aj počas nasledujúceho obdobia na dvoch odberových miestach.

Mobilné odberové miesto na ulici Nový riadok pri kultúrnom stredisku je otvorené v pondelok až sobotu od 8:00 do 12:00 a od 16:00 do 20:00. Na testovanie je potrebné sa objednať na stránke korona.gov.sk. Mobilné odberové miesto na Šarišskej ulici je otvorené od pondelok do piatka od 10:00 do 18:00. Testovanie tu prebieha bez registrácie.

Svidník

11:38 V meste Svidník sa na štyroch odberových miestach nechalo otestovať 1 859 ľudí, pozitívnych bolo päť z nich. Miera pozitivity tak bola necelých 0,27 percenta. „Mesto Svidník sa zapojilo do tohto celoslovenského skríningového testovania vo štvrtok a počas prvých dvoch dní 21. a 22. januára sme otestovali 15 rôznych skupín zamestnancov. V sobotu a v nedeľu 23. a 24. januára sa podarilo aj na objednávkovom mieste v Dome kultúry otestovať veľa občanov, ktorí neboli objednaní. V nedeľu sme pridali odberové miesto na amfiteátri, a tak sme pomohli aj veľkej komunite občanov na Festivalovej ulici,“ zhodnotilo mesto na svojej sociálnej sieti.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Bardejov

11:19 V meste Bardejov počas uplynulého víkendu vykonali v rámci skríningového celoplošného testovania celkovo 11 013 testov, ktoré odhalili 42 pozitívnych ľudí. Miera pozitivity tak bola na úrovni 0,38 percenta. Ako uvádza samospráva na svojej sociálnej sieti, v sobotu vykonali v meste 7 000 testov. Počet zachytených pozitívnych prípadov bol 26, miera pozitivity tak predstavovala 0,37 percent.

V nedeľu pribudlo 4 013 testov a pozitívne testovaných bolo 16 ľudí. Miera pozitivity za tento deň tak predstavovala 0,4 percenta. V meste bolo počas víkendu k dispozícii 20 odberových tímov na 13 stanovištiach. Testovanie, na ktorom pomáhali aj zdravotníci z Poľska, sa podľa radnice zaobišlo bez akýchkoľvek výraznejších technických a hygienicko-epidemiologických nedostatkov.

VLÁDA: Privítala poľských lekárov a zdravotníkov
Lekári a zdravotníci z Poľska na Letisku M. R. Štefánika, ktorí prileteli na Slovensko, aby pomohli s celoplošným skríningom na COVID-19. Bratislava, 22. január 2021. Foto: SITA/Branislav Bibel.

Lučenec

10:47 Počas víkendu v 16 odberných miestach v rámci Lučenca otestovali celkovo 7 947 ľudí. Ako mesto informuje na sociálnej sieti, pozitívny výsledok sa objavil v 30 prípadoch, čo predstavuje mieru pozitivity 0,38 percenta. Na víkendové skríningové testovanie sa registrovalo 6 299 ľudí, pričom sa registračný systém naplnil na 67,95 percenta pripravenej kapacity.

Ako samospráva ďalej konštatuje, služby telefonického centra na registráciu využilo viac ako 1 100 obyvateľov. „Najväčší nápor sme na naše linky zaznamenali v piatok a v sobotu, kedy sme prijali 350 a 480 telefonátov,“ doplnila radnica.

Výsledok testovania obyvateľov v marginalizovaných rómskych komunitách v Lučenci tiež dopadol sľubne. V spolupráci komunitných pracovníkov mesta s príspevkovou organizáciou Ministerstva zdravotníctva Zdravé regióny – asistenti Osvety zdravia sa zaregistrovalo cez rezervačný systém viac ako 45 obyvateľov Rapovskej križovatky. „Aktívnou prácou komunitných pracovníkov sa podarilo presvedčiť viacerých, že aj bez rezervácie má zmysel dať sa otestovať,“ uvádza mesto s tým, že výsledky testovania tejto skupiny boli negatívne.

Všetci obyvatelia majú naďalej možnosť dať sa otestovať aj v pondelok a utorok, ako aj ďalšie dni, na jednom zo štyroch stálych odberných miest v Lučenci. Samospráva verí, že situácia v meste a v okrese sa zlepší a pribudnú ďalšie vakcinačné centrá, ktoré by proces očkovania v regióne výrazne zrýchlili. Mesto je pripravené byť v týchto činnostiach nápomocné.

10:34 Vzhľadom na chýbajúce certifikáty nebol štát na celoplošné skríningové testovanie až tak dobre pripravený. Pre agentúru SITA to uviedol Michal Kaliňák, ústredný riaditeľ kancelárie Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS). Celoplošné testovanie obyvateľov na prítomnosť ochorenia COVID-19, na ktoré prišla väčšina ľudí počas uplynulého víkendu, podľa neho ukázalo, že samosprávy zvládajú svoje povinnosti dobre a vedia navzájom spolupracovať.

„V mnohých prípadoch sa mimoriadne osvedčila vzájomná medziobecná spolupráca. Z regiónov máme informácie, že komunikácia s okresnými úradmi bola dobrá, máme však aj okresy, v ktorých to starostovia a primátori na základe vlastných skúseností nevedia povedať, nakoľko sa museli spoľahnúť na seba a svoju vynaliezavosť,“ povedal Kaliňák.

Pred celoplošným testovaním vláda avizovala, že samosprávy dostanú päť eur za každý vykonaný test. ZMOS však upozorňuje, že záujem obyvateľov o januárové celoplošné testovanie je nižší, než bol záujem obyvateľov pri testovaní v novembri minulého roku. Avizovaná finančná suma, ktorú štát poskytne mestám a obciam za jeden vykonaný test, by tak nemusela stačiť na pokrytie nákladov spojených s celoplošným testovaním. ZMOS preto očakáva, že štát bude na túto skutočnosť prihliadať pri dofinancovaní oprávnených výdavkov samospráv.

COVID 19: Testovacie miesto na Letisku Bratislava
Certifikát vydaný na najväčšom testovacom mieste COVID-19 v Bratislave, pred Letiskom M. R. Štefánika, kde sa testuje formou drive-through antigénovým testom za pomoci autobusov DPB pri príležitosti celoplošného skríningového testovania na ochorenie COVID-19, prebiehajúceho od 18. – 26. januára 2021 pod názvom Zachráňme spoločne životy. Bratislava, 23. január 2021. Foto: SITA/Branislav Bibel.

Bratislava a Bratislavský kraj

10:23 Podľa predbežných výsledkov plošného testovania je v Bratislavskom kraji 0,79 percenta pozitívnych. „Najvyššiu mieru pozitivity v Bratislave zaznamenalo Čunovo (1,28 percenta), čo v absolútnych číslach predstavuje 13 infikovaných z 1 015 testovaných. Na druhom mieste skončili Podunajské Biskupice (1,15 percenta), na treťom Vrakuňa (0,99 percenta). Naopak, najmenšiu mieru pozitivity zatiaľ evidujú Jarovce (0,38 percenta),“ uviedol na svojej webovej stránke Bratislavský samosprávny kraj (BSK). Z miest v BSK bol na tom najhoršie Senec, kde evidujú pozitivitu 1,42 percentu, najlepšie Svätý Jur s 0,38 percenta pozitívnymi.

Mestská časť Petržalka otestovala 23 116 ľudí, pozitívnych bolo 188 z nich, čo predstavuje 0,81 percenta. Ružinov otestoval 31 028 ľudí a odhalil 213 pozitívnych, čo je 0,69 percenta. Mestská časť Staré Mesto otestovala 10 205 obyvateľov a zachytila 68 pozitívnych, čo predstavuje 0,67 percenta. Nové Mesto otestovalo 8 005 ľudí, z ktorých bolo 51 pozitívnych, čo je 0,64 percenta. Dúbravka otestovala 10 218 obyvateľov, pozitívne výsledky malo 69 ľudí, čo predstavuje 0,68 percenta. Karlova Ves otestovala 9 113 ľudí, pozitívnych bolo 53, čo predstavuje 0,58 percenta.

Mestská časť Rača otestovala 10 795 ľudí, z ktorých malo pozitívne výsledky 98, čo predstavuje 0,91 percenta. V Devínskej Novej Vsi otestovali 4 871 ľudí, pozitívnych bolo 42, čo je 0,86 percenta. V Záhorskej Bystrici sa zúčastnilo na testovaní 2 990 obyvateľov, 20 malo pozitívne testy, čo predstavuje 0,67 percenta. V Rusovciach otestovali 2 084 ľudí, pozitívne výsledky malo 14 z nich, čo je 0,67 percenta. Vo Vajnoroch absolvovalo testy na COVID 3 673 obyvateľov, pozitívne výsledky malo 34 z nich, čo predstavuje 0,92 percenta. Jarovce otestovali 1 840 ľudí, pozitívnych bolo sedem, čo je 0,38 percenta.

V Bratislave bolo podľa predbežných výsledkov otestovaných celkom 130 089 ľudí, pozitívne výsledky malo 1 007 z nich, čo predstavuje 0,77 percenta. V Pezinku otestovali 9 524 ľudí, z toho 56 bolo pozitívnych, čo predstavuje 0,59 percenta. V Senci otestovali 8 974 ľudí, pozitívnych bolo 127 z nich, čo predstavuje 1,42 percenta. V Stupave otestovali 5 135 ľudí, pozitívne výsledky malo 38 z nich, čo je 0,74 percenta. V Modre otestovali 3 128 ľudí, pozitívnych bolo 18, čo predstavuje 0,58 percenta. Vo Svätom Jure otestovali 3 141 ľudí, pozitívne výsledky malo 12 z nich, čo je 0,38 percenta.

V Novom Meste otestovali počas uplynulého víkendu 12 323 obyvateľov, pričom pozitívne výsledky malo 107 z nich, čo predstavuje 0,868 percenta. V okresnom meste Malacky cez víkend absolvovalo testy 54 657 ľudí, pozitívnych bolo 285 z nich, čo predstavuje 0,52 percenta.

COVID 19: Odberné miesto v Bratislave
Odberné miesto v autobuse na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave počas celoplošného skríningového testovania na ochorenie COVID-19, prebiehajúceho od 18. – 26. januára 2021 pod názvom Zachráňme spoločne životy. Bratislava, 23. január 2021. Foto: SITA/Branislav Bibel.

Piešťany

10:00 V Piešťanoch dosiahla miera pozitívne testovaných 0,60 percenta.

Senica

9:58 V Senici za štyri dni testovania zistili 99 pozitívnych ľudí, čo je 1,26 z celkového počtu testovaných.

Hlohovec

9:55 V Hlohovci dosiahla miera pozitívne testovaných 1,97 percenta.

Galanta

9:53 V Galante dosiahla miera pozitívne testovaných 1,98 percenta.

Dunajská Streda

9:51 Najhoršie výsledky v Trnavskom kraji evidujú v Dunajskej Strede, kde miera pozitívne testovaných dosiahla 2,3 percenta.

9:45 Bezplatný rezervačný systém Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) na rezervovanie termínu testovania na prítomnosť ochorenia COVID-19 využilo takmer 350-tisíc ľudí. ZMOS to uviedol v tlačovej správe, ktorú zaslal ústredný riaditeľ kancelárie združenia Michal Kaliňák. Celkovo sa prostredníctvom systému nahlásilo v období od 18. do 24. januára na testovanie 347 874 ľudí.

Systém využilo 321 samospráv, medzi ktorými boli obce a mestá vrátane okresných a krajských. Systém bol použitý na rezerváciu na otestovanie v celkovo 582 odberných miestach. Na základe požiadania bol zároveň sprístupnený aj školám a firmám, dopravným podnikom miest, bratislavskej rafinérii, Železniciam Slovenskej republiky či slovenským univerzitám. Systém je samosprávam k dispozícii aj pre prípadné ďalšie testovania.

Trnava

9:33 V Trnave prišlo počas víkendu na antigénové testovanie 17 380 ľudí. Dvesto z nich malo pozitívny výsledok. Miera pozitívnych testov v krajskom meste dosiahla 1,15 percenta. Trnavčania sa môžu testovať ešte aj v pondelok a utorok, aj keď už len na obmedzenom počte odberných miest a len v čase od 16:00 do 20:00.

V porovnaní s prvým celoplošným testovaním, ktoré bolo na prelome októbra a novembra minulého roku, sa v Trnave prišla zatiaľ otestovať len polovica ľudí. Vtedy bolo otestovaných takmer 36 tisíc ľudí, miera pozitívnych testov dosiahla 0,68 percenta.

9:15 Aj v nedeľu na viacerých odberných miestach testovali aj hasiči.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Púchov

9:11 Víkendové testovanie v desiatich odberových miestach na území Púchova využilo 5 869 ľudí. Ako informovala primátorka Katarína Heneková, testy odhalili 32 pozitívnych prípadov. Miera pozitivity tak dosiahla hodnotu 0,55 percenta.

Ako upozornila Heneková, do odberových miestností prišlo 371 ľudí s trvalým pobytom mimo Púchovského okresu, z ktorých boli dvaja testovaní s pozitívnym výsledkom. „V porovnaní s dobrovoľným testovaním pred dvomi týždňami, ktoré sme organizovali v Púchove a okolitých obciach a pozitivita sa pohybovala na úrovni jedného percenta, považujem aktuálne dosiahnutý výsledok za veľmi dobrý a verím, že si tieto čísla udržíme aj počas nasledujúcich dní,“ uviedla Heneková.

Širšiu ponuku odberových miestností budú môcť Púchovčania využiť ešte dva dni. „V pondelok a v utorok sa bude testovať popri troch stálych odberových miestach aj v troch ďalších odberových miestach, ktoré sú zriadené v budove divadla a vo volejbalovej športovej hale,“ upozornila Heneková s tým, že odberové tímy budú pracovať od 15:00 do 20:00.

Trnava

8:45 V trnavskej automobilke Stellantis absolvovalo od štvrtka do nedele testovanie 2 726 zamestnancov závodu a dodávateľských firiem, ktorí pracujú v areáli automobilky. Pozitívny výsledok antigénového testu malo celkom 25 ľudí, ktorí okamžite nastúpili do karantény. Miera pozitivity dosiahla 0,92 percenta. Informoval o tom hovorca automobilky Peter Švec.

8:23 Počas víkend dohliadali na celoplošné skríningové testovanie aj policajti.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Košice

8:02 Od začiatku plošného testovania v pondelok 18. januára sa v Košiciach doteraz urobilo takmer 100-tisíc testov a vyše tisíc bolo pozitívnych.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ružinov

7:38 V Ružinove v 59 odberových tímoch vykonali 31 028 testov a 213 z nich bolo pozitívnych, čo v percentách znamená 0,686. „Dve naše odberové miesta na letisku budú fungovať aj v pondelok a v utorok, od 8.00 do 18.00 (s prestávkou od dvanástej do jednej). Okrem nich budú ľudí bez objednania zadarmo testovať aj dve MOM-ky: na ulici sv. Vincenta a v Červenom Kríži na Miletičovej,“ uviedol starosta Martin Chren na sociálnej sieti Facebook.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Bratislava

7:24 V pondelok a utorok by malo v Bratislave na dotestovanie zostať otvorených 28 odberových miest bez potreby objednať sa. Ako na sociálnej sieti Facebook uviedol primátor Matúš Vallo, ich zoznam zverejnia v pondelok na covid.bratislava.sk.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Zvolen

7:13 Vo Zvolene počas víkendu do odberných miestností prišlo 14 273 ľudí. „Pozitívnych bolo 100 z nich, percento nakazenosti je teda opäť presne 0,7 percenta,“ informovala primátorka Lenka Balkovičová na sociálnej sieti Facebook.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

7:00 Vitajte pri sledovaní nedeľňajšieho online prenosu aktuálnych informácii o celoplošnom (skríningovom) testovaní na ochorenie COVID-19 na Slovensku.

COVID 19: Odberné miesto v Bratislave
Odberné miesto v autobuse na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave počas celoplošného skríningového testovania na ochorenie COVID-19, prebiehajúceho od 18. – 26. januára 2021 pod názvom Zachráňme spoločne životy. Bratislava, 23. január 2021. Foto: SITA/Branislav Bibel.

22:00 Online prenos minúta po minúte sme ukončili. Aktuálne informácie k celoplošnému testovaniu vám prinesieme aj v pondelok.

Prešov

21:44 V meste Prešov počas víkendového skríningového testovania obyvateľov na ochorenie COVID-19 otestovali celkovo 24 975 ľudí. Antigénové testy odhalili 120 pozitívnych výsledkov, miera pozitivity tak predstavovala 0,48 percenta. Agentúru SITA o tom informoval hovorca mesta Prešov Vladimír Tomek.

Počas soboty v meste otestovali na ochorenie COVID-19 celkovo 16 230 ľudí, z ktorých bolo pozitívnych 78. V nedeľu odhalili antigénové testy 42 pozitívnych z celkom 8 745 otestovaných ľudí.

Počas víkendu mali obyvatelia Prešova k dispozícii 44 odberových tímov. V sobotu bolo k dispozícii aj samostatné odberové miesto na Úrade Prešovského samosprávneho kraja (PSK). V piatok navyše mesto testovalo svojich zamestnancov ako aj zamestnancov Daňového úradu a PSK. Náklady na víkendové testovanie odhaduje krajská samospráva predbežne na zhruba 135-tisíc eur.

Žilina

21:36 Podstatne menší záujem o antigénové testovanie na ochorenie COVID-19 než v sobotu zaznamenali dnes v 50 odberových miestach na území Žiliny. Ako informoval hovorca mesta Vladimír Miškovčík, počas druhého dňa plošného testovania odhalili 53 pozitívnych prípadov.

Kým v sobotu navštívilo odberové miesta 18 198 ľudí, dnes sa prišlo otestovať 10 967 ľudí. „Sumárne za oba dni vykonali odberové tímy spolu 29 165 testov, pričom 113 ľudí bolo pozitívne otestovaných. Miera pozitivity tak dosiahla 0,39 percenta,“ skonštatoval Miškovčík.

Banská Bystrica

21:29 V Banskej Bystrici počas víkendu otestovali 29 053 ľudí, pričom odhalili 182 pozitívnych. Ako ďalej informovala Dominika Mojžišová z kancelárie primátora, pozitivita je tak na úrovni 0,63 %.

V sobotu v meste otestovali na ochorenie COVID-19 celkovo 16 362 ľudí, z ktorých bolo pozitívnych 78. V nedeľu odhalili antigénové testy 104 pozitívnych z celkom 12 691 otestovaných ľudí.

Obyvateľom bolo v meste pod Urpínom k dispozícii počas víkendu 19 mobilných odberových miest (MOM), na ktorých pôsobilo 55 odberových tímov. V tímoch bolo celkom 110 zdravotníkov a 165 administratívnych pracovníkov. Na testovanie sa záujemcovia mohli vopred elektronicky objednávať.

Trenčín

20:55 Počas dvoch víkendových dní sa prišlo do 36 odberových miest v Trenčíne otestovať na ochorenie COVID-19 spolu 22 072 ľudí. Informovala o tom hovorkyňa mesta Erika Ságová.

„Väčší záujem o testy bol v sobotu, kedy prišlo do odberných miest 14 868 ľudí, v nedeľu ich bolo 7 204. Spolu 81 ľudí dostalo certifikát s pozitívnym výsledkom, čo predstavuje 0,37 percenta,“ konkretizovala výsledky testovania Ságová.

V Trenčíne sa naposledy plošne testovalo tesne pred Vianocami na dobrovoľnom princípe, trenčianska samospráva vtedy reagovala na zlú epidemickú situáciu v meste a regióne. Predvianočné testovanie podstúpilo 21 660 ľudí, z ktorých 560 malo pozitívny výsledok antigénového testu.

20:30 Do večera 26. januára by malo prísť na skríningové testovanie 2,7 milióna ľudí, pričom zdravotníci identifikujú približne 30-tisíc infekčných na ochorenie COVID-19. Vo videu zverejnenom v profile Úradu vlády SR na sociálnej sieti to uviedol premiér Igor Matovič (OĽaNO).

Zároveň poďakoval všetkým ľudom, ktorí sa prišli testovať a poprosil ich, aby neprestali ochraňovať svojich blízkych aj keď budú pozitívne testovaní. „Aby ste bojovali aj v rámci svojej domácnosti, aby ste si nepovedali, keď prekročíte prach svojho domu, že už to musí dostať celá vaša rodina,“ pokračoval premiér. Na záver poprosil ľudí, ktorí dostali potvrdenie o tom, že sú negatívni, aby sa správali tak, ako keby boli pozitívni.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Prešov

16:55 Viac ako dvojnásobné náklady v porovnaní s novembrovým celoplošným testovaním na ochorenie COVID-19 očakáva na zabezpečenie víkendového skríningového testovania v meste Prešov jeho primátorka Andrea Turčanová. Podľa nej na testovanie počas soboty a nedele mesto vynaloží odhadom približne 135-tisíc eur. Pri dvoch kolách novembrového testovania sa náklady pohybovali na úrovni 50-tisíc eur za víkend.

Primátorka mesta to na brífingu pre agentúru SITA zdôvodnila tým, že v novembri platilo zdravotníkov a likvidáciu nebezpečného odpadu ministerstvo obrany. Teraz táto povinnosť prešla na samosprávu.

„Tie náklady sú vyššie, na dva víkendy ich odhadujeme na 200-tisíc eur. Pri prísľube štátu, že zaplatí za každého testovaného občana päť eur a pri pomerne nízkej účasti to vyzerá, že mesto bude musieť na testovanie doplácať zo svojho rozpočtu,“ upozornila Turčanová. Ako podotkla, aj preto dúfa, že mesto sa vyhne druhému kolu testovania a v rámci okresu skončí v lepšej polovici hodnotenia, ktorá rozhodne o nutnosti zopakovať si skríningové testovanie.

Do nedeľňajšieho popoludnia sa v meste zatiaľ podiel pozitívnych držal pod pol percentom. Do nedeľňajšej 13-tej hodiny pritom otestovali v Prešove vyše 20-tisíc ľudí. Aby pokryli náklady, potrebovali by ich otestovať zhruba 27-tisíc. „Očakávali sme, že čísla budú o trochu nižšie ako v novembri. Ale sú o dosť nižšie, pohybujeme sa zhruba v polovičných číslach. Kým v novembri sme otestovali 45-tisíc ľudí, dnes k 13-tej hodine je 20 277 otestovaných. Z toho pozitívnych je 94, čo je 0,46 percenta. Takže myslím si, že Prešov má tie čísla veľmi dobré,“ zhodnotila Turčanová.

Priebeh testovania pritom označila za pokojný. Pomohlo tomu podľa nej aj spustenie registrácie. „Poučili sme sa z dobrej skúsenosti Nitry, Pezinka, či Banskej Bystrice. Myslím, že sme sa vyhli dlhým čakacím radom aj preto, lebo až 80 percent využilo možnosť registrovať sa. Pôvodne sme uvažovali aj s možnosťou objednať sa v 15-minútových intervaloch, ale po bližších konzultáciách s autormi aplikácie, ktorí tvrdili, že v Nitre to spôsobilo problémy, sme od toho upustili,“ skonštatovala pre agentúru SITA primátorka s tým, že ľudia sa testovali priebežne a čakacie doby neboli dlhé. Problémy sa podľa nej vyskytli len na niektorých miestach pri sobotňajšom otvorení, kým si administrátori naštudovali prácu s aplikáciou.

Po oba dni je v Prešove k dispozícii 44 odberných miest, pričom každé zabezpečovalo minimálne päť pracovníkov. V sobotu bolo k dispozícii aj samostatné odberné miesto na Úrade Prešovského samosprávneho kraja (PSK). V piatok navyše mesto testovalo svojich zamestnancov ako aj zamestnancov Daňového úradu a PSK. Nedeľné testovanie potrvá do 20. hodiny.

„Hneď zajtra prehodnotíme víkendové výsledky a ak by bolo nutné v Prešove robiť druhé kolo testovania, zrejme zvážime nižší počet odberných miest, keďže záujem je nižší a veľa ľudí využíva laboratória, ktoré sú k dispozícii celý týždeň, prípadne sa testujú v práci,“ ukončila Turčanová.

Banská Bystrica

15:46 V Banskej Bystrici v nedeľu 24. januára k 14:00 v rámci skríningového testovania otestovali spolu 7 144 osôb. Ako ďalej informovala Dominika Mojžišová z kancelárie primátora mesta, spomedzi testovaných bolo 57 pozitívnych na koronavírus.

Žilina

14:05 Počas predpoludňajšej časti nedeľného celoplošného testovania na ochorenie COVID-19 odhalili v Žiline 20 pozitívnych prípadov. Miera pozitivity sa tak oproti sumárnym výsledkom zo soboty mierne zvýšila. Informoval o tom hovorca mesta Vladimír Miškovčík.

V Žiline je otvorených 50 odberových miest. „K 13:00 bolo otestovaných 3 948 ľudí. Spolu teda cez víkend zatiaľ využilo možnosť testovania 22 146 ľudí, z ktorých 80 bolo testovaných pozitívne. Miera pozitivity je tak 0,36 percenta,“ priblížil priebežné výsledky testovania Miškovčík.

11:56 V sobotu v rámci skríningového testovania odhalili 9 979 pozitívnych prípadov. Na tlačovej konferencii to povedal premiér Igor Matovič (OĽaNO). Podľa neho bolo v sobotu vykonaných viac ako 1 303 000 testov, pozitivita teda predstavuje 0,77 percenta.

„Sú to tisíce a tisíce ľudí, o ktorých by sme inak nevedeli,“ povedal premiér s tým, že najvyššia pozitivita bola za sobotu zaznamenaná v okrese Revúca. Primárnym cieľom aktuálneho testovania sú podľa Matoviča zamestnanci. „Reálne do práce chodí okolo jeden a pol milióna ľudí,“ povedal.

Podľa ministra vnútra Romana Mikulca (OĽaNO) bolo v sobotu otvorených 3 791 odberových miest, v ktorých pôsobilo viac ako 20 000 členov odberových tímov. „Zúčastnilo sa toho 2 472 príslušníkov ozbrojených síl, vyše 1 500 príslušníkov Policajného zboru a zapojených bolo 391 prednostov, respektíve pracovníkov okresných úradov,“ povedal Mikulec.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) doplnil, že dúfa, že ôsmeho februára bude môcť Slovensko prejsť na „covid automat“. „Aby sme mohli uvoľňovať opatrenia, ktoré teraz máme zavedené,“ dodal.

Naživo: Tlačová konferencia

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Trnava

11:35 V trnavskej automobilke Stellantis Slovakia absolvovalo od štvrtka do soboty antigénový test 2 604 zamestnancov závodu a dodávateľských firiem. Pozitívny výsledok na ochorenie COVID-19 malo celkom 22 ľudí, ktorí okamžite nastúpili do karantény.

Miera pozitivity počas dvoch dní testovania dosiahla 0,84 percenta. Informoval o tom hovorca automobilky Peter Švec. Spoločnosť Stellantis vznikla 16. januára spojením skupín Fiat Chrysler Automobiles FCA a Groupe PSA, jej súčasťou je aj trnavská automobilka.

Testovanie v priestoroch automobilky, ktoré prebieha v koordinácii s mestom Trnava a Okresným úradom Trnava, podľa Šveca v prípade potreby potrvá do utorka 26. januára. Automobilka v Trnave zamestnáva do 4 500 pracovníkov. Vrátane dodávateľov vytvára na Slovensku takmer 20 000 pracovných miest.

Košice

11:14 V Košiciach v sobotu otestovali celkovo 24 545 obyvateľov. Pozitívny test malo 205 z nich, čo predstavuje pozitivitu 0,83 percenta. Informoval o tom hovorca mesta Vladimír Fabian.

Od začiatku plošného testovania v pondelok 18. januára sa v Košiciach doteraz urobilo spolu 72 261 testov, ktoré zachytili 745 pozitívnych prípadov. Miera pozitivity dosiahla 1,03 percenta. „Ďakujem všetkým, ktorí sa na testovaní podieľajú. Veľmi ma teší, že Košičania sú zodpovední, dodržiavajú platné odporúčania hygienikov a výsledkom je, že sa každým dňom zmenšuje pozitivita testov v Košiciach,“ uviedol primátor mesta Jaroslav Polaček (nezávislý).

Testovanie v Košiciach pokračuje v nedeľu 24. januára od 9.00 do 17.00. Mesto vyzýva každého záujemcu, aby sa ešte pred vstupom na odberné miesto registroval na koronaregistracia.kosice.sk. Okrem zníženia náporu na administratívnych pracovníkov je výhodou takejto registrácie, že po skončení testu bude jeho výsledok doručený prostredníctvom SMS správy. Takouto správou sa bude možné od 27.1. preukazovať aj pri prípadnej kontrole zákazu vychádzania bezpečnostnými zložkami.

Trenčín

11:11 Počas prvého dňa víkendového celoplošného testovania vykonali odberové tímy v Trenčíne spolu 14 868 testov. Ako informovala hovorkyňa mesta Erika Ságová, 45 testov bolo pozitívnych a podiel infikovaných sa tak v Trenčíne pohybuje na úrovni 0,30 percenta.

Prešov

11:04 Na odberových miestach zriadených mestom Prešov bolo v rámci celoplošného skríningového testovania v sobotu 23. januára otestovaných celkovo 16 230 osôb, pričom 78 z nich malo test s pozitívnym výsledkom. Miera pozitivity tak predstavovala 0,48 percenta.

Prešovská samospráva cez víkend otvorila na svojom území celkovo 44 odberových miest. Ako uviedol hovorca mesta Prešov Vladimír Tomek, po otvorení odberných miest zaznamenali menšie technické problémy súvisiace s nedostatočnou rýchlosťou registračného systému. „Nenarušili priebeh testovania a v krátkom čase sa problémy podarilo odstrániť,“ uviedol Tomek.

Bardejov

10:55 V meste Bardejov sa v sobotu vykonalo presne 7 000 testov. Počet zachytených pozitívnych prípadov bol 26, miera pozitivity tak predstavovala 0,37 percenta. V meste je celkovo počas víkendu k dispozícii 20 odberových miest na 13 stanovištiach. Testovanie podľa samosprávy prebiehalo bez problémov.

V nedeľu ráno bol ale o testovanie na jednotlivých odberových miestach menší záujem. Testuje sa od 7:30 do 19: 30 s s tromi prestávkami. Hygienické prestávky sú naplánované medzi 10:00 a 10:15 a 17:00 a 17:15 hod. Prestávka na obed bude od 13. do 14. hodiny. Na ôsmich vytvorených miestach sa dá na testovanie vopred prihlásiť.

Humenné

10:51 Na území mesta Humenné bolo v rámci plošného skríningového testovania spolu k dispozícii osem odberových miest. Z celkovo 3 374 vykonaných testov malo v sobotu 24 pozitívny výsledok.

Miera pozitivity tak predstavovala 0,71 percenta. Ako informovala Veronika Lattová z tlačového referátu Mestského úradu v Humennom, priamo na odberových miestach zriadených samosprávou sa v sobotu otestovalo dovedna 2 070 ľudí, z toho bolo 12 pozitívnych.

„V nedeľu 24. januára je otvorených v rámci mesta desať odberových miest,“ uviedla Lattová s tým, že situácia na mestských odberových miestach je pokojná. „Na testovanie môžu prísť občania aj bez objednávok, čakacia doba je minimálna,“ dodala Lattová.

Snina

10:49 V Snine bolo v sobotu k dispozícii šesť odberových miest, kde pretestovali antigénovými testami 2 279 ľudí, z ktorých malo pozitívny výsledok testu 24 ľudí. Miera pozitivity tak predstavovala 1,05 percenta. Samospráva označila sobotňajší priebeh za hladký. „Na všetkých odberových miestach zriadených mestom Snina je možné i dnes dať sa testovať antigénovými testami aj bez registrácie,“ pripomenula radnica na svojej sociálnej sieti s tým, že k dispozícii je päť odberových miest. Na iných miestach v nedeľu testovanie neprebieha.

Vranov nad Topľou

10:46 Prvý deň skríningového testovania, ktorý pripravilo počas víkendu mesto Vranov nad Topľou, využilo na pretestovanie 3 641 obyvateľov. Pozitívne testovaných bolo osem osôb. Predstavuje to 0,22-percentnú mieru pozitivity. „Skríningové testovanie pokračuje v nedeľu 24. januára od 8. do 20. hodiny,“ pripomenula radnica. V meste Svidník sa na štyroch odberových miestach nechalo otestovať 907 ľudí. Pozitívne boli iba dva prípady. Miera pozitivity tak bola 0,22 percenta. V nedeľu sa v meste testuje do 12. hodiny.

Sabinov

10:43 V Sabinove v sobotu vykonali 886 testov s 13-timi pozitívnymi výsledkami. Predstavuje to 1,47 percenta pozitívnych testov. V meste sa na troch pridaných odberových miestach testovalo už aj vo štvrtok a piatok, kedy bolo pozitívnych 12 z 1 540 vykonaných testov. Celkovo za tri dni testovania je tak miera pozitivity okolo 1,03 percenta. „Počty nezahŕňajú otestovaných a pozitívnych v mobilných odmerných miestach v čase, keď testujú na základe zmluvy s Ministerstvom zdravotníctva SR,“ dodala samospráva.

Bratislava

10:41 V Bratislave odhalilo sobotňajšie testovanie na COVID-19 menej ako jedno percento pozitívnych.

Najväčšia mestská časť Petržalka otestovala počas soboty 14 273 ľudí, pozitívne výsledky malo 96 z nich, čo predstavuje 0,67 percenta. „Aj v nedeľu je pre vás v Petržalke otvorených 41 odberných miest v 14 rôznych lokalitách,“ informuje mestská časť na sociálnej sieti.

Ružinov otestoval v sobotu viac ako 18-tisíc ľudí. Na sociálnej sieti o tom informoval starosta mestskej časti Martin Chren. „18 143 otestovaných, z toho 118 pozitívnych, výsledok lepší, než sme očakávali – 0,65 percenta pozitívnych,“ uviedol starosta Ružinova.

V Novom Meste otestovali v sobotu viac ako osemtisíc obyvateľov. „Počas prvého dňa víkendového celoplošného testovania v Novom Meste naše odberné tímy vykonali viac ako osemtisíc testov. Počet otestovaných bol 8 005, z toho pozitívnych 51, pozitivita 0,63 percenta,“ uvádza mestská časť na sociálnej sieti.

Staré Mesto otestovalo v sobotu viac ako šesťtisíc ľudí. „V sobotu sme pretestovali na dvadsiatich piatich odberových miestach v Starom Meste 6 023 obyvateľov, z toho bolo iba 34 pozitívnych, čo je 0,565 percenta,“ uviedol hovorca Starého Mesta Matej Števove. „V nedeľu testujeme opäť od 8:00 do 20:00 na všetkých odberových miestach, s výnimkou Vazovovej – tá bude fungovať iba do 16:00,“ doplnil hovorca.

Dúbravka počas soboty otestovala 6 506 ľudí, pozitívne výsledky malo 34 z nich, čo predstavuje 0,52 percenta. V Karlovej Vsi v sobotu otestovali 5 786 obyvateľov, pozitívne výsledky malo 28 z nich, čo predstavuje 0,48 percenta.

Rača otestovala v sobotu 4 296 ľudí, pozitívnych bolo 32, čo je 0,74 percenta. Vajnory otestovali počas soboty 3 068 ľudí, pozitívnych bolo 26, čo predstavuje 0,84 percenta. Mestská časť Vrakuňa otestovala v sobotu 2 073 ľudí, pozitívnych bolo 13, čo predstavuje 0,63 percenta.

COVID 19: Testovacie miesto na Letisku Bratislava
Certifikát vydaný na najväčšom testovacom mieste COVID-19 v Bratislave, pred Letiskom M. R. Štefánika, kde sa testuje formou drive-through antigénovým testom za pomoci autobusov DPB pri príležitosti celoplošného skríningového testovania na ochorenie COVID-19, prebiehajúceho od 18. – 26. januára 2021 pod názvom Zachráňme spoločne životy. Bratislava, 23. január 2021. Foto: SITA/Branislav Bibel.

Dunajská Streda

09:37 Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Dunajskej Strede nariadil karanténu obyvateľov Komunitného centra na Kračanskej ceste v Dunajskej Strede. Pri zabezpečení ich izolácie má asistovať mestská polícia, prípadne Policajný zbor SR. Plošné testovanie na ochorenie COVID-19 v sobotu odhalilo až 41 pozitívne testovaných ľudí z tohto zariadenia. Miera pozitívnych prípadov tu prekročila 28 percent.

V Dunajskej Strede v piatok a v sobotu otestovali 6 076 ľudí, 140 z nich malo pozitívny výsledok testu, čo je 2,3 percenta. Na tomto výsledku sa najviac podpísali práve obyvatelia Komunitného centra na Kračanskej ceste. Regionálna hygienička v Dunajskej Strede Rozália Robotková ešte v sobotu podpísala vyhlášku o karanténe pre obyvateľov komunitného centra.

V prípade porušenia karantény zo strany povinných osôb nariadila zabezpečiť obmedzenie ich pohybu v rámci mesta Dunajská Streda. Okrem toho je mesto Dunajská Streda povinné zabezpečiť dezinfekciu verejných priestranstiev v bezprostrednej blízkosti Komunitného centra. Okres Dunajská Streda patrí v počte ochorení na COVID-19 už niekoľko dní medzi tri najhoršie na Slovensku.

Nitra

09:28 V Nitre v piatok a v sobotu počas tretieho kola plošného testovania prišlo do odberných miest 24 861 ľudí. Pozitívny výsledok testu malo 178 z nich, miera pozitivity tak dosiahla 0,72 percenta.

Pred týždňom bola po druhom kole v Nitre miera pozitívnych testov 1,05 percenta, pred dvoma týždňami až 2,18 percenta. Testovanie v Nitre a obciach okresu pokračuje aj v nedeľu.

Pred dvoma týždňami v prvom kole testovania zachytili v celom okrese 2319 ľudí s pozitívnym testom, čo bola 2,43-percentná miera pozitivity. Pred týždňom v druhom kole bolo pozitívne testovaných už len 1106 ľudí, čo je 1,27-percentná miera pozitivity.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

9:00 Vitajte pri sledovaní nedeľňajšieho online prenosu aktuálnych informácii o celoplošnom (skríningovom) testovaní na ochorenie COVID-19 na Slovensku.

COVID 19: Odberné miesto v Bratislave
Odberné miesto v električkách Dopravného podniku Bratislava (DPB) na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave počas celoplošného skríningového testovania na ochorenie COVID-19, prebiehajúceho od 18. – 26. januára 2021 pod názvom Zachráňme spoločne životy. Bratislava, 23. január 2021. Foto: SITA/Branislav Bibel.

22:00 Online prenos minúta po minúte sme ukončili. Aktuálne informácie k celoplošnému testovaniu vám prinesieme aj v nedeľu.

Banská Bystrica

21:24 V Banskej Bystrici počas prvého víkendového dňa otestovali celkovo 16 362 ľudí, z ktorých bolo pozitívnych 78. Ako informoval primátor mesta Ján Nosko, percento pozitivity dosiahlo hodnotu 0,48. Obyvateľom je v meste pod Urpínom k dispozícii počas víkendu 19 mobilných odberových miest (MOM), na ktorých pôsobí 55 odberových tímov od 8:00 do 20:00. V tímoch je 110 zdravotníkov a 165 administratívnych pracovníkov. Na testovanie sa môžu záujemcovia objednávať na stránke testovanie.banskabystrica.sk.

Staré Mesto

15:30 V bratislavskom Starom Meste v sobotu za šesť hodín otestovali 3 274 ľudí. V tlačovej správe o tom informoval hovorca mestskej časti Matej Števove.

„Prvý deň víkendového celoplošného skríningu na COVID-19 prebieha v Starom Meste bez komplikácií. Rady sa netvoria, na všetkých 25 odberových miestach sa čaká najviac pol hodinu, vrátane čakania na výsledok testu,“ uviedol hovorca. „Odberové tímy nám zatiaľ nahlásili, že do 14:00 otestovali 3 274 Staromešťanov, z toho bolo 17 pozitívnych,“ doplnila starostka Zuzana Aufrichtová.

„V Starom Meste funguje rezervačný systém prostredníctvom klasických časeniek, niektoré miesta , napríklad Hviezdoslavovo námestie, sú na dnes už vybookované,“ vysvetlil hovorca. Starostka predpokladá, že ľudia sa k celoplošnému testovaniu postavili zodpovedne a snažili sa na získanie testu využiť celý týždeň.

„Pripomínam, že Staré Mesto dnes rozdáva časenky aj na nedeľu. Odberných miest aj testov máme dosť, každý, kto to potrebuje, bude otestovaný,“ uzavrela starostka Aufrichtová.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ružinov

15:29 Ružinov stihol v sobotu dopoludnia otestovať 7 223 ľudí, pozitívnych bolo 62, čo predstavuje 0,858 percenta. Na sociálnej sieti to uviedol starosta Ružinova Martin Chren. „Testovanie je v podstate všade bez čakania, nečaká sa ani na drive-thru miestach na letisku a na miestnom úrade,“ doplnil Chren.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Petržalka

15:28 Mestská časť Petržalka hlási za sobotu do 14:00 otestovaných 8 385 ľudí, pozitívne výsledky malo 65, čo je 0,775 percenta. Testovanie tu prebieha od rána bez komplikácií, odberové miesta fungujú s minimálnym čakaním.

Trenčín

15:27 V Trenčíne bolo v sobotu do 14:00 otestovaných 8 205 ľudí, z toho 30 malo pozitívny výsledok na koronavírus. Pozitivita je tak na úrovni 0,37 percenta. Informovala o tom Erika Ságová z Kancelárie primátora v Trenčíne. V meste je v sobotu od 8:00 otvorených 36 odberných miest. Priebeh testovania je podľa Ságovej pokojný a plynulý. Testovanie pokračuje do 20:00. Na spomínaných odberných miestach bude testovanie pokračovať aj v nedeľu 24. januára v rovnakom čase, teda od 8:00 do 20:00.

Banská Bystrica

14:43 Skríningové testovanie v Banskej Bystrici prebieha pokojne, v meste nezaznamenali žiadne problémy. Ako ďalej informoval primátor mesta Ján Nosko, do 14:00 bolo otestovaných 8 845 ľudí, z ktorých bolo 37 pozitívnych na ochorenie COVID-19. Pozitivita je tak na úrovni 0,41 %.

Obyvateľom je v meste pod Urpínom k dispozícii počas víkendu 19 mobilných odberových miest (MOM), na ktorých pôsobí 55 odberových tímov od 8:00 do 20:00. V tímoch je 110 zdravotníkov a 165 administratívnych pracovníkov.

Celkovo 32 príslušníkov Ozbrojených síl SR a približne 20 štátnych policajtov dohliada na plynulý chod a pomáha navigovať záujemcov o testovanie na príslušné odberové stanovištia. O objekty, v ktorých sú zriadené mobilné odberové miesta, sa stará 18 technicko-prevádzkových pracovníkov a školníkov. V teréne je aj 16 príslušníkov mestskej polície.

Žilinský kraj

14:35 Pri celoplošnom testovaní na ochorenie COVID-19 pomáha v Žilinskom samosprávnom kraji (ŽSK) aj 55 zdravotníckych pracovníkov z Poľska.

Ako informovala predsedníčka ŽSK Erika Jurinová, poľskí zdravotníci a záchranári sú rozmiestnení v okresoch Čadca, Kysucké Nové Mesto, Žilina, Martin, Ružomberok a Martin. Celkom na Slovensku pomáha počas víkendového testovania viac ako 200 poľských zdravotníkov a záchranárov.

„S Poľskou republikou máme rozbehnutú spoluprácu v rámci mnohých cezhraničných projektov a veľmi si vážim, že táto spolupráca pokračuje aj v ťažkých časoch pandémie, s ktorou zápasí celý svet. Posledné mesiace sú pre zdravotníkov ťažkou skúškou, mnohí idú až na hranice svojich síl. Napriek tomu nestrácajú ľudskosť a pomáhajú tam, kde je to potrebné,“ povedala županka Jurinová.

Podľa poľského veľvyslanca Krzysztofa Strzałku je prítomnosť poľských zdravotníkov znakom solidarity, ktorá je základnou hodnotou poľského štátu. „Veľmi sa teším, že naši zdravotníci budú v prihraničných oblastiach tu v Žilinskom kraji, tiež aj na Spiši a Šariši a budú pracovať v odberových miestach spolu so slovenskými zdravotníkmi,“ poznamenal Strzałka.

V rámci celoplošného skríningu požiadalo ŽSK niekoľko obcí o podporu. „V obci Belá, Turček, Pribylina a Turčianskych Tepliciach sme zastrešili testovacie prevádzky po odbornej aj administratívnej stránke. Celkom sme pomohli vytvoriť päť detašovaných odberových miest,“ dodala Jurinová.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Žilina

14:13 Počas prvých štyroch hodín víkendového celoplošného testovania na ochorenie COVID-19 odhalili v Žiline 27 pozitívnych prípadov. Informoval o tom hovorca mesta Vladimír Miškovčík.

V Žiline je v sobotu od 8:00 otvorených 50 odberových miest, z nich 14 je zapojených do pilotného projektu elektronickej rezervácie.

„Rezerváciu termínov vopred využilo viac ako 8 600 Žilinčanov. Počas predpoludnia bolo otestovaných celkom 7 455 ľudí, pričom miera pozitivity dosiahla 0,36 percenta,“ uviedol Miškovčík.

Púchov

14:10 V Púchove sa testuje na 10 odberových miestach. „Možnosť testovania zatiaľ využilo 1 269 občanov, z ktorých štyria boli testovaní pozitívne. Percento pozitivity tak predstavuje hodnotu 0,32 percenta,“ informovala primátorka Katarína Heneková.

Trnava

13:22 V trnavskej automobilke Stellantis absolvovalo vo štvrtok a v piatok antigénový test 2 177 zamestnancov závodu a dodávateľských firiem.

Pozitívny výsledok na ochorenie COVID-19 malo celkovo 17 ľudí, ktorí okamžite nastúpili do karantény. Miera pozitivity počas dvoch dní testovania dosiahla 0,78 percenta. Informoval o tom hovorca automobilky Peter Švec. Spoločnosť Stellantis vznikla 16. januára spojením skupín Fiat Chrysler Automobiles FCA a Groupe PSA, jej súčasťou je aj trnavská automobilka.

Testovanie v priestoroch automobilky, ktoré prebieha v koordinácii s mestom Trnava a Okresným úradom Trnava, pokračuje podľa Šveca aj dnes a v prípade potreby potrvá do utorka 26. januára. Automobilka v Trnave zamestnáva do 4 500 pracovníkov. Vrátane dodávateľov vytvára na Slovensku takmer 20 000 pracovných miest.

Bratislava

12:55 V Bratislave testuje 290 odberových tímov s kapacitou 250-tisíc testov. Informoval o tom primátor hlavného mesta Matúš Vallo.

„ Až 290 odberových miest v Bratislave s kapacitou 250-tisíc testov, dotestovanie v pondelok a utorok pre tých, ktorí to cez víkend nestihnú, odberné miesta na rezervačný systém na adrese covid.bratislava.sk, miesta bez potreby objednania aj drive through odberné miesta. To všetko dáva záruku, že testovanie zvládneme komfortne a bez potreby čakať v dlhých radoch,“ uviedol Vallo.

Testuje sa v školách, kultúrnych centrách, ale aj v autobusoch či električkách. Odberové miesta sú otvorené od 8:00, situácia je zatiaľ na väčšine z nich pokojná, bez dlhých radov na čakanie.

COVID 19: Odberné miesto v Bratislave
Odberné miesto v električkách Dopravného podniku Bratislava (DPB) na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave počas celoplošného skríningového testovania na ochorenie COVID-19, prebiehajúceho od 18. – 26. januára 2021 pod názvom Zachráňme spoločne životy. Bratislava, 23. január 2021. Foto: SITA/Branislav Bibel.

Ružinov

12:51 V Ružinove je otvorených 59 odberových miest, testovanie prebieha bez problémov aj na drive-thru odberovom mieste na bratislavskom letisku, či v areáli miestneho úradu na Mierovej. Na letisku M.R.Štefánika testuje z auta až osem odberových tímov.

Dva tímy na Mierovej testujú prednostne tehotné ženy, onkopacientov a zdravotne postihnutých obyvateľov. Ružinov má počas víkendu kapacitu zhruba 50-tisíc testov. Aktuálnu dobu čakania je možné zobraziť na stránke om.ruzinovsipomaha.sk.

COVID 19: Testovacie miesto na Letisku Bratislava
Zľava: Starosta mestskej časti Bratislava-Ružinov Martin Chren, primátor Bratislvy Matúš Vallo, predseda predstavenstva DPB Martin Rybanský a generálny riaditeľ a predseda predstavenstva Letiska Bratislava Jozef Pojedinec počas tlačovej konferencie pri otvorení najväčšieho testovacieho miesta COVID-19 pred Letiskom M. R. Štefánika, kde sa testuje formou drive-through antigénovým testom za pomoci autobusov DPB pri príležitosti celoplošného skríningového testovania na ochorenie COVID-19, prebiehajúceho od 18. – 26. januára 2021 pod názvom Zachráňme spoločne životy. Bratislava, 23. január 2021. Foto: SITA/Branislav Bibel.

Petržalka

12:50 V najväčšej mestskej časti Petržalka sa testuje na 53 odberových miestach, z toho 12 je v autobusoch. Mestská časť zaviedla zrýchlený systém registrácie prostredníctvom čítačky dokladov a automatickej tlači certifikátov.

Odberové miesta v Petržalke sú vybavované priebežne, bez čakania. Plynulé je aj testovanie v Novom Meste. V Starom Meste sa nahromadilo viac ľudí na Hviezdoslavovom námestí, mestská časť odporúča využiť iné odberové miesto.

Okres Trnava

12:47 V Cíferi v okrese Trnava otestovali na ochorenie COVID-19 v priebehu týždňa 2 400 ľudí, pozitívny výsledok malo 24 z nich. Miera pozitívnych testov tak dosiahla jedno percento. Cífer je jednou z mála obcí v okrese, kde sa počas tohto víkendu testovanie nekoná.

„Testovať budeme ešte v pondelok, rovnakým systémom ako v piatok,“ povedal starosta Maroš Sagan. V najväčšej obci okresu testovali v utorok, vo štvrtok a v piatok ponúkli svoje kapacity aj cezpoľným. Obec mala k dispozícii tri odberné tímy, záujemcom o testovanie umožnila objednať sa na presný čas. Na testovanie sa tak prakticky nečakalo.

Bez čakania dnes testujú aj v Suchej nad Parnou v okrese Trnava. Aj tu umožnili objednávanie sa na presný termín, rovnako ako v Cíferi majú tri odberné tímy. Možnosť rezervovania si času na testovanie ponúkajú viaceré obce v okrese Trnava, rovnako aj možnosť sledovania priestoru pred odbernými miestami cez kamery.

V Bohdanovciach nad Trnavou rozdelili čas na testovanie podľa začiatočných písmen priezvisk, v Smoleniciach zasa vyhradili čas na testovanie podľa ulíc. V okrese Trnava sa vo väčšine obcí testuje počas tohto víkendu, mesto Trnava pokračuje aj v pondelok a utorok.

12:02 V rámci plošného skríningu obyvateľov Slovenska na koronavírus bolo v sobotu k 09:00 otvorených 3 622 z 3 657 plánovaných odberných miest.

Ako informoval tlačový odbor rezortu vnútra, v obciach a mestách pôsobí pod vedením prednostov 391 zástupcov okresných úradov, z odborov krízového riadenia konkrétne 226 zamestnancov.

Pri plošnom skríningu tiež asistujú príslušníci policajného zboru, Hasičského a záchranného zboru, členovia Dobrovoľných hasičských zborov obcí a prítomných je aj 2 472 príslušníkov Ozbrojených síl SR.

Zdravotnícky personál z Poľskej republiky, ktorý asistuje Slovensku v rámci bilaterálnej pomoci, je nasadený na pomoc v Bratislave, Žiline a v regióne Spiša a Šariša.

VLÁDA: Privítala poľských lekárov a zdravotníkov
Minister obrany Roman Mikulec, premiér Igor Matovič a zástupca riaditeľa Ústrednej klinickej nemocnice ministerstva vnútra vo Varšave Artur Zaczyñski počas privítania poľských lekárov a zdravotníkov na Letisku M. R. Štefánika, ktorí prileteli na Slovensko, aby pomohli s celoplošným skríningom na COVID-19. Bratislava, 22. január 2021. Foto: SITA/Branislav Bibel.

Dúbravka

11:58 Bratislavská Dúbravka zobrazuje vyťaženosť testovacích miest na špeciálnej webstránke. V Tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa mestskej časti Lucia Marcinatová.

„Dúbravka opätovne spustila špeciálnu webovú stránku, na ktorej môžu obyvatelia počas testovacieho víkendu sledovať odberné miesta a ich vyťaženosť. Plniť ju budú dobrovoľníci a aktualizovať približne každú hodinu,“ uviedla hovorkyňa.

„Po prvom testovaní sme sa snažili vychytať chyby a veríme, že všetko pôjde,“ uviedol starosta Martin Zaťovič. Stránka dubravka.korona-test.sk vznikla vďaka dobrovoľníkovi z Dúbravky, ktorý ju venoval ako pomoc obyvateľom a mestskej časti. V Dúbravke je 16 odberových miest a testovacie autobusy. Vyťaženosť odberových miest sa bude na stránke značiť len na miestach, kde sa neobjednávalo vopred.

Nitra

10:04 V Nitre v piatok počas tretieho kola plošného testovania otestovali 12 179 ľudí. Pozitívny výsledok testu malo 88 z nich, čo je 0,72 percenta. O výsledku piatkového testovania informoval primátor Marek Hattas. V piatok pred týždňom pri takmer rovnakom počte vykonaných testov zaznamenali v Nitre 1,03 percenta pozitívne testovaných, pred dvoma týždňami 2,79 percenta.

Plošné testovanie v Nitre pokračuje aj v sobotu a v nedeľu, po oba dni od 8:00 do 17:00, pričom posledné odbery budú vykonané o 16:30. Testovanie prebieha aj vo Vrábľoch a obciach okresu Nitra.

Mesto Nitra aj okolité obce začali testovať dobrovoľne po dramatickom zhoršení situácie s ochorením COVID-19 na prelome rokov. Pred dvoma týždňami v prvom kole testovania zachytili v okrese 2 319 ľudí s pozitívnym výsledkom, čo bola 2,43-percentná miera pozitivity. Pred týždňom v druhom kole bolo pozitívne testovaných už len 1 106 ľudí, čo je 1,27-percentná miera pozitivity.

V okrese Nitra je už od 11. januára potrebný negatívny výsledok antigénového alebo PCR testu aj na cestu do práce, do prírody alebo na výdajné miesta internetových obchodov. Pre ostatné územie Slovenska bude prísnejší lockdown platiť od stredy 27. januára.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Banská Bystrica

9:17 V Banskej Bystrici sa začal prvý deň skríningového testovania. Ako informovala hovorkyňa primátora Zdenka Marhefková, do piatkového večera sa zaregistrovalo približne 26-tisíc ľudí. Záujemcom je k dispozícii 19 mobilných odberných miest (MOM), ktoré sa otvorili načas a testovanie na všetkých 55 odberových stanovištiach je v plnom prúde.

Na každom mobilnom odbernom mieste dohliadajú na plynulý chod príslušníci štátnej polície i ozbrojených síl. O verejný poriadok v okolí odberných miest sa stará mestská polícia. Každý otestovaný záujemca dostane osobne do vlastných rúk písomné potvrdenie o výsledku testu v zmysle metodiky Ministerstva zdravotníctva SR k testovaniu formou antigénových testov.

Rezervačný systém dostupný na stránke testovanie.banskabystrica.sk je otvorený aj počas celého víkendu. Na testovanie antigénovými testami sa môžu prihlásiť nielen Banskobystričania, ale aj všetci záujemcovia bez trvalého pobytu v meste Banská Bystrica a obyvatelia z okolitých obcí, v ktorých sa mobilné odberné miesta nepodarilo vytvoriť.

Podľa údajov Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ)) v Banskej Bystrici bolo v Banskobystrickom okrese za obdobie 14 dní zaznamenaných 1 333 prípadov.

„Došlo k stabilizácii výskytu ochorenia COVID-19 s poklesom o 23 percent oproti predchádzajúcemu 14-dňovému obdobiu, keď mala incidencia hodnotu 1 563 na 100-tisíc obyvateľov. Pri zachovaní uvedeného trendu budeme môcť byť preradení z tretieho stupňa varovania do druhého stupňa varovania podľa kritérií regionálneho semaforu,“ doplnila Mária Avdičová z banskobystrického RÚVZ.

9:00 Vitajte pri sledovaní sobotného online prenosu aktuálnych informácii o celoplošnom (skríningovom) testovaní na ochorenie COVID-19 na Slovensku.

COVID 19: Odberné miesto v Žiline
Odberné miesto na Základnej škole Námestie mladosti v Žiline, kde pomáhajú počas celoplošného skríningového testovania na ochorenie COVID-19 poľskí lekári a zdravotníci. Testovanie prebieha od 18. – 26. januára 2021 pod názvom Zachráňme spoločne životy. Bratislava, 23. január 2021. Foto: SITA/ŽSK.

19:00 Online prenos minúta po minúte sme ukončili. Aktuálne informácie k celoplošnému testovaniu vám prinesieme aj v sobotu.

Prešov

15:31 Mesto Prešov spustilo registračný systém na víkendové antigénové testovanie. Všetci záujemcovia sa môžu zaregistrovať na test vopred pomocou aplikácie TrustOne. Ako agentúru SITA informoval hovorca mesta Prešov Vladimír Tomek, po vyplnení registračného formulára na stránke https://trustoneapp.com/registration/slovakia/ je potrebné stiahnuť aplikáciu do smartfónu a prihlásiť sa pomocou prístupových údajov, ktoré budú zaslané na e-mailovú adresu uvedenú pri registrácii.

„Po prihlásení do aplikácie každý užívateľ uvidí svoj vlastný vygenerovaný QR kód, ktorým sa preukáže priamo na odberovom mieste,“ uviedol Tomek. Ako dodal, QR kód umožní pracovníkom na odberových miestach rýchlejšie vybaviť záujemcov o testovanie, čím sa skráti aj doba čakania ľudí v radoch.

„Výhodou pre všetkých občanov, ktorí sa zaregistrujú na testovanie prostredníctvom aplikácie bude aj to, že nemusia čakať na výsledky svojho testu na odberovom mieste, pretože certifikát s výsledkom nájdu krátko po odbere v elektronickej forme priamo vo svojej aplikácii TrustOne. V prípade potreby si môžu užívatelia odoslať svoj elektronický certifikát z aplikácie priamo na mail vo formáte pdf a pohodlne si ho vytlačiť,“ doplnil Tomek.

Zároveň odporučil, aby si ľudia pred príchodom na odberné miesto skontrolovali približný počet čakajúcich na jednotlivých odberných miestach na web stránke www.somvrade.sk.

Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa Fakultnej nemocnice s poliklinikou J.A. Reimana Renáta Cenková, v súvislosti s prebiehajúcim celoplošným skríningom je možné antigénový test podstúpiť aj na mobilnom odberom mieste nemocnice na Sládkovičovej ulici oproti detskému pavilónu. Počas víkendu bude k dispozícii od 8:00 do 20:00. Test je možné absolvovať aj v pondelok 25. a utorok 26. januára od 7:00 do 19:00. „Antigénového testovania sa môžu zúčastniť elektronicky objednaní, ale i neobjednaní záujemcovia,“ informovala Cenková.

Mesto Prešov počas soboty 23. a nedele 24. januára vytvorí na svojom území 44 odberových miest. Nachádzajú sa predovšetkým v priestoroch základných a stredných škôl, ale aj v troch kultúrnych strediskách Parku kultúry a oddychu, v priestoroch areálu Technických služieb mesta Prešov na Bajkalskej ulici, športovom areáli a reštauračných zariadeniach. Všetky odberové miesta budú otvorené v čase od 8:00 do 20:00 s výnimkou prestávok, ktoré budú v čase od 12:00 do 12:45 a od 17:00 do 17:45.

Petržalka

11:14 Na Ekonomickej univerzite v Bratislave (EUB) v mestskej časti Petržalka v prvý deň otestovali 1 878 ľudí. Na sociálnej sieti to uviedol starosta Petržalky Ján Hrčka. „Vo štvrtok sme na EUB otestovali 1 878 ľudí, z toho 17 bolo pozitívnych (0,905 percenta),“ uviedol starosta. Na testovacom mieste mestská časť spustila nový systém registrácie pomocou čítačky dokladov a automatickej tlači certifikátov. Počas štvrtka testovali na EUB štyri odberové tímy, od piatka ich je až sedem.

Starosta uviedol niekoľko údajov z prvého dňa testovania pomocou nového systému. „Priemerný čas medzi registráciou a vyhodnotením testu bol 27,5 minúty (zhruba 15 minút trvá vyhodnotenie testu), otestovalo sa 51 percent žien a 49 percent mužov,“ uviedol Hrčka a dodal, že 98 testovaných použilo na registráciu slovenských doklad, 0,3 percenta zahraničný doklad a dve percentá boli bez možnosti automatického čítania dokladov (najmä deti do 15 rokov, ktoré nemajú občiansky preukaz).

Testovacie miesto na EUB je miesto so zrýchlenou registráciou vďaka čítačke dokladov a automatickej tlači certifikátov. Odberové miesto je otvorené dnes, aj počas víkendu od 8:00 do 20:00 a nie je možné sa naň objednať na presný čas. Technické vylepšenie plánuje mestská časť nasadiť na viaceré odberové miesta. V Petržalke bude počas víkendového testovania k dispozícii celkom 53 odberových miest (z toho 12 testovacích autobusov) v 19 rôznych lokalitách. Väčšina z nich bude fungovať v čase od 08.00 do 18:00, päť lokalít bude mať predĺženú prevádzku od 08:00 do 20:00.

Vranov nad Topľou

10:31 Mesto Vranov n/Topľou zriadi v rámci celoplošného skríningového testovania na svojom území počas víkendu 12 odberných miest v desiatich objektoch. Testovať sa bude v základných školách (ZŠ), mestskej tržnici, v komunitnom centre, mestskej športovej hale aj v priestoroch futbalového štadióna. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa mesta Eva Fedorňáková, na testovanie v mestskej tržnici a ZŠ Juh je potrebné sa elektronicky vopred objednať na vybraný čas.

„Zároveň upozorňujeme, že na mestskej tržnici je Regionálnym úradom verejného zdravotníctva zriadené ďalšie odberné miesto, ktoré je v prevádzke od 8. do 12. hodiny a funguje bez rezervácie,“ uviedla Fedorňáková.

Na ostatných odberných miestach bude testovanie v sobotu 23. a nedeľu 24. januára prebiehať od 8:00 do 20:00 s prestávkou medzi 12:00 a 12:45 hod. Posledný ster urobia vždy pol hodinou pred plánovanou prestávkou, alebo ukončením testovania. „Z dôvodu zlého počasia a zabránenia tvorby radov pri odberných miestach odporúčame obyvateľom mesta, aby odberné miesta bez možnosti rezervácie navštevovali podľa rozdelenia na základe prvého písmena priezviska,“ uviedla hovorkyňa. V sobotu 23. januára by tak v poldruha hodinových až dva a pol hodinových intervaloch mali prísť na rad obyvatelia s priezviskami od A d J, v nedeľu 24. januára potom postupne od K do Z. Mesto zároveň počas testovacích dní sprístupní sledovanie aktuálneho počtu čakajúcich na testovanie na stránke www.odbernemiesta.sk.

Púchov

10:02 Po piatykrát počas troch mesiacov chystajú plošné testovanie v Púchove. Po troch novembrových testovaniach zorganizovala púchovská samospráva dobrovoľné pretestovanie svojich obyvateľov pred dvomi týždňami. Aj najbližší víkend bude opäť k dispozícii desať odberných miest, na ktoré sú už miestni obyvatelia zvyknutí.

Na rozdiel od iných miest nedostali Púchovčania možnosť vopred sa objednať na presný termín prostredníctvom rezervačnej aplikácie. „Využitie časenky na niektoré z odberných miest v Púchove nie je ohľaduplné voči všetkým občanom, najmä seniorom, vzhľadom na to, že nie všetci majú možnosť využiť túto formu registrácie na testovanie,“ vysvetlila svoj postoj radnica na sociálnej sieti s tým, že tak nebude dochádzať k prípadným konfliktom medzi čakajúcimi, ktorí časenku majú, či nemajú.

Primátorka Katarína Heneková očakáva vyšší záujem o testovanie ako pred dvomi týždňami, keďže získaný certifikát bude podmienkou voľného pohybu od 27. januára. „V prípade, že sa naši občania nestihnú otestovať počas víkendu, budú mať možnosť 25. a 26. januára využiť popri troch stálych odberových miestach aj tri ďalšie odberové miesta, ktoré budú zriadené v budove divadla a vo volejbalovej športovej hale,“ upozornila Heneková s tým, že testovať sa tu bude od 15:00 do 20:00.

Čadca

9:39 Pri víkendovom plošnom testovaní v Čadci v rámci celoslovenského skríningu obyvateľstva na ochorenie COVID-19 bude pomáhať aj jedenásť lekárov z Poľska. Informoval o tom primátor mesta Milan Gura. Poľské posily do odberových tímov zabezpečil čadčiansky okresný úrad.

„Je síce pravda, že pozitivita na Kysuciach a aj v našom okrese výrazne klesla, ale práve preto, aby sme zistili, aký je reálny stav s výskytom ochorenia COVID-19, vyzývam našich obyvateľov, aby sa na testovaní zúčastnili. Otestovaných by malo byť približne 16-tisíc ľudí vo vekovej kategórii od 15 do 65 rokov s trvalým pobytom v meste Čadca,“ uviedol Gura.

Čadčania budú môcť počas dvoch víkendových dní využiť možnosť otestovať sa v niektorom z jedenástich odberových miest, ktoré budú otvorené od 8:00 do 18:00. V dvoch z nich, ktoré sú umiestnené v dome kultúry, sa pritom bude testovať aj počas pondelka 25. januára, ale už len v čase od 12:30 do 18:00.

9:14 V trnavskej automobilke Stellantis absolvovalo vo štvrtok antigénový test 1202 zamestnancov závodu a dodávateľských firiem.

Pozitívny výsledok na ochorenie COVID-19 malo 12 ľudí, ktorí okamžite nastúpili do karantény. Miera pozitivity v prvý deň testovania dosiahla 0,99 percenta. Informoval o tom hovorca automobilky Peter Švec. Spoločnosť Stellantis vznikla 16. januára spojením skupín Fiat Chrysler Automobiles FCA a Groupe PSA, jej súčasťou je aj trnavská automobilka.

Testovanie v priestoroch automobilky, ktoré prebieha v koordinácii s mestom Trnava a Okresným úradom Trnava, pokračuje podľa Šveca aj v ďalších dňoch. V prípade potreby potrvá do utorka 26. januára. Automobilka v Trnave zamestnáva do 4500 pracovníkov. Vrátane dodávateľov vytvára na Slovensku takmer 20 000 pracovných postov.

9:00 Vitajte pri sledovaní piatkového online prenosu aktuálnych informácii o celoplošnom (skríningovom) testovaní na ochorenie COVID-19 na Slovensku.

COVID 19: Plošné testovanie v okrese Nitra
Foto: ilustračné, SITA/Martin Havran

19:00 Online prenos minúta po minúte sme ukončili. Aktuálne informácie k celoplošnému testovaniu vám prinesieme aj v piatok.

Bratislava

16:51 V Bratislave je už vo štvrtok otvorených 23 testovacích miest, cez víkend pribudnú ďalšie a k dispozícii bude 290 odberových tímov. Na štvrtkovej tlačovej konferencii o tom informoval primátor hlavného mesta Matúš Vallo.

„Počas víkendu bude v Bratislave 290 odberových tímov, ktoré budú testovať na viacerých miestach, kapacita počas víkendu bude skoro 250-tisíc testov,“ uviedol Vallo a dodal, že v meste bude zriadených aj šesť drive-in testovacích miest so 16 odberovými tímami. „Už vo štvrtok je v Bratislave otvorených 23 odberových miest v rôznych mestských častiach, v piatok bude otvorených 26 miest,“ doplnil.

Primátor ďalej uviedol, že väčšina testovacích miest bude otvorená aj v pondelok a utorok, preto vyzval ľudí, aby zbytočne nevytvárali dlhé rady, keďže miesta bude dostatok pre všetkých. „Bratislava dáva k dispozícii tiež 50 autobusov, 33 prevádzkuje magistrát, ostatné dávame mestským častiam,“ podotkol Vallo a dodal, že všetkých 33 autobusov v prevádzke mesta bude mať online systém na objednávanie na konkrétnu hodinu.

„Vytvorili sme 29-tisíc slotov, kde sa bude dať objednať na testovanie na konkrétnu hodinu. Aj niektoré mestské časti vytvárajú podobný systém,“ doplnil primátor s tým, že všetky informácie o testovaní z magistrátu aj zo všetkých mestských častí budú v priebehu pár hodín zverejnené na jednej centrálnej webovej stránke.

COVID 19: Operácia Spoločná zodpovednosť
Atmosféra na Štátnom závodisku, kde je jedno z odberných miest COVID-19 v bratislavskej mestskej časti Petržalka počas operácie Spoločná zodpovednosť, ktorá by mala zabezpečiť celoplošné testovanie obyvateľov Slovenska antigénovým testom na COVID-19. Bratislava, 31. októbra 2020. Foto: archívne, SITA/Ľudovít Vaniher.

Trnava

16:22 Trnava umožní počas plošného testovania od soboty 23. januára do utorka 26. januára záujemcom využiť aplikáciu TrustOne, ktorá zrýchľuje administratívne úkony pred samotným testovaním. V budúcnosti by mohla byť využívaná aj ako doklad o výsledku testu.

Trnavčania si môžu svoje údaje dopredu zaregistrovať v mobilnej aplikácii. Administrátori si ich potom na odbernom mieste načítajú priamo zo smartfónu a nemusia ich opisovať ručne. Registrácia cez aplikáciu nie je povinná. Ak ju testovaný nevyužije, údaje si administrátori pred testovaním opíšu z občianskeho preukazu.

Rovnakú aplikáciu využili v minulých týždňoch počas dvoch kôl testovania v Nitre, kde podľa primátora Mareka Hattasa skrátila čas čakania na odbery. Len počas minulého víkendu ju v Nitre použilo približne 40-tisíc ľudí.

Mesto Trnava zriadi na plošné testovanie v sobotu 23. a v nedeľu 24. januára dvadsať odberných miest, ktoré budú k dispozícii od 8:00 do 18:00. Potom bude testovanie pokračovať ešte v pondelok 25. a v utorok 26. januára už len popoludní na desiatich odberných miestach.

Systém TrustOne bol doteraz využívaný na veľkých športových podujatiach alebo na letiskách.

Petržalka

15:55 Petržalka otvára na Ekonomickej Univerzite v Bratislave (EUB) odberové miesto, ktoré vďaka čítačke občianskych preukazov (OP) a automatickej tlači certifikátov zefektívni proces testovania na COVID-19. Na štvrtkom brífingu o tom informoval starosta mestskej časti Ján Hrčka.

„Vo štvrtok tu máme štyri odberové tímy a toto miesto má rôzne technické vylepšenia. Samozrejme počítame aj s technickými problémami, dnes a v piatok však chceme vyladiť detaily, aby sme cez víkend fungovali na 100 percent,“ uviedol Hrčka a dodal, že počas piatka bude na EUB sedem odberových tímov.

„Zobrali sme si príklad z toho, čo robia napríklad banky, že cez čítačku sa vám načíta OP a všetky potrebné údaje,“ vysvetlil starosta a dodal, že ide o pilotný projekt Petržalky, ktorý chce postupne zaviesť aj na ďalších odberových miestach.

„Registrácia týmto spôsobom trvá iba pár sekúnd a zautomatizované je tiež vypisovanie certifikátov. Pracovník nahodí do systému výsledok testu a certifikát sa vytlačí z rovnakých údajov, ktoré sa načítali z OP pri registrácii,“ doplnil Hrčka s tým, že mestská časť myslela aj na ochranu osobných údajov. Človek, ktorý sa zaregistruje dostane číslo, s ktorým absolvuje celý testovací proces až po vypísanie certifikátu. Predbežný odhad je, že odberové tímy na EUB budú vďaka vylepšeniam testovať 2,5 až trikrát rýchlejšie ako bežné odberové tímy.

Odberové miesto na EUB bude od piatka otvorené v čase od 8:00 do 20:00 a nebude sa naň možné objednať na presný čas, z dôvodu zrýchlenia procesu testovania. V Petržalke bude počas víkendového celoplošného skríningu k dispozícii celkom 53 odberných miest (z toho 12 odberných autobusov) v 19 rôznych lokalitách. Väčšina z nich bude fungovať v čase od 08.00 do 18:00, päť lokalít bude mať predĺženú prevádzku od 08:00 do 20:00.

Zoznam všetkých odberných miest s prevádzkovou dobou zverejnila samospráva na svojej webovej stránke. Mestská časť zároveň upozorňuje, že objednávanie sa na testovanie nie je potrebné, s výnimkou autobusových odberných miest, na ktoré je potrebné nahlásiť sa cez webovú stránku hlavného mesta.

Prešov

15:25 Do celoplošného testovania, ktoré prebieha v týchto dňoch, sa zapojí aj Úrad Prešovského samosprávneho kraja (PSK). V piatok 22. januára a v sobotu 23. januára prebehne na špeciálnom odberovom mieste zriadenom priamo v priestoroch úradu testovanie jeho zamestnancov, zamestnancov organizácií v jeho zriaďovateľskej pôsobnosti, ale aj pracovníkov mesta Prešov. V sobotu bude odberové miesto k dispozícii aj pre verejnosť.

Ako informovala Lea Heilová z oddelenia propagácie a komunikácie Úradu PSK, s testovaním sa začne v piatok 22. januára o 8. hodine vo vestibule úradu s predpokladaným trvaním do 16. hodiny. „Špeciálne zriadené odberové miesto môžu využiť zamestnanci úradu, ich rodinní príslušníci, ale aj zamestnanci kultúrnych organizácií PSK a župných stredných škôl,“ konkretizovala Heilová. Testovanie antigénovými testami bude na Úrade PSK pokračovať aj v sobotu 23. januára od 8. do 20. hodiny. „Otestovať sa môžu prísť zamestnanci základných a materských škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Prešov, zamestnanci mestského úradu, pracovníci mestských firiem, ale aj verejnosť,“ dodala.

Zároveň uviedla, že krajská samospráva taktiež poskytla priestory na skríningové testovanie verejnosti vo svojich deviatich stredných školách na území mesta Prešov. Cez víkend sa tak budú môcť Prešovčania otestovať aj na Spojenej škole Tarasa Ševčenka, na SPŠ strojníckej, Gymnáziu J. A. Raymana, SOŠ technickej, SPŠ elektrotechnickej, na Spojenej škole Ľ. Podjavorinskej, SOŠ gastronómie a služieb, SPŠ stavebnej a SOŠ lesníckej. „Na každej škole bude počas celého testovania zo strany vyššieho územného celku zabezpečená aj stála služba, takzvaní koordinátori. Okrem toho by mala župa vypomôcť mestu aj s jeho prípadnými ďalšími požiadavkami,“ informovala Heilová.

Na víkendové testovanie v domovoch sociálnych služieb distribuovala župa verejným, aj neverejným poskytovateľom sociálnych služieb v kraji doposiaľ asi 6 000 antigénových testov.

Banská Bystrica

14:44 Rezervačný systém na testovanie v Banskej Bystrici využilo doteraz približne 23-tisíc ľudí. Ako mesto informuje v tlačovej správe, títo záujemcovia môžu počas najbližšieho víkendu prísť na určené odberné miesto v objednanom čase. V meste pod Urpínom bude v sobotu 23. a v nedeľu 24. januára k dispozícii celkom 19 mobilných odberných miest a v rámci nich 55 odberných tímov.

„Rezervačný systém je otvorený aj pre ľudí z okolitých obcí, kde sa starostom nepodarilo zriadiť mobilné odberné miesta. Možnosť otestovať sa počas víkendu v našom meste ponúkame aj pre nich. Prípravy na víkendové skríningové testovanie v súčasnosti finalizujeme. Všetky mobilné odberné miesta máme pokryté dostatočným počtom zdravotníkov i administratívnych pracovníkov,“ hovorí primátor Ján Nosko.

Záujemcovia o testovanie sa môžu nahlasovať cez rezervačný systém, ktorý je dostupný na stránke testovanie.banskabystrica.sk. Mesto upozorňuje všetkých, aby boli pri zadávaní svojich údajov – e-mailovej adresy i telefónneho čísla pozorní. Každému registrovanému príde informácia na e-mail aj SMS správou v prípade, že správne zadá tieto údaje.

„Aktuálna kapacita rezervačného systému je nastavená na 33-tisíc ľudí. V prípade, že by sme sa blížili k jej naplneniu, sme schopní ju v priebehu najbližších dní rozšíriť. Chceme, aby každý záujemca mal možnosť otestovať sa,“ doplnil prvý zástupca primátora Jakub Gajdošík.

Zamestnanci mestského úradu aktuálne zásobujú všetky miesta potrebnými ochrannými pomôckami, antigénovými testami a ďalším materiálom nevyhnutným pre zorganizovanie skríningového testovania. Na plynulý chod budú počas testovania na každom mobilnom odbernom mieste dohliadať príslušníci štátnej polície i ozbrojených síl. O verejný poriadok v okolí odberných miest sa postará mestská polícia.

COVID 19: Operácia Spoločná zodpovednosť
Odberné miesto COVID-19 v Senici – mestskej časti Banskej Bystrice, počas operácie Spoločná zodpovednosť, ktorá by mala zabezpečiť celoplošné testovanie obyvateľov Slovenska antigénovým testom na COVID-19. Banská Bystrica, 31. október 2020. Foto: archívne, SITA/Peter Rusko.

14:12 Správa štátnych hmotných rezerv SR už začala distribuovať testy určené na testovanie vo firmách. Na štvrtkovej tlačovej besede to potvrdil predseda hospodárskeho parlamentného výboru Peter Kremský (OĽaNO).

Jednotlivé okresné úrady by podľa neho už vo štvrtok mali mať k dispozícii dostatok testov, aby mohli spoločnosti testovať svojich zamestnancov a ich rodinných príslušníkov. „Táto distribučná reťaz funguje,“ uviedol Kremský. Vláda v stredu schválila manuál k testovaniu vo firmách. Je dobrovoľné a štát ho odporúča prevádzkam, v ktorých pracuje viac ako 250 zamestnancov.

Prevádzkové náklady spojené s testovaním budú kompenzované zo strany štátu sumou 3,5 eura na každú otestovanú osobu. Testovanie budú môcť realizovať pracovná zdravotná služba, mobilné odberové miesto, či poskytovateľ ambulantnej starostlivosti. Osobné ochranné prostriedky, ako aj likvidáciu odpadu zabezpečí podnikateľský subjekt vo vlastnej réžii.

13:33 Pred odbernými miestami po celom Slovensku pomáhajú aj policajti.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

13:01 Minister hospodárstva Richard Sulík tvrdí, že jeho rezort už naplnil uznesenie vlády o nákupe osem miliónov testov a ďalej by už kupovať testy nemal.

Richard Sulík, antigénové testy
Foto: SITA - koláž WBN.

Zvolen

12:11 Testovanie sa vo Zvolene uskutoční v sobotu 23. a v nedeľu 24. januára od 8:00 do 20:00. Ako samospráva informuje na webovej stránke, pre záujemcov je k dispozícii online elektronická registrácia sprístupnená dnes na webovej stránke mesta. Odberné miesta sú v základných a stredných školách, v školskom internáte a v Môťovej na futbalovom štadióne. V mestských častiach Lukové a Zolná bude už v piatok 22. januára od 15:00 do 17:00 pôsobiť mobilný odberný tím.

Na skríningové testovanie je v meste pod Pustým hradom pripravených 12 odberných miest a 24 odberných tímov. „Na všetkých odberných miestach otestujeme Zvolenčanov aj bez registrácie,“ uvádza na sociálnej sieti primátorka mesta Zvolen Lenka Balkovičová s tým, že na niektorých miestach sa môžu obyvatelia dopredu objednať – zaregistrovať. Počas obidvoch víkendových dní sa posledný odber uskutoční o 19:30.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Bratislava

11:27 Dopravný podnik Bratislava (DPB) poskytne na testovanie v hlavnom meste 50 vozidiel mestskej hromadnej dopravy (MHD). V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa DPB Ľubica Melcerová.

„Počas víkendu 23. – 24. januára sa ľudia môžu otestovať v nových mobilných odberových miestach (MOM), ktoré vzniknú vďaka autobusom, trolejbusom a električkám,” uviedla hovorkyňa a dodala, že priebeh testovania zastrešuje magistrát Bratislavy v spolupráci s mestskými časťami. Na týchto odberových miestach sa bude testovať v sobotu a v nedeľu od 8:00 do 18:00 s prestávkou od 12:00 do 13:00. „Interiér vozidiel bude slúžiť výlučne testovaciemu tímu, verejnosť absolvuje testy v exteriéri pri vozidle MHD,” doplnila hovorkyňa.

Z 50 vozidiel bratislavskej MHD budú prevažnú väčšinu tvoriť kĺbové autobusy. „Po 12 ich bude v najväčších mestských častiach – v Ružinove a v Petržalke, osem kĺbových autobusov bude slúžiť ako odberové miesta na letisku Milana Rastislava Štefánika,” vysvetlila hovorkyňa a dodala, že DPB poskytne na testovanie aj štyri trolejbusy (dva na Čiližskej a dva pri Cintoríne Vrakuňa) a dve električky, ktoré budú pristavené pri historickej budove SND.

„Pracovníci DPB budú už od piatkového večera inštalovať do vozidiel materiál potrebný na testovanie a administratívu, takmer všetky vybrané dopravné prostriedky MHD tak budú dokonalo pripravené a vybavené už v piatok v noci,” doplnila hovorkyňa. Autobusy, trolejbusy aj električky sa ešte v nedeľu večer vrátia do vozovní, kde budú v nočných hodinách dôsledne dezinfikované, aby boli v pondelok ráno pripravené zaradiť sa do premávky.

Žilina

10:59 Fakultná nemocnica s poliklinikou (FNsP) Žilina počas celoslovenského skríningu obyvateľstva mimoriadne zvyšuje kapacitu mobilného odberového miesta. Ako informovala hovorkyňa nemocnice Lenka Záteková, verejnosť sa môže v dňoch 21. – 27. januára nechať otestovať od 7:00 až do 17:45.

Podľa slov generálneho riaditeľa Igora Stalmašeka chce nemocnica maximálne vyjsť v ústrety občanom a zlepšiť pre nich dostupnosť antigénového testovania. „Po ohlásení skríningu mnohonásobne stúpol počet záujemcov o antigénové testy, pričom stovky dostupných termínov na objednanie boli okamžite obsadené. Oslovili sme zamestnancov, ktorí súhlasili, že nad rámec doterajších povinností rozšírime kapacity antigénového testovania, aby sme prispeli k efektívnejšiemu a pre ľudí pohodlnejšiemu priebehu skríningu,“ poznamenal Stalmašek.

Zamestnanci sú preventívne testovaní pravidelne každý týždeň, potvrdenia im vydáva samotná nemocnica. „V predchádzajúcich kolách plošného testovania sme otvorili mobilné odberové miesta zároveň pre rodinných príslušníkov zamestnancov, čo sa nám osvedčilo, preto k tomu pristupujeme aj tentokrát. Testovať ich budeme mimo verejnosti v pracovných dňoch popoludní a v sobotu počas celého dňa podľa individuálneho harmonogramu jednotlivých oddelení,“ doplnil Stalmašek.

Fakultná nemocnica s poliklinikou Žilina. Foto: archívne, SITA.

Bratislava

10:47 Bratislavské Staré Mesto zriadi 25 odberových miest. Informoval o tom hovorca mestskej časti Matej Števove. „Už od 18. januára sa záujemcovia v Starom Meste mohli dať otestovať na počkanie v mobilných odberových miestach (MOM) na Dobšinského a Gaštanovej ulici, gro testovania však bude túto sobotu a nedeľu,“ uviedla starostka Zuzana Aufrichtová.

Mestská časť zriaďuje 25 dočasných odberových miest, tak ako pri vlaňajšom testovaní, súčasťou bude aj 10 autobusov od spoločnosti Slovaklines. Ďalšie štyri miesta (dve električky a dva autobusy) pridáva v Starom Meste bratislavský magistrát. Odberové miesta budú otvorené od 8.00 do 20.00.

Testovať sa bude najmä na staromestských základných školách (ZŠ), ku ktorým pribudla aj ZŠ Dubová a v autobusoch. „Opätovne bude odberové miesto v Propelleri, ktorý sa od pondelka 25. januára stane stabilným MOM s objednávkovým systémom,“ uviedla starostka. Rovnako ako pri prvom testovaní, aj tentoraz Staré Mesto vyčlenilo jedno odberové miesto pre tehotné ženy, seniorov a zdravotne postihnuté osoby. Prednostne ich otestujú na Kozej ulici. „Po skúsenostiach z prvého testovania Staré Mesto nezriaďuje drive-in testovacie miesta,“ doplnil hovorca.

„Aby sme minimalizovali čakanie v rade a zabránili vysokej a dlhodobej koncentrácii ľudí, rozhodli sme sa využiť overený analógový objednávkový systém prostredníctvom časeniek, ktoré si vyzdvihnete priamo na odberovom mieste, na ktorom sa chcete dať otestovať,“ uviedla ďalej starostka.

Časenky sa začnú na odberových miestach vydávať v sobotu od 8.00, pričom jedna osoba môže vybrať najviac päť časeniek pro rodinných príslušníkov, s ktorými žije v jednej domácnosti. Na časenke bude uvedený presný čas, kedy sa treba na testovanie dostaviť. O všetkých aktualitách, týkajúcich sa testovania v Starom Meste bude mestská časť informovať prostredníctvom svojich komunikačných kanálov – webovej stránky, profile na sociálnej sieti a mobilnej aplikácie.

10:31 Vojaci v odberných miestach zriadených Ministerstvom obrany SR už otestovali na ochorenie COVID-19 celkovo 140 307 ľudí.

V súčasnosti je v útvaroch ministerstva v prevádzke 18 mobilných odberových miest. V stredu 20. januára otestoval rezort obrany 7 784 osôb, z toho 154 ľudí bolo infekčných. V boji s pandémiou dnes pomáha celkovo 986 vojakov. Vo svojom profile na sociálnej sieti o tom informoval minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO).

„Vojaci okrem testovania zabezpečujú asistenčné úlohy policajnému zboru – hliadkovanie, pomáhajú v nemocniciach ako zdravotnícky personál a sanitári a sú nasadení aj napríklad na pomoc regionálnym úradom verejného zdravotníctva,“ dodal Naď.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Bardejov

9:44 Mesto Bardejov zriadi na svojom území počas soboty 23. januára a nedele 24. januára celkovo 20 odberných miest na 13 stanovištiach. Testovať sa bude od 7:00 do 19:30 s tromi prestávkami. Hygienické prestávky sú naplánované medzi 10:00 a 10:15 a 17:00 a 17:15 hod. Prestávka na obed bude medzi 13:00 a 14:00.

Ako informuje samospráva na svojej webovej stránke, na ôsmich vytvorených miestach sa bude dať na testovanie vopred prihlásiť. „V snahe maximálnej eliminácie rizika prenosu choroby pri čakaní v radoch, v záujme ochrany ich zdravia a komfortu, ako aj v snahe maximálne vyjsť v ústrety svojim občanom umožňuje samospráva online rezerváciu na testovanie,“ informuje radnica.

Rezervovať sa dá na jednom z dvoch odberných miest na základných školách (ZŠ) Komenského, ďalej na miestach Wolkerova, Pod Papierňou, na Strednej priemyselnej škole a Spojenej škole J. Henischa. Rezervácia je možná aj na odbernom mieste na ZŠ a MŠ Pod Vinbargom a dvoch z troch odberných miest na ZŠ na sídlisku Vinbarg.

Rezervovať miesto je možné na stránke mestského úradu. „Tí obyvatelia, ktorí si z rôznych dôvodov nezvolia online rezerváciu budú mať k dispozícii webovú stránku www.odbernemiesta.sk, kde sa budú pravidelne aktualizovať stavy čakajúcich na odber. Všetky odberné miesta budú viditeľne označené, s uvedením času organizácie odberov,“ dodala samospráva.

Poltár

9:22 Mesto Poltár na základe rozhodnutia krízového štábu mesta už so so skríningovým testovaním obyvateľov začalo. Ako informuje Mária Šnúriková zo sekretariátu primátorky, k dispozícii je počas pracovných dní jedno odberné miesto v celodennej prevádzke v areáli Základnej školy na Ulici slobody.

Počas víkendu budú k dispozícii tri dočasné odberné miesta v čase od 7. hodiny ráno do 19. hodiny večer, konkrétne v telocvični základnej školy, v areáli futbalového štadióna a v mestskej športovej hale.

Pred celoplošným skríningovým testovaním mal okres Poltár s viac ako 21-tisíc obyvateľmi k dispozícii jedno mobilné odberné miesto (MOM), ktoré sa nachádzalo v priestoroch hasičského dvora na Železničnej ulici. Tam sa ale dnes a v piatok 22. januára testovať nebude. Mestská samospráva flexibilne zareagovala na vzniknutú situáciu a začala s antigénovým testovaním už počas pracovných dní zriadením dočasného odberového miesta v základnej škole. Mesto Poltár ako jediné mesto v okrese tak poskytne servis pre obyvateľov celého poltárskeho regiónu.

„V Poltári budú na všetkých zriadených odberných miestach kvalifikovaní zdravotníci z mesta a blízkeho okolia, ktorí majú skúsenosti v tejto oblasti. Rovnako administratívne úkony budú robiť hlavne ľudia, ktorí už pracovali v odberných tímoch,“ uviedla primátorka mesta Martina Brisudová.

Počas skríningového testovania budú odberné miesta koordinované z mestského úradu. V prípade tvorenia radov pred jednotlivými odbernými miestami budú mať prednosť seniori, ťažko zdravotne postihnutí ľudia a tehotné ženy. V prípade potreby detailnejších informácií je záujemcom k dispozícii trojčlenný tím priamo na mestskom úrade.

Trenčianske Teplice

9:05 V kúpeľnom meste Trenčianske Teplice s plošným testovaním na ochorenie COVID-19 začali v predstihu. Ako informovala Barbora Zajačková z mestského úradu, z trojice pripravených odberných miest môže už od dnešného dňa verejnosť využiť odberné miesto v budove mestského úradu.

„Personálne, materiálne i organizačne sme pripravení zvládnuť celoplošné testovanie, skúsenosti máme z predošlého testovania dobré a preto verím, že ani tento raz nenastanú žiadne komplikácie,“ povedala primátorka mesta Zuzana Frajková Ďurmeková.

V Trenčianskych Tepliciach budú pripravené tri odberové miesta, popri mestskom úrade budú testovacie tímy pracovať aj v priestoroch spoločnosti Termia a v budove základnej umeleckej školy. Tu zaviedla samospráva možnosť elektronickej rezervácie termínov.

„Novinka bola taká úspešná, že už do hodiny boli obsadené všetky termíny. Predpokladám, že testovanie na danom odbernom mieste bude prebiehať rýchlejšie a popri záujemcoch, ktorí majú rezervovaný termín, bude odberný tím stíhať testovať aj záujemcov bez rezervácie,“ dodala primátorka.

9:00 Vitajte pri sledovaní štvrtkového online prenosu aktuálnych informácii o celoplošnom (skríningovom) testovaní na ochorenie COVID-19 na Slovensku.

COVID 19: Objednávací systém na testovanie
Rezervačný systém, slúžiaci ľuďom objednať sa v určený čas na dané odberové miesto pre vykonanie skríningového testovania na ochorenie COVID-19. Bratislava, 20. január 2021. Foto: SITA/Branislav Bibel.

19:00 Online prenos minúta po minúte sme ukončili. Aktuálne informácie k celoplošnému testovaniu vám prinesieme aj vo štvrtok.

16:42 Firmy uviedli, že v prípade antigénového testovania majú jednorazovo náklad 10 až 12 eur na jedného otestovaného človeka.

„Priemyselné závody tak do testovania zamestnancov investovali už desaťtisíce eur. Samozrejme, vítame, že vláda prišla s návrhom, ako materiálne a finančne tieto firmy podporiť, treba však povedať, že táto pomoc ich výdavky vykompenzuje len čiastočne,“ objasnil pre agentúru SITA generálny sekretár Asociácie priemyselných zväzov Andrej Lasz.

Za komplikáciu označili fakt, že na testovanie nemôžu spoločnosti použiť podnikovú zdravotnú službu a musia si tak nájsť externého dodávateľa, čo im podľa asociácie okrem iného, čiastočne navýši náklady.

„Finálny manuál tiež mohol byť zverejnený skôr. Sú firmy, ktoré chcú testovať už tento piatok, majú objednaných aj zdravotníkov. Avšak bez manuálu im okresné úrady odmietli vydať testy. Dostali sa tak do časovej tiesne,“ podotkol k schválenému manuálu Lasz.

Senica

16:15 Mesto Senica začína s plošným testovaním vo štvrtok a v piatok od 13:00 do 20:00 na odbernom mieste v priestoroch zimného štadióna. Počas víkendu bude k dispozícii spolu deväť odberných miest, v sobotu budú otvorené od 8:00 do 20:00, v nedeľu od 8:00 do 18:00. Umiestnené budú v priestoroch, ktoré Seničania už poznajú z jesenného plošného testovania.

„Snažili sme sa nastaviť organizáciu plošného skríningového testovania tak, aby sme ho nesústredili len do dvoch víkendových dní, a vyšli tak občanom maximálne v ústrety. Na každom odbernom mieste budú dvaja zdravotníci, dvaja administratívni pracovníci a o personálnu výpomoc sme požiadali aj armádu,“ povedal primátor Senice Martin Džačovský. Senica chce použiť rezervačný systém, ktorý by mal zabrániť dlhému čakaniu na test. Testovať na COVID-19 bude aj stabilné mobilné odberové miesto, ktoré je v Dennom centre na Hviezdoslavovej ulici.

Senická samospráva podľa hovorkyne radnice Tatiany Moravcovej zabezpečuje plošné testovanie v spolupráci Poliklinikou Senica ako poskytovateľom zdravotnej starostlivosti a Slovenským Červeným krížom, ktorý v Senici od vlaňajška prevádzkuje mobilné odberné miesto na Hviezdoslavovej ulici pre organizácie tretieho sektora.

15:37 Koncom budúceho týždňa príde na Slovensko ďalších 2,8 milióna antigénových testov. Po stredajšom rokovaní vlády to uviedol minister hospodárstva Richard Sulík (SaS). Rezort hospodárstva už pritom zabezpečil dodanie dvoch zásielok, z ktorých každá obsahovala 2,6 milióna testov. Tie sú už podľa Sulíka v „obehu“. Ďalšou dodávkou sa úloha Ministerstva hospodárstva SR v procese obstarávania testov končí, keďže uznesie vlády hovorilo o nákupe 8 miliónov testov.

COVID 19: Spustenie odberného miesta pri Úrade BSK
Sada antigénových testov v rukách zdravotníčky počas tlačovej besedy Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) o spustení mobilného odberového miesta (MOM) pri Úrade BSK, ktoré vzniklo v spolupráci s Hlavným mestom SR Bratislava a bude slúžiť pre kľúčovú infraštruktúru v kraji. Bratislava, 18. január 2021. Foto: SITA/Branislav Bibel.

15:06 V nitrianskej automobilke Jaguar Land Rover budú koncom týždňa opäť testovať. Vo štvrtok a v piatok sa uskutoční už tretie kolo testovania.

Michalovce

14:50 Mesto Michalovce pripravuje na dva víkendové dni 23. januára a 24. januára otvorenie 13 odberových miest. Informovala o tom Marcela Andréová z Mestského úradu v Michalovciach.

Odberové miesta budú otvorené v sobotu a nedeľu 23. a 24. januára v čase od 8:00 do 18:00 s tým, že posledný odber bude vykonaný o 17:30. Samotné testovanie budú pre mesto zabezpečovať dvaja certifikovaní poskytovatelia na základe uzatvorených zmlúv o poskytovaní služieb.

Mesto poskytne priestory, zabezpečí testy a certifikáty, stráženie testov a certifikátov a všetky ostatné činnosti spojené so samotným testovaním. Uzatvorenie zmlúv či dohôd so zdravotníkmi a administratívnymi pracovníkmi, ochranné pomôcky, dezinfekčné prostriedky a dezinfekciu priestorov aj ďalšie služby uvedené v zmluve zabezpečí poskytovateľ.

„Na území mesta Michalovce je momentálne otvorených päť antigénových testovacích miest, kde na COVID-19 testujú bezplatne. Ak sa ľudia chcú vyhnúť čakaniu v rade, na dvoch z nich je možnosť objednať sa na testovanie vopred,“ uviedla Andréová.

14:38 Ministerstvo obrany SR je pri skríningovom testovaní pripravené poskytnúť do päťtisíc vojakov. Samosprávy od armády najčastejšie požadujú, aby sa vojaci stali šéfmi jednotlivých odberných miest. „Niektorí žiadajú aj nejakých zdravotníkov. Keď ešte nejakých máme, tak ich poskytneme,“ povedal po rokovania vlády minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO).

14:14 Vláda umožní spracovať biologický odpad z celoplošného testovania zariadeniam, ktoré sú na to technologicky vybavené. Vyplýva to z novely zákona o odpadoch, ktorú v stredu schválila vláda. Na základe návrhu zákona tak bude možné, aby Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR) na základe povolenia Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP) poverilo spracovaním nebezpečného odpadu zariadenia, ktoré sú technicky spôsobilé odpad spracovať.

Ide predovšetkým o väčšie prevádzky, zariadenia na spaľovanie alebo spoluspaľovanie odpadov, ktoré používajú najlepšie dostupné technológie. V prevádzkach by malo byť zaručené nakladanie s týmito nebezpečnými odpadmi v súlade so zákonmi a aj dodržanie limitov vo vzťahu k ochrane ovzdušia. Schválenú novelu zákona chce vláda posunúť do skráteného legislatívneho konania.

Banská Bystrica

13:49 Mesto Banská Bystrica zriadilo na víkendové skríningové testovanie celkovo 19 mobilných odberných miest, v ktorých bude vytvorených 55 odberných tímov. Ako informuje hovorkyňa primátora Zdenka Marhefková, záujemcom o skríningové testovanie budú tieto k dispozícii v dňoch 23. a 24. januára od 8:00 do 20:00. Na jednotlivé odberné miesta je potrebné zaregistrovať sa prostredníctvom rezervačného systému dostupného na stránke https://testovanie.banskabystrica.sk.

Mesto malo ešte v utorok problém s nedostatkom zdravotníckeho personálu, preto nebolo jasné, koľko odberných tímov bude počas víkendového skríningového testovania k dispozícii. Aj napriek tomu, že zdravotníci sú v súčasnom období plne vyťažení, na výzvu samosprávy zverejnenú počas utorňajšieho dopoludnia zareagovali mnohí. „Pomohli nám naplniť kapacity potrebné na vytvorenie dostatočného počtu odberných tímov v našom meste. Je to znak toho, že ľudia z Banskej Bystrice a okolia sa vždy vedeli v náročných chvíľach spojiť,“ uviedol primátor Ján Nosko.

Záujemcovia o testovanie sa už môžu nahlasovať prostredníctvom rezervačného systému na konkrétny deň a čas. „Upozorňujeme, že potvrdzujúci e-mail môže prísť o čosi neskôr, nie okamžite. Zároveň v príslušný deň testovania dostane každý aj SMS, ktorá mu pripomenie, na aký čas a odberné miesto sa prihlásil,“ doplnil prvý zástupca primátora Jakub Gajdošík. Ako radnica doplnila, v nevyhnutných prípadoch, ak sa záujemca nevie zaregistrovať online, môže využiť telefonický kontakt 048/43 30 777.

Fungovanie všetkých odberných miest je schválené banskobystrickým regionálnym úradom verejného zdravotníctva. Pomocnú ruku podala samospráve aj banskobystrická Rooseveltova nemocnica, vďaka ktorej bude možné dať sa otestovať na prítomnosť koronavírusu počas víkendu aj na parkovisku Mičinská. Aj v tomto prípade je potrebné nahlásiť sa na presný čas prostredníctvom rezervačného systému mesta. „Záujem o testovanie budeme sledovať a v prípade potreby sa budeme snažiť flexibilne reagovať,“ dodal Nosko.

COVID 19: Operácia Spoločná zodpovednosť
Odberné miesto COVID-19 v Senici – mestskej časti Banskej Bystrice, počas operácie Spoločná zodpovednosť, ktorá by mala zabezpečiť celoplošné testovanie obyvateľov Slovenska antigénovým testom na COVID-19. Banská Bystrica, 31. október 2020. Foto: archívne, SITA/Peter Rusko.

Snina

13:33 Ako informovala vedúca oddelenia strategického rozvoja Mestského úradu v Snine Erika Jankajová, nové odberové miesta počas testovania 23. a 24. januára pribudnú v Snine v Cirkevnej spojenej škole na Švermovej ulici, v základných školách (ZŠ) Komenského, Študentská, Budovateľská a elokovanom pracovisku ZŠ Pavla Országha Hviezdoslava.

Mesto zároveň spustilo online registráciu na jednotlivé odberové miesta prostredníctvom systému bookio, cez ktorý si je potrebné na jednotlivé odberné miesto vopred rezervovať čas odberu. „Vďaka spolupráci s Nemocnicou Snina budú na každom odbernom mieste dvaja zdravotníci, čo umožní hladší priebeh testovania i pre tých, ktorí nebudú mať online registráciu,“ uviedla Jankajová.

Počas týždňa sa v Snine dá otestovať na troch odberových miestach v nemocnici, v územnom spolku Slovenského Červeného kríža, kde testujú aj počas soboty. Tretie miesto prevádzku Detský Ados na futbalovom štadióne a k dispozícii je počas pracovných dní.

13:02 Ministerstvo hospodárstva SR odporúča testovanie vo firmách najmä prevádzkam, v ktorých pracuje viac ako 250 zamestnancov. Ak by pritom chceli svojich pracovníkov testovať aj spoločnosti s menej ako 250 zamestnancami, ministerstvo im odporúča, aby sa spojili s ďalšími podnikmi a dosiahli tak odporúčaný počet pracovníkov. Prevádzkové náklady spojené s testovaním budú kompenzované zo strany štátu sumou 3,5 eura na každú otestovanú osobu. O finančný príspevok budú žiadať firmy Ministerstvo vnútra SR.

Richard Sulík
Podpredseda vlády a minister hospodárstva SR Richard Sulík (SaS). Foto: achívne, SITA/Branislav Bibel

Vranov nad Topľou

12:54 Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa mesta Vranov nad Topľou Eva Fedorňáková, v rámci skríningového testovania plánuje vranovská radnica počas najbližšieho víkendu zriadiť na svojom území 12 odberových miest v desiatich objektoch.

Podľa Fedorňákovej budú tieto miesta približne kopírovať rozmiestnenie tak, ako to bolo pri celoplošnom testovaní v minulom roku. Testovať budú po oba dni od 8:00 do 20:00 s prestávkou medzi 12:00 a 13:00. Posledný odber pred ňou vykonajú o 11:30. „Snažíme sa vytvoriť odberové miesta tak, aby bola pokrytá každá časť nášho mesta. Odberové miesta plánujeme zriadiť štandardne v základných školách, na tržnici, futbalovom ihrisku na Rodinnej oblasti či v Mestskej športovej hale,“ uviedol primátorom mesta Ján Ragan.

Ako dodal, viac informácií o skríningovom testovaní radnica obyvateľom poskytne pomocou informačných plagátov, stránky mesta a sociálnych sietí. V meste sa počas týždňa dá testovať na jedinom odberovom mieste vo vranovskej nemocnici. Na odber sa je potrebné prihlásiť cez stránku korona.gov.sk.

Prešov

12:37 Mesto Prešov zriadi na antigénové skríningové testovanie na ochorenie COVID-19 v dňoch 23. a 24. januára 44 odberných miest. Všetky budú otvorené od 8:00 do 20:00 s výnimkou prestávok, ktoré budú od 12:00 do 12:45 a od 17:00 do 17:45.

Ako informoval hovorca mesta Prešov Vladimír Tomek, testovacie miesta sa nachádzajú predovšetkým v priestoroch základných a stredných škôl na celom území mesta, ale umiestnené budú aj v troch kultúrnych strediskách Parku kultúry a oddychu, v priestoroch areálu Technických služieb mesta Prešov na Bajkalskej ulici, komunitnom centre K Starej tehelni, športovom areáli a v reštauračných zariadeniach. Presný zoznam je uverejnený na webovej stránke mesta.

„Obyvateľom odporúčame, aby si pred príchodom na odberné miesto skontrolovali približný počet čakajúcich na jednotlivých odberných miestach na stránke www.somvrade.sk. Informácie o počte čakajúcich budú počas celého víkendu aktualizovať naši administrátori. Údaje pridané administrátormi budú farebne odlíšené ako dôveryhodné. Túto možnosť však bude mať aj každá otestovaná osoba,“ uviedol Tomek.

Zároveň dodal, že mesto okrem toho pripravuje aj objednávací systém na odberné miesta zriadené mestom Prešov. „Bližšie informácie poskytneme v najbližšom čase,“ dodal hovorca.

Stropkov

12:22 V Stropkove pribudnú dve novovytvorené odberové miesta v Mestskej športovej hale na ulici Matice slovenskej a Komunitnom centre na Mlynskej ulici, ktoré budú k dispozícii aj počas nadchádzajúceho víkendu. V Mestskej športovej hale sa testuje v stredu až v piatok od 12:00 do 20:00.

V sobotu 23. a v nedeľu 24. januára bude k dispozícii od 8:00 do 20:00. Hygienické prestávky sú naplánované od 12:00 do 13:00 a od 17:00 do 18:00. V rovnakom čase bude cez víkend k dispozícii aj odberové miesto v komunitnom centre. Testovanie na oboch odberových miestach je bez registrácie.

V meste naďalej fungujú aj ďalšie dve MOM, ktoré budú testovať aj počas víkendu. Odberové miesto Šarišskej ulici je otvorené v pondelok až v piatok od 10:00 do 18:00, v sobotu a v nedeľu od 10:00 do 16:00. Testovanie je bez registrácie. Pri kultúrnom stredisku na ulici Nový riadok je MOM otvorené v pondelok až v piatok a tiež v sobotu 23. januára od 8:00 do 12:00 a od 16:00 do 20:00.

Na testovanie je potrebné sa objednať na webstránke korona.gov.sk. „V záujme plynulého priebehu testovania odporúčame občanom, ktorým to situácia dovolí, aby sa testovanie absolvovali počas pracovných dní. Predídu tým možnému tvoreniu radov pred odberovými miestami počas víkendu,“ upozornil hovorca mesta Stropkov Peter Novák.

Svidník

12:01 Ako informovala PR manažérka mesta Svidník Kristína Tchirová, u nich pribudnú štyri nové odberové miesta, ktoré zriadi mestská samospráva, v sobotu 23. a nedeľu 24. januára. K dispozícii bude aj ďalšie mobilné odberové miesto (MOM).

Ako uviedla Tchirová, nové odberové miesta doplnia doterajšie štyri MOM, ktoré zriadil Slovenský Červený kríž, nemocnica, Regionálny úrad verejného zdravotníctva Svidník a štvrté miesto je umiestnené v amfiteátri. K nim cez víkend pribudnú odberové miesta v Dome kultúry, Základnej škole 8. mája, vo vestibule autobusovej stanice a v Gymnáziu duklianskych hrdinov.

Tieto odberové miesta budú k dispozícii v sobotu 23. januára od 7:00 do 12:00 a následne od 13:00 do 19:00. V nedeľu 24. januára budú otvorené od 7:00 do 14:00. „Mesto Svidník vytvára aj tzv. mobilné odberové miesto, ktoré bude slúžiť na pretestovanie rôznych organizácii v meste po nahlásení sa na Mestský úrad vo Svidníku. V súčasnosti si robíme zoznam inštitúcií, ktorých zamestnanci s rodinnými príslušníkmi by prišli na testovanie vo vyhradenom čase. Týmto spôsobom sa podporí komunitné testovanie a zníži sa čas čakania na testovanie,“ povedala Tchirová s tým, že aktuálne informácie k testovaniu vo Svidníku bude samospráva uverejňovať na webovej stránke mesta, ako aj na sociálnych sieťach.

Sliač

11:47 Vlastný mobilný rezervačný systém využije na víkendové skríningové testovanie obyvateľov na ochorenie COVID-19 kúpeľné mesto Sliač. Ako pre agentúru SITA uviedla primátorka Sliača Ľubica Balgová, jednoduchý a intuitívny systém poskytol mestu jeho autor bezplatne. Vďaka tomuto objednávaciemu systému bude víkendové testovanie jednoduchšie a bez dlhého čakania na mraze.

Na registračnej stránke www.agsliac.sk pripravila primátorka aj manuál, pričom tým obyvateľom, ktorí sa zaregistrovať z rôznych dôvodov nemôžu, pomôžu telefonicky zamestnanci mestského úradu.

V Sliači budú obyvateľov testovať na štyroch odberných miestach, pričom všetky sú v réžii samosprávy. Mesto zriadilo aj vlastné mobilné odberné miesto (MOM) na mestskom úrade, ktoré bude k dispozícii od soboty 23. januára do 7. februára, zatiaľ len cez víkend. „V prípade potreby a veľkého záujmu aj z okolitých obcí máme zabezpečený personál tak, aby MOM na mestskom úrade fungovalo aj cez týždeň,“ doplnila Balgová.

Skríningové testovanie na mestskom úrade a v dome kultúry bude v sobotu 23. a v nedeľu 24. januára od 8:00 do 18:00. V Kúpeľoch Sliač a vo vojenskej poliklinike budú odberné miesta otvorené len v sobotu v tom istom čase. „Ak bude o testovanie v Sliači veľký záujem, otvoríme odberné miesta na poliklinike a v kúpeľoch aj v nedeľu,“ dodala primátorka s tým, že pre občanov mestskej časti Sampor pripravujú mobilné testovanie, o ktorom budú ešte obyvateľov informovať.

11:26 Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) eviduje takmer stovku požiadaviek o pomoc armády v súvislosti so skríningovým testovaním. O pomoc žiadajú samosprávy, okresné krízové štáby, okresné úrady a Ministerstvo zdravotníctva SR. Šéf rezortu obrany to povedal pred začiatkom stredajšieho rokovania vlády. Požiadavky na armádu sa podľa Naďa líšia. „Niektorí požadujú, aby sme napríklad my boli zodpovední za ten nebezpečný biologický odpad, ktorý vzniká. To musíme riešiť,“ uviedol.

VLÁDA: Rokovanie 66. schôdze
Minister obrany Jaroslav Naď. Foto: archívne, SITA/Úrad vlády SR.

Bratislava

10:44 Bratislava zverejnila predbežné počty odberových miest na plošné testovanie na COVID-19 v jednotlivých mestských častiach. „Testovanie v Bratislave naďalej intenzívne pripravujeme tak, aby sa každý na testovanie dostal a robíme maximum pre to, aby bolo pohodlné a bez dlhého čakania,“ uviedlo mesto na sociálnej sieti s tým, že pripravuje webovú stránku so základnými informáciami a podrobnou mapou.

„Na niektoré miesta sa bude možné zaregistrovať online, ale väčšina bude k dispozícii bez objednania,“ doplnil magistrát. Bratislava a mestské časti dávajú k dispozícii 47 vozidiel MHD (41 autobusov, štyri trolejbusy, dve električky), ktoré budú tiež slúžiť ako odberové miesta.

Bratislavské mestské časti spolu s hlavným mestom predbežne pripravili 290 testovacích tímov, ktoré sa dočasne pridajú k existujúcim 19 mobilným odberovým miestam (MOM). Predbežne budú zriadené v Čunove dva tímy, v Devíne jeden odberový tím a dve testovacie vozidlá MHD, v Devínskej Novej Vsi sedem tímov, v Dúbravke 16 tímov a dve vozidlá MHD, dva odberové tímy majú byť v Jarovciach, 16 ich má byť v Karlovej Vsi a tiež dve testovacie vozidlá MHD, štyri tímy majú byť zriadené v Lamači.

V Novom Meste je v pláne zriadenie 28 odberových tímov a dve testovacie vozidlá, v Petržalke by to malo byť 49 tímov a 12 vozidiel MHD, v Podunajských Biskupiciach 12 tímov a tri testovacie vozidlá, v Rači 12 odberových tímov a dve testovacie vozidlá MHD. Tri tímy majú byť v Rusovciach, v Ružinove 48 tímov a 12 testovacích vozidiel, 20 odberových tímov má byť v Starom Meste a tiež päť testovacích vozidiel, štyri tímy majú byť vo Vajnoroch a tiež jedno vozidlo MHD, 14 tímov a štyri vozidlá majú pribudnúť vo Vrakuni a štyri tímy v Záhorskej Bystrici.

Zoznam odberových miest je zatiaľ orientačný, niektoré z nich musí ešte schváliť Úrad verejného zdravotníctva SR. „Časť dočasných odberových miest bude prístupná už od štvrtka, ak štát dodá testy, viaceré zostanú otvorené až do utorka,“ poznamenal magistrát a dodal, že najviac testovacích tímov bude v prevádzke počas víkendu. „Pracujeme tiež na tom, aby boli odberové miesta monitorované a mohli sme priebežne informovať o ich naplnenosti,“ doplnilo mesto a poďakovalo všetkým dobrovoľníkom, ktorí sa prihlásili na pomoc pri testovaní. „Za šesť hodín sa nám prihlásilo 457 ľudí a výzvu sme už ukončili,“ uzavrel magistrát.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Piešťany

10:07 V Piešťanoch pripravili na plošné testovanie 19 odberných miest, k dispozícii budú v sobotu a v nedeľu od 8:00 do 20:00. Obce v okolí Trnavy vo viacerých prípadoch umožňujú rezervovať si termín na konkrétny čas, internetový rezervačný systém nasadili napríklad v Jaslovských Bohuniciach, Cíferi, v Zavare, Bielom Kostole, Boleráze alebo v Ružindole.

Trnava

9:56 V Trnave bude na celoplošné testovanie počas víkendu k dispozícii 20 odberných miest, v pondelok 25. a v utorok 26. januára desať odberných miest. V sobotu a v nedeľu budú testovať od 8:00 do 18:00, v pondelok a utorok už len od 16:00 do 20:00.

Žiadne objednávanie na konkrétny termín nebude v Trnave možné. Odberné miesta sú umiestnené väčšinou v školách, je ich výraze menej ako pri celoplošnom testovaní na jeseň minulého roku.

„Občania môžu prísť na ľubovoľné odberné miesto. Stav ich obsadenosti bude pravidelne aktualizovaný na stránke testovanie.trnava.sk. Mesto Trnava pripravuje mobilnú aplikáciu, v ktorej si ľudia budú môcť vopred vyplniť svoje údaje k registrácii,“ informovala hovorkyňa trnavskej radnice Veronika Majtánová. Aplikácia by potom mala ušetriť čas pri administratívnych úkonoch priamo v odbernom mieste.

Dolný Kubín

9:35 Po troch jesenných testovaniach sa v Dolnom Kubíne pripravujú na prvé tohtoročné testovanie Podľa primátora Jána Prílepka dolnokubínska samospráva robí všetko pre to, aby miestni obyvatelia mohli absolvovať víkendové testovanie bez dlhších čakaní.

„Pokiaľ to bude v našich možnostiach, tak im chceme pripraviť aj priestory, v ktorých počkajú na výsledky. Sme si vedomí, že aj keď vláda vyhlásila toto testovanie za dobrovoľné, bude nevyhnutné pre väčšinu našich obyvateľov. Rovnako pociťujeme zodpovednosť za zdravotníkov, preto sme ustúpili z testovania vo vonkajších priestoroch,“ povedal Prílepok.

Konkrétne miesta, prevádzkové časy a počty odberných miest radnica spresní v priebehu dnešného dňa. „Odberné miesta sa budú nachádzať v častiach Kňažia, Záskalie, Banisko, Medzihradné, Staré mesto, sídliská Brezovec a Bysterec. Zoznam všetkých odberných miest zverejníme najneskôr v stredu 20. januára na internetovej stránke mesta, na sociálnych sieťach, vývesných plochách a na konkrétnych odberných miestach,“ doplnil Prílepok.

Žiar nad Hronom

9:22 Sieť odberných miest na skríningové testovanie pripravuje na najbližšie dni aj mesto Žiar nad Hronom. Ako informuje radnica, pripravujú aj systém online registrácie, ktorý by mali spustiť dnes o 14:00. Po vyplnení a odoslaní registračného formuláru dostane každý e-mailom presný termín odberu, a tým pádom nebude musieť čakať v rade.

„Prednostne sa budú registrovať obyvatelia Žiaru nad Hronom, teda osoby s trvalým pobytom v meste,“ uvádza samospráva s tým, že v piatok 22. januára bude umožnené registrovať sa na voľné termíny aj obyvateľom iných obcí a miest.

V piatok otvoria v Žiari nad Hronom tri odberné miestnosti v troch základných školách, kde budú robiť testovanie len na základe online registrácie. V sobotu 23. a v nedeľu 24. januára bude pripravených 11 odberných miest v rôznych častiach mesta.

Väčšia časť z nich bude vykonávať testy na základe online registrácií, teda podľa časového poradia na základe objednávok obyvateľov mesta. „Ďalšia časť miestností bude určená pre záujemcov o testovanie, ktorí sa dopredu nezaregistrovali. V týchto miestnostiach bude potrebné čakať na test v rade,“ doplnila radnica s tým, že zoznamy miestností zverejnia na webových stránkach mesta.

Počas víkendu budú vytvorené tri odberné miesta v priemyselnom parku, jedno pre zamestnancov Slovalca a dve pre zamestnancov firmy Nemak Slovakia. Tieto odberné miesta nie sú pod správou mesta, ale je možné, že pri nevyčerpaní kapacity týchto miestností sa tu budú môcť otestovať zamestnanci aj iných spoločností.

Aktuálne pracujú v Žiari nad Hornom tri odberné miesta, ktoré sú otvorené každý deň: Radničná reštaurácia, regionálny úrad verejného zdravotníctva a nemocnica. „Mesto Žiar nad Hronom nie je ich prevádzkovateľom, ich činnosť a otváracie hodiny nevieme ovplyvniť,“ uzatvára hronskožiarska samospráva.

Žilina

9:06 Obyvatelia Žiliny budú môcť počas víkendového testovania využiť ktorékoľvek z pripravených 52 odberných miest. Ako informoval hovorca mesta Vladimír Miškovčík, žilinská samospráva ich pripravila v 28 rôznych lokalitách. Podľa odhadov radnice by malo byť otestovaných približne 65-tisíc ľudí vo vekovej kategórii od 15 do 65 rokov s trvalým pobytom v Žiline.

Odberné miesta podobne ako pri jesennom testovaní zväčša kopírujú geografické umiestnenie volebných miestností. „Počas dvoch testovacích dní však budú môcť využiť Žilinčania ktorúkoľvek miestnosť, niektoré odberné miesta však nebudú fungovať celý víkend. V sobotu 23. januára bude k dispozícii odberné miesto na Budatínskom hrade a v Kultúrnom dome v Zástraní. V nedeľu 24. januára budú fungovať odberné miesta v Základnej škole v Mojšovej Lúčke a v Kultúrnom dome vo Vraní,“ uviedol Miškovčík.

Samospráva aktuálne pripravuje aj elektronické prihlasovanie na testovanie vo vybraných odberných miestach v Žiline. „Opäť nás čaká náročný víkend, v ktorom bude potrebná spolupráca všetkých z nás. Zo skúseností vieme, že najväčší nápor sa dá očakávať v sobotu ráno, menej ľudí chodí na testovanie večer. Robíme všetko pre to, aby víkendové testovanie prebehlo bezproblémovo. Verím, že to spoločne zvládneme,“ povedal primátor Peter Fiabáne.

9:00 Vitajte pri sledovaní stredajšieho online prenosu aktuálnych informácii o celoplošnom (skríningovom) testovaní na ochorenie COVID-19 na Slovensku.

COVID 19: Projekt Zachráňme spoločne životy
Ľudia čakajú pred odberným miestom v bratislavskej Ružinovskej poliklinike počas celoplošného skríningového testovania na COVID-19, ktoré prebieha od 18. januára – 26. januára 2021 v rámci projektu s názvom Zachráňme spoločne životy. Bratislava, 18. január 2021. Foto: SITA/Branislav Bibel.

19:00 Online prenos minúta po minúte sme ukončili. Aktuálne informácie k celoplošnému testovaniu vám prinesieme aj v stredu.

18:24 Odmena za činnosť pri plošnom testovaní nebude dôvodom na zánik nároku na pandemický rodičovský príspevok.

Zvolen

16:44 Vo Zvolene sa bude počas víkendu dať otestovať na 12 odberných miestach. „Zároveň pracujeme na tom, aby sa Zvolenčania mohli na niektoré z nich objednať aj on-line, teda prostredníctvom rezervačného systému,“ píše primátorka Lenka Balkovičová na sociálnej sieti Facebook.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Martin

16:17 Mesto Martin vytvorí počas dvoch víkendových dní 23. a 24. januára 44 odberných miest na testovanie. Ako informovala hovorkyňa mesta Zuzana Kalmanová, prihlásiť sa na testovanie budú môcť Martinčania aj pomocou mobilnej aplikácie.

Aktuálne je v Martine k dispozícii osem stálych mobilných odberných miest, ktoré cez víkend doplní 44 dočasných, tak, aby mohli byť pretestovaní všetci, ktorí o to prejavia záujem. „Naším cieľom je vytvoriť čo najlepšie podmienky pre obyvateľov a návštevníkov mesta s ohľadom na ročné obdobie a požiadavky testovania. Vytvorili sme nové odberné miesta v interiéri a už čoskoro spustíme mobilnú aplikáciu, vďaka ktorej sa budú môcť obyvatelia registrovať na konkrétne odberné miesto a na čas,“ uviedol primátor Ján Danko.

Podľa martinského primátora sa budú môcť v Martine otestovať aj obyvatelia okolitých obcí a širšieho regiónu. „Verím, že výsledky testovania dokážu, že situácia v Martine sa postupne upokojuje a my sa zaradíme medzi okresy, kde sa začne s uvoľňovaním opatrení. Len týmto spôsobom sa dokážeme priblížiť k otváraniu škôl, prevádzok, obchodov či reštaurácií,“ uzavrel Danko.

Vajnory

15:28 V bratislavskej mestskej časti Vajnory v utorok spustili dve nové odberové miesta. V tlačovej správe o tom informoval hovorca mestskej časti Tomáš Hajdušek.

„Vajnory v utorok od 15:00 spúšťajú dve nové odberové miesta. Obe sa budú nachádzať v Dome kultúry vo Vajnoroch, testovať sa bude antigénovými testami a testovanie bude bezplatné,“ uviedol hovorca a dodal, že Obidve testovacie miesta budú obyvateľom k dispozícii tento týždeň v pracovné dni od 15:00 do 19:30. „Na testovanie nie je potrebné sa objednať,“ doplnil.

Mestská časť zároveň avizovala, že v rámci víkendového celoplošného testovania budú na území Vajnor až štyri odberové miesta. „Sme veľmi radi, že sa nám podarilo už dnes otvoriť dve nové odberové miesta,“ poznamenal starosta Vajnor Michal Vlček a dodal, že dúfa, že tieto miesta znížia nápor ľudí, ktorí sa budú chcieť dať otestovať.

„Zároveň tým odbremeníme odberové miesto Vajnory – Alviano, ktoré v našej mestskej časti funguje od decembra a ktoré je v súčasnosti kompletne obsadené,“ uzavrel starosta.

Detva

14:56 Mesto Detva pripravuje skríningové testovanie počas najbližšieho víkendu 23. a 24. januára. Ako radnica informuje na webovej stránke, okrem mobilného odberového miesta pred budovou Rescuemed na Záhradnej ulici budú mať obyvatelia mesta k dispozícii ďalších sedem testovacích miest. Dve budú otvorené v Dome kultúry A. Sládkoviča, po jednom v Športovej hale, v III. Základnej škole (ZŠ) na ulici Obrancov mieru a v IV. ZŠ na ulici A. Bernoláka.

V historickej časti mesta bude otvorené odberové miesto v I. ZŠ na Kukučínovej ulici a v Mestskom kultúrnom stredisku.

Testovacie miesta budú v sobotu 23. a v nedeľu 24. januára otvorené od 8:00 do 20:00 s obedňajšou prestávkou od 11:45 do 12:30. „Posledné odbery sa budú robiť 15 minút pred koncom testovania,“ dodáva samospráva s tým, že mimo víkendu sa záujemcovia môžu otestovať na mobilnom odberovom mieste pred budovou Rescuemed na Záhradnej ulici od 8:00 do 16:00.

Vrakuňa

14:25 Bratislavská mestská časť Vrakuňa otvorí prvé dočasné odberové miesta už vo štvrtok. „Od štvrtka otvoríme šesť odberových miest, v piatok ich bude otvorených už 11 a v sobotu a nedeľu ich bude otvorených 17. V súčinnosti s magistrátom cez víkend budú ešte dve ďalšie MOM,“ uviedol na sociálnej sieti starosta Vrakune Martin Kuruc.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Dúbravka

14:12 Bratislavská mestská časť Dúbravka pripravila na víkendové testovanie 18 odberových miest v DK Dúbravka, KC Fontána, v školských zariadeniach a v autobusoch na parkovisku Bagarova.

Karlova Ves

13:57 Bratislavská mestská časť Karlova Ves otvorí na svojom území 14 dočasných vnútorných odberových miest, ktoré budú prístupné od soboty 23. januára do utorka 26. januára v čase od 8:00 do 18:00.

Mestská časť to uviedla na sociálnej sieti. „Počas víkendu bude v mestskej časti sprístupnené aj jedno testovacie miesto pre objednaných, v autobuse na parkovisku pred cintorínom v Slávičom údolí,“ informuje mestská časť.

Od piatka do utorka budú otvorené Drive-Thru odberové miesta pod mostom Lafranconi a v Líščom údolí. Tieto budú dostupné iba pre obyvateľov Bratislavy.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ružinov

13:44 Bratislavská mestská časť Ružinov plánuje zriadiť približne tridsať odberových miest. Na sociálnej sieti to uviedol starosta Ružinova Martin Chren.

„Počas soboty a nedele plánujeme na celé dva dni, od 8:00 do 20:00, len v Ružinove otvoriť viac ako 60 testovacích miest. Ak, samozrejme, zoženieme zdravotníkov a administrátorov, a ak nám štát dodá dostatok testov,“ podotkol Chren

Mestská časť plánuje zriadiť aj drive-in a špeciálne prednostné miesto pre tehotné ženy, onkopacientov a zdravotne postihnutých ľudí.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Bratislava

13:36 Na plošné testovanie sa pripravuje aj Bratislava, nové odberové miesta majú postupne pribúdať počas tohto týždňa. Primátor Matúš Vallo avizoval, že v hlavnom meste má byť do víkendu v prevádzke zhruba 300 testovacích miest. 

„Mestské časti spolu s hlavným mestom pripravujú približne 300 odberových tímov. Viaceré z týchto dočasných testovacích miest budú v prevádzke už od štvrtka, ak štát dovtedy dodá testy,“ uviedol primátor na sociálnej sieti a dodal, že ak to bude potrebné, viaceré z testovacích miest zostanú otvorené až do utorka.

Zmena oproti jesennému testovaniu je, že tentokrát bude platiť test z viacerých zdrojov. „Z PCR testovania, z testovania, ktoré robia firmy svojim zamestnancom, z existujúcich 19 mobilných odberových miest (MOM) v meste a aj z dočasných odberových miest, ktoré postupne otvoríme,“ podotkol Vallo a dodal, že v rámci dočasných testovacích miest mesto pripravuje aj 55 vozidiel MHD v 23 lokalitách po meste s jedným odberným tímom na vozidlo.

„Snažíme sa, aby viaceré odberné miesta mali rezervačný systém a aby najmä počas víkendu mala verejnosť prehľad o čakacích lehotách,“ doplnil.

COVID 19: Spustenie odberného miesta pri Úrade BSK
Zľava: Primátor Bratislavy Matúš Vallo a predseda BSK Juraj Droba počas tlačovej besedy Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) o spustení mobilného odberového miesta (MOM) pri Úrade BSK, ktoré vzniklo v spolupráci s Hlavným mestom SR Bratislava a bude slúžiť pre kľúčovú infraštruktúru v kraji. Bratislava, 18. január 2021. Foto: SITA/Branislav Bibel.

Trenčín

12:43 V najmenšom zo slovenských krajských miest v Trenčíne zriadia počas víkendu 23. a 24. januára 36 odberných miest. Informovala o tom hovorkyňa mesta Erika Ságová.

„Veríme, že cez víkend otvoríme všetky plánované odberné miesta, ktoré budú riadne vybavené nielen materiálom, ochrannými pomôckami, dezinfekciou, ale aj administratívnym a zdravotníckym personálom,“ uviedla Ságová.

V tejto súvislosti poznamenala, že radnica prostredníctvom dotazníka oslovila so žiadosťou o pomoc zdravotníkov ochotných pomôcť pri testovaní. „Aktuálne máme zaregistrovaných 84 zdravotníkov a stále na našu výzvu reagujú ďalší,“ dodala Ságová.

COVID 19: Plošné tesovanie v Trenčíne
Priestor pre evidenciu ľudí na odbernom mieste pred Fakultnou nemocnicou Trenčín počas mimoriadneho testovania obyvateľov Trenčína antigénovým testom na COVID-19, ktoré sa uskutočnilo v dňoch 19. a 20. decembra 2020. Trenčín, 19. december 2020. Foto: archívne, SITA/Martin Medňanský.

Malacky

12:17 Pezinok chce počas víkendu otvoriť 12 testovacích miest, Malacky zriadia päť odberových miest.

„Malacky rozširujú možnosti bezplatného antigénového testovania. Od stredy 20. januára pribudnú ďalšie tri odberové miesta. Spolu s kaštieľom a kasárňami na Juhu ich bude spolu päť,“ uvádza mesto a dodáva, že odberové miesto v kasárňach testuje bez povinnosti objednania.

Termíny na ostatné miesta bude potrebné zarezervovať. „Podľa našich informácií každá obec v našom regióne pripravuje vlastné testovacie miesto. Obyvatelia okolitých obcí sa teda dostanú na testovanie v mieste svojho bydliska bez toho, aby museli cestovať do Malaciek,“ doplnilo mesto.

Pezinok

Ďalšie testovacie miesta plánuje otvoriť aj Pezinok. „Počas najbližšieho víkendu bude v Pezinku k dispozícii asi 12 odberových miest. Pracujeme na online objednávaní sa na konkrétny čas testovania,“ informuje mesto. Senec má schválené tri nové odberové miesta – v Základnej škole (ZŠ) Tajovského, ZŠ Mlynská a ZŠ Molnára Szencziho.

„V daných odberových miestach budú dva až štyri odberové tímy v závislosti od počtu prihlásených zdravotníkov a administratívnych pracovníkov,“ informuje Senec a dodáva, že mobilné odberové miesto na Slnečných jazerách Juh je stále v prevádzke a pribudne tam aj druhé testovacie miesto. „Pracujeme na spustení rezervačného systému,“ uzavrelo mesto.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Lučenec

11:46 Obyvatelia Lučenca môžu na testovanie už v súčasnosti využiť štyri odberové miesta, kde sa môžu otestovať a získať potrebný certifikát. Ako samospráva informuje na sociálnej sieti, okrem toho pripravujú na skríningové testovanie koncom týždňa zriadenie väčšieho počtu odberových miest, ktoré budú otvorené od 8:00 do 20:00. Radnica pripravuje objednávací systém, vďaka ktorému sa záujemcovia vyhnú dlhému čakaniu v radoch. Snahou samosprávy je tak zníženie mobility a rizika nákazy.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

11:33 Zamestnávatelia združení v Klube 500 sú znepokojení, že od 27. januára majú od svojich zamestnancov vyžadovať doklad o ich zdravotnom stave ako podmienku vstupu na pracovisko.

Petržalka

11:20 V bratislavskej Petržalke má pribudnúť minimálne päť stálych odberových miest na testovanie. Ďalšie dočasné odberové miesta vzniknú počas víkendového celoplošného skríningu na petržalských základných školách a na Ekonomickej univerzite v Bratislave. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa Petržalky Mária Halašková. „Chcel by som poprosiť všetkých ľudí, ktorí sa chcú otestovať, aby počkali do víkendu. K dispozícii budú mať na výber oveľa viac odberových miest a otestujú sa rýchlejšie ako teraz,“ vyzýva starosta Ján Hrčka.

Okrem toho mestská časť aktuálne čaká na povolenie z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva SR (RÚVZ) v Bratislave, na základe ktorého spustí prevádzku nového stáleho mobilného odberového miesta (MOM) na Hrobákovej ulici. „V prípade spustenia prevádzky bude toto MOM otvorené pre obyvateľov osem hodín denne v termíne od 20. januára do 31. marca,“ vysvetlila hovorkyňa a dodala, že okrem Hrobákovej plánuje Petržalka otvoriť ďalšie stále odberové miesta, termín ich spustenia bude rovnako závisieť od rozhodnutia RÚVZ.

„Čo sa týka súčasného počtu a rozloženia MOM v rámci Bratislavy, do prvých dvoch výziev na zriadenie MOM sa obce nemohli prihlásiť. Až tretia výzva bola dodatočne upravená tak, aby sa mohli prihlásiť, a jediná obec, ktorá stihla šibeničný termín na celom Slovensku, bola mestská časť Lamač,“ vysvetlil situáciu s momentálnym počtom odberových miest v Petržalke starosta Ján Hrčka a dodal, že v priebehu dvoch týždňov by malo na území mestskej časti vzniknúť minimálne päť nových stálych MOM.

Petržalka hľadá posily na pozície zdravotníkov, administratívnych pracovníkov a koordinátorov odberových miest v rámci celoplošného skríningu, ktorý potrvá do 26. januára. „Petržalka zároveň vyzýva dobrovoľníkov aj na dlhodobú spoluprácu v termíne približne od 20. januára do 31. marca na plánované stále MOM na Hrobákovej ulici,“ podotkla hovorkyňa a dodala, že dobrovoľníci sa môžu hlásiť prostredníctvom interaktívneho formulára na webovej stránke Petržalky.

Odmena pre zdravotníckych pracovníkov počas víkendového skríningu je stanovená na 200 eur brutto na deň, pre administratívnych pracovníkov a koordinátorov 100 eur netto za celý odpracovaný deň. „Stravu a pitný režim počas testovacích dní zabezpečí Miestny úrad Bratislava – Petržalka. Čo sa týka finančných odmien pre dobrovoľníkov v rámci dlhodobej spolupráce, zdravotníci budú odmenení sumou zhruba 10 eur za hodinu, administratívni pracovníci približne 6 eur za hodinu,“ uzavrela hovorkyňa.

10:57 Do pomoci pri testovaní v Národnom ústave detských chorôb (NÚDCH) v rámci projektu s názvom Zachráňme spoločne životy sa aktívne zapojila aj bývalá tenistka Dominika Navara Cibulková. „Odpykala si svoj trest“ za prednostné zaočkovania sa.

CIBULKOVÁ: Pomohla pri testovaní na COVID 19
Bývalá tenistka Dominika Navara Cibulková (vľavo) sa aktívne zapojila do pomoci pri testovaní na COVID-19 v Národnom ústave detských chorôb (NÚDCH) v rámci projektu s názvom Zachráňme spoločne životy. Bratislava, 19. január 2020. Foto: SITA/Branislav Bibel.
V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Cífer

10:46 V Cíferi sa začalo testovať už v utorok. Najväčšia obec v Trnavskom okrese má však podľa starostu Maroša Sagana zatiaľ k dispozícii len 350 antigénových testov, ktoré mala pôvodne nachystané na testovanie pred plánovaným otvorením škôl. Testovať bude len obyvateľov s trvalým pobytom v obci, podmienkou je objednanie cez rezervačný systém. Testovanie v ďalších dňoch bude závisieť od toho, kedy obec dostane ďalšie testy.

Zeleneč

10:37 Obec Zeleneč v Trnavskom okrese má plošné testovanie naplánované na piatok, sobotu aj nedeľu, podmienkou je registrácia vopred.

Smolenice

Obyvatelia Smoleníc budú mať možnosť otestovať sa v kultúrnom dome v sobotu a v nedeľu vždy od 8:00 do 20:00. Budú tam dva odberné tímy, obec pripravuje možnosť elektronickej registrácie. Aj ďalšie obce v okrese Trnava plánujú testovanie sústrediť na víkendové dni, niekde však bude možnosť testovania len v jeden deň.

Banská Bystrica

10:26 Mesto Banská Bystrica bude podobne ako iné mestá realizovať skríningové testovanie počas víkendu 23. a 24. januára. Ako radnica informovala v tlačovej správe, záujemcovia budú môcť využiť rezervačný systém, ktorý sa osvedčil posledný víkend počas komunitného cieleného testovania.

Mesto testovanie pripravuje na sobotu a nedeľu pre nedostatok voľného zdravotníckeho personálu, ktorý je v súčasnosti maximálne vyťažený. Samospráva aktuálne zisťuje záujem z existujúcej databázy zdravotníkov, ktorí pomáhali pri zabezpečovaní dvoch kôl celoplošného i komunitného testovania.

Pre všetkých záujemcov budú počas víkendu v Banskej Bystrici k dispozícii mestom zriadené mobilné odberné miesta (MOM), ktorých fungovanie schválil banskobystrický regionálny úrad verejného zdravotníctva. Zároveň počas víkendu pribudnú ďalšie mobilné odberné miesta a mesto navýši aj počet odberných tímov. Celkový počet MOM oznámi mesto v najbližších dňoch a bude závisieť od toho, či sa podarí zabezpečiť dostatočný počet zdravotníkov.

Rezervačný systém spustí radnica na webovej stránke mesta. Prostredníctvom neho sa budú môcť záujemcovia o testovanie nahlasovať na konkrétny deň – sobotu alebo nedeľu, miesto aj čas. Podľa záujmu bude mesto kapacity flexibilne navyšovať.

V prípade, že sa záujemcovia o testovanie nezúčastnia na víkendovom skríningovom testovaní, môžu počas týždňa, tak ako doposiaľ, využívať antigénové testovacie miesto bez objednania zriadené Rooseveltovou nemocnicou na parkovisku Mičinská cesta. „Detská fakultná nemocnica v Banskej Bystrici a regionálny úrad verejného zdravotníctva otestuje záujemcov len po objednaní sa v systéme na korona.gov.sk,“ doplnila radnica.

Prešov

10:17 Mesto Prešov zriadi počas najbližšieho víkendu 23. a 24. januára na svojom území viac ako 40 odberných miest.

Ako agentúru SITA informoval hovorca mesta Prešov Vladimír Tomek, radnica zabezpečí viac ako 80 zdravotníkov, ktorí budú vykonávať odbery, viac ako 80 administratívnych pracovníkov, a tiež ochranné pomôcky. „Rovnako zabezpečíme dostatok dezinfekčných prostriedkov na všetky odberné miesta a následne aj dôkladnú dezinfekciu jednotlivých odberných miest každý deň po skončení testovania. Je však absolútne nevyhnutné, aby štát splnil sľub a zabezpečil dostatok testov, certifikátov a bol pripravený pomôcť napríklad aj pri zabezpečení manažmentu odstraňovania vzniknutého odpadu,“ uviedol Tomek s tým, že bližšie informácie o odberných miestach a súvisiace pokyny poskytne radnica v priebehu týždňa.

Prešovská radnica už koncom minulého týždňa zverejnila informáciu, že na víkendové testovanie zháňa zdravotníkov. Odmena pre každého zdravotníka je 12 eur brutto za jednu hodinu práce. Záujemcovia môžu v prípade záujmu najneskôr do stredy 20. januára vyplniť prihlasovací formulár na webovej stránke.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Hlohovec

10:06 V Hlohovci plánujú podľa primátora Miroslava Kollára testovať od soboty 23. januára do utorka 26. januára, teda štyri dni. Mesto má podľa neho kapacity na pretestovanie asi 8 000 ľudí, na jeseň sa na plošnom testovaní v Hlohovci zúčastnilo asi 13-tisíc ľudí, preto samospráva požiada o súčinnosť veľkých zamestnávateľov. Od nich očakáva testovanie svojich zamestnancov a ich rodinných príslušníkov.

Trnava

9:54 Mesto Trnava pripravuje plošné testovanie predbežne počas víkendu 23. a 24. januára. K dispozícii by podľa hovorkyne trnavskej radnice Veroniky Majtánovej malo byť asi 45 odberných miest, ich umiestnenie bude zväčša rovnaké ako pri plošnom testovaní na prelome októbra a novembra minulého roka. Samospráva okrem toho podľa nej pracuje na systéme elektronického prihlasovania sa, aby sa tak skrátili čakacie lehoty na odberových miestach. Trnavská radnica pripúšťa možné zmeny, o ktorých bude informovať.

Humenné

9:38 V meste Humenné by na celoplošné skríningové testovanie malo byť k dispozícii celkovo 12 odberných miest. K piatim existujúcim majú pribudnúť dve zriadené ďalšími subjektmi a päť nových odberných miest pripravuje samotné mesto. Tieto miesta budú fungovať počas najbližšieho víkendu. Vyplýva to zo záverov pondelkového zasadnutia krízového štábu mesta, o ktorých agentúru SITA informoval Marián Škuba z tlačového referátu Mestského úradu v Humennom.

Ako uviedol, v súčasnosti je obyvateľom mesta Humenné k dispozícii päť mobilných odberných miest (MOM). Konkrétne ide o MOM Slovenského Červeného kríža pri parkovisku mestského úradu, nemocnica zriadila odberné miesto pri oddelení pre dlhodobo chorých, ďalšie sa nachádza v Zariadení sociálnych služieb Slnečný dom na sídlisku Dubník, Detský Ados zriadil MOM na Sídlisku pod Sokolejom a spoločnosť DZS-M.K. Trans prevádzkuje odberné miesto pri zimnom štadióne.

„Situácia v Humennom je stabilizovaná. Čísla sú relatívne dobré, postupne klesajú. Testovanie má stav ešte vylepšiť. Konať sa má v interiéroch,“ uviedol Škuba s tým, že činnosť každého odberného miesta funguje predovšetkým na objednávku. „Je zámerom, aby odberné miesta predĺžili svoj čas prevádzky,“ dodal.

Podľa Škubu si aj iné subjekty podali na ministerstvo zdravotníctva žiadosti o umožnenie vzniku ďalších dvoch mobilných odberných miest na Gorkého ulici za Mestských kultúrnym strediskom a pri ORL klinike na Nemocničnej ulici pri bývalom hlavnom vchode do nemocnice. „Pribudnúť by mali v najbližších dňoch,“ uviedol Škuba.

Zároveň dodal, že samotné mesto s cieľom posilniť počet odberných miest v súvislosti s celoplošným testovaním požiadalo o vytvorenie vlastných piatich odberných miest. Nachádzať sa majú v areáloch základných škôl SNP, Hrnčiarska, Pugačevova, Centra voľného času Dúha Humenné a komunitného centra Podskalka. „Mesto zabezpečuje na celoplošné testovanie pre novovytvorených päť odberných miest zdravotníkov, administratívnych pracovníkov, príslušníka ozbrojených síl, poskytuje materiálne zabezpečenie i odvoz odpadu,“ uviedol Škuba.

Päť nových odberných miest bude občanom k dispozícii počas najbližšieho víkendu, v sobotu a nedeľu 23. a 24. januára, spolu s MOM Slovenského Červeného kríža. „Snahou je dohodnúť sa aj s piatimi existujúcimi prevádzkovateľmi, aby ich odberné miesta boli k dispozícii aj počas víkendu. Očakávame, že otestovať do Humenného sa prídu aj ľudia z okolitých obcí, kde nebudú vytvorené žiadne mobilné odberové miesta,“ informoval Škuba. V okrese Humenné by malo absolvovať testovanie asi 32 600 ľudí.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Košice

9:24 V Košiciach sa od utorka 19. januára začalo ďalšie kolo celoplošného testovania. Mesto otvorilo šesť odberných miest, a to v Kulturparku, v Amfiteátri, v areáli U. S. Steelu, na Magistráte mesta, v Spoločensko – relaxačnom centre na ulici Milosrdenstva a vo Výmenníku Važecká na Galaktickej ulici na sídlisku Nad jazerom. Informoval o tom hovorca mesta Košice Vladimír Fabian.

„Vo štvrtok sa od 16:00 do 20:00 spustí celomestské testovanie na ďalších minimálne 60 odberných miestach, kde bude k dispozícii vyše 100 odberných tímov. Budú to hlavne základné školy a budovy mestských častí. Zväčša pôjde o rovnaké miesta, ktoré fungovali aj počas oboch tohtoročných testovaní. Podrobné informácie o všetkých odberných miestach v jednotlivých mestských častiach vrátane ich otváracích hodín a počtov odberných tímov bude mesto Košice aktualizovať na webstránke korona.kosice.sk,“ uviedol Fabian.

Mesto Košice chce zlepšiť komfort pri testovaní, zminimalizovať čakanie a zvýšiť tak bezpečnosť občanov. K tomu dopomôže aj aplikácia eRegistrácia na testovanie, ktorá sa na niektorých odberných miestach skúšala uplynulý víkend. Počas aktuálneho testovania by už postupne mala byť k dispozícii na všetkých odberných miestach.

„Aj napriek krátkosti času sa nám v priebehu niekoľkých hodín podarilo zorganizovať a zazmluvniť viacero odberových tímov. Som hrdý na to, že Košice sú jednou z prvých samospráv na Slovensku, ktoré spúšťajú plošné testovanie. Od utorka budú mať občania k dispozícii 12 odberových tímov, ktoré zabezpečuje mesto Košice. Takisto je možné využiť aj osem ďalších miest, ktoré prevádzkujú ďalší zriaďovatelia. Odberné miesta aj počty tímov budú pribúdať. Naším cieľom je, aby sme od štvrtka zabezpečili minimálne taký rozsah odberových miest a tímov, aký mali občania k dispozícii počas oboch kôl celoplošného testovania v tomto roku,“ informoval košický primátor Jaroslav Polaček (nezávislý).

COVID 19: Testovanie v Košiciach
Administratívne pracovníčky na odbernom mieste v priestoroch Magistrátu mesta Košice počas celomestkého testovania antigénovým testom na COVID-19 v Košiciach. Košice, 9. január 2021. Foto: SITA/Marek Lukáč.

Nitra

9:16 Mesto Nitra bude aj po rozhodnutí vlády o celoplošnom testovaní naďalej testovať v rovnakom režime ako doteraz, teda od piatka do nedele. Obyvatelia mesta budú mať aj v treťom kole testovania k dispozícii 42 odberných miest. Radnica má aj na tretie kolo dostatok zdravotníkov aj administratívnych pracovníkov.

COVID 19: Plošné testovanie v okrese Nitra
Ľudia čakajú na mobilnom odbernom mieste v priestoroch nitrianskej Synagógy počas mimoriadneho testovania na COVID-19 v rámci sprísneného zákazu vychádzania v Nitrianskom okrese z dôvodu vážnej epidemiologickej situácie. Nitra, 8. január 2021. Foto: SITA/Martin Havran.

9:04 Všetkých 56 členských miest Únie miest Slovenska (ÚMS) umožní svojim obyvateľom, aby sa cez víkend otestovali na prítomnosť ochorenia COVID-19. V tlačovej správe to uviedla hovorkyňa ÚMS Daniela Piršelová. Podľa ÚMS však bude potrebné, aby štát splnil svoj prísľub pomôcť s testovaním a zabezpečil dostatok testov, certifikátov či pomohol pri zabezpečení riadenia odstraňovania vzniknutého odpadu.

„Som absolútne presvedčený o tom, že primátorky a primátori členských miest poskytnú túto službu svojim obyvateľom, pretože sú to práve oni, ktorí ich po celý čas trvania pandémie ochraňujú a pomáhajú im. Zároveň chcem upozorniť, že finálny manuál pre samosprávy, ktorý práve distribuuje štát do územia, by nevznikol bez našej výraznej pomoci,“ povedal prezident ÚMS Richard Rybníček. Ako dodal, aj tu sa ukazuje, že bez praktických skúseností a pripomienok ÚMS by štát nedokázal ani tento ďalší masový projekt testovania obyvateľov zrealizovať sám.

9:00 Vitajte pri sledovaní utorkového online prenosu aktuálnych informácii o celoplošnom (skríningovom) testovaní na ochorenie COVID-19 na Slovensku.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor MatovičMarek KrajčíRoman Mikulec