Aktualizované: Carles Puigdemont je pripravený spolupracovať, separatistické strany Katalánska vyzval k zjednoteniu

Carles Puigdemont
Bývalý katalánsky prezident Carles Puigdemont Foto: SITA/AP
  • aktualizované: 4. novembra, 20:25

BRUSEL 4. novembra (WebNoviny.sk) – Bývalý katalánsky prezident Carles Puigdemont je pripravený spolupracovať s belgickými úradmi v súvislosti s medzinárodným zatykačom, ktorý na neho vydal španielsky súd. Politik to uviedol v sobotu prostredníctvom sociálnej a mikroblogovacej siete Twitter v holandčine. Zatiaľ však neprezradil, kde presne sa nachádza.

Belgická prokuratúra potvrdila, že prijala zatykač na Puigdemonta a ďalších štyroch ministrov jeho vlády, no bude na sudcovi, či ich prikáže zatknúť.

Zjednotenie politických strán

Carles Puigdemont vyzval všetky politické strany Katalánska bojujúce za osamostatnenie sa od Španielska k zjednoteniu v súvislosti s regionálnymi voľbami, ktoré sa budú konať 21. decembra.

„Všetci demokrati by sa mali teraz zjednotiť za Katalánsko, za slobodu politických väzňov a za republiku,“ napísal prostredníctvom sociálnej a mikroblogovacej siete Twitter politik, ktorý sa nachádza v Belgicku. Katalánska európska demokratická strana v piatok vyhlásila, že sa pokúsi vytvoriť koalíciu. Puigdemont sa vyjadril, že v predčasných regionálnych voľbách v Katalánsku plánuje viesť volebnú kampaň z Belgicka.

Medzinárodný zatykač

Španielsky súd už vydal medzinárodný zatykač na Puigdemonta a ďalších štyroch ministrov jeho vlády. Politici čelia obvineniam zo vzbury, podnecovania vzbury, sprenevery a ďalších prečinov, za ktoré im hrozí až 30 rokov väzenia. Týchto skutkov sa údajne dopustili okrem iného tým, že vypísali a zorganizovali referendum o samostatnosti Katalánska, a predovšetkým tým, že 27. októbra vyhlásili nezávislosť Katalánska od Španielska.

Madrid vzápätí katalánskych predstaviteľov zbavil funkcií, pričom ich právomoci prebrala centrálna vláda. Osem zosadených ministrov katalánskej vlády uväznili.

 

 

 

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Carles Puigdemont