Pestovanie zeleru

Zeler - pestovanie
zdroj: gettyimages.com

Bez zeleru, ako druhu koreňovej zeleniny, sa zaobíde len máloktorá gazdiná. Vyznačuje sa nielen špecifickou vôňou, ale aj chuťou, no jeho absenciu vo vývare by ste spozorovali veľmi rýchlo. Ako si ho vypestujete aj vo vlastnej záhradke vám prezradíme v nasledujúcom článku.

...

Pestujeme zeler

Najčastejšie pestovanou odrodou je zeler bulvový. Samozrejme, poznáme viacero odrôd, avšak pestovanie je takmer totožné. Do záhrady vysádzame už predpestované priesady, ktoré majú 4 – 6 listov. Pôdu si budete musieť pripraviť vopred, čo znamená kyprenie a odstránenie buriny. Nezabudnite na prísun živín. Ideálny je v tomto prípade kompost, no pokojne siahnite aj po hnojive z obchodu.

Zeler môžete sadiť po akejkoľvek plodine, v tomto smere „nerobí problémy“. Vzdialenosť medzi jednotlivými sadenicami, ale aj riadkami by mala byť cca 40 cm. Vysádzame približne v druhej polovici mája. Dôležité je, aby už nehrozili ranné prízemné mrazy. Pri raste sa tvorí najskôr koreň, až neskôr vzniká bulva. Využitie nájde nielen v kuchyni, ale pozitívne vplýva aj na naše zdravie. Pomáha pri látkovej premene a reumatizme, je vhodnou plodinou pre diabetikov, má močopudné účinky, stimuluje nervový systém.

Hovoríme o zelenine nesmierne náročnej na vodu. Pravidelná zálievka musí byť samozrejmosťou, obzvlášť v prípade horúceho leta. Intenzívne zalievame počas všetkých vývinových fáz. Pôda musí obsahovať veľké množstvo bóru. Jeho nedostatok vyústi do plesne srdiečkovej, ktorá sa prejaví odumretím stredových listov. Následne vzniká tzv. suchá pleseň. Výsledkom sú duté bulvy.

Zeler je dvojročná rastlina. V prvom roku prináša úrodu, v druhom kvety a semienka. Všetko sa ale dá stihnúť aj v rámci jedného vegetačného obdobia. Príčinou je nižšia teplota. Ak poklesne vonkajšia teplota pod 5 stupňov, zeler nadobudne pocit, že prichádza zima. Začína s tvorbou kvetnej stonky a následne aj semien. Získate tak úrodu aj kvalitný základ pre výsev v nasledujúcom roku.

Ako predpestovať sadenice

  • počas noci nechajte semienka namočené vo vode, ráno ich preceďte a nechajte uschnúť na dobre savom papieri
  • semienka poukladáme na povrch substrátu, mierne pritlačíme
  • zálievka patrí len do zavlažovacej misky
  • vrch nádoby prekryte priesvitným krytom alebo igelitom či geotextíliou
  • do prikrývky urobte diery pre cirkulovanie vzduchu
  • občas nádoby odokryte
  • vyparí sa prebytočná vlhkosť a nevzniknú plesňové ochorenia

Pozrite si záhradné ručné náradie v týchto e-shopoch:

Ochorenia a škodce
Aj zeler má, rovnako ako každý druh zeleniny, rôznych biologických nepriateľov a je náchylný na ochorenia. V prípade zeleru pozorujeme najmä plesňové choroby a ich rozličné modifikácie. Choroby sa prejavujú rôzne. Najčastejšími prejavmi je žltnutie, hnednutie či hnitie listov, nevyvinuté alebo príliš malé a zdeformované bulvy.

Pestovanie zeleru
zdroj: gettyimages.com

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať: