Bývalý šéf vojenskej rozviedky priznal úlohu Izraela pri zabití iránskeho generála Solejmáního

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Kásem Solejmání
Zosnulý veliteľ iránskych Revolučných gárd Kásem Solejmání (v strede). Foto: archívne, SITA/AP

Izraelské tajné služby mali podiel na americkom leteckom útoku, pri ktorom v roku 2020 zahynul iránsky generál Kásem Solejmání. Vyhlásil to bývalý šéf iránskej vojenskej rozviedky, ktorého v utorok citovala agentúra AP. Ide o prvé verejné priznanie úlohy, ktorú Izrael zohral v tejto operácii.

Solejmání velil jednotke Kuds, elitnej zložke iránskych revolučných gárd, a pomáhal organizovať zapojenie Iránu do aktivít polovojenských skupín v zahraničí. Zahynul 3. januára 2020 pri útoku amerického bezpilotného lietadla na letisku v Bagdade.

Podľa Pentagonu Solejmání krátko pred tým nariadil útok na americké veľvyslanectvo v irackej metropole. Udalosť ešte viac vystupňovala už aj tak napäté vzťahy medzi Iránom a USA, pričom hrozilo, že incident vtiahne obe krajiny do plnohodnotného konfliktu.

Izrael mal prístup k Solejmáního číslam

Týždeň po útoku americká televízna stanica NBC News informovala, že izraelská rozviedka pomohla potvrdiť podrobné údaje o Solejmáního lete z Damasku do Bagdadu. Server Yahoo News priniesol správu, že Izrael „mal prístup k Solejmáního číslam“ a informácie odovzdal Spojeným štátom.

Penzionovaný generálmajor Tamir Heyman, ktorý do septembra viedol vojenskú rozviedku, je pravdepodobne prvým oficiálnym predstaviteľom, ktorý potvrdil izraelskú účasť. Jeho vyjadrenie zverejnilo novembrové číslo časopisu vydávaného v hebrejčine, ktorý je úzko spojený s izraelskými spravodajskými službami. Rozhovor s Heymanom časopis uskutočnil v septembri, niekoľko týždňov pred jeho odchodom z armády.

Solejmáního označil za „motor vlaku“ upevňovania iránskeho vplyvu v Sýrii. Atentát považuje za úspech, pretože je „vzácne nájsť niekoho tak vysoko postaveného, kto je architektom bojových síl, stratégom a operátorom – je to vzácne“, povedal Heyman.

Stovky leteckých útokov

Izrael v uplynulej dekáde uskutočnil v Sýrii stovky leteckých útokov, iba zriedkavo ich však verejne komentuje. Podľa oficiálnych vyjadrení Izraela sa jeho operácie zameriavajú na základne síl podporovaných Iránom a na dodávky zbraní iránskemu spojencovi, šiitským milíciám Hizballáh.

Vďaka izraelským útokom sa podarilo „zabrániť pokusu Iránu zapustiť v Sýrii korene“, povedal Heyman. Izraelská armáda na žiadosť o vyjadrenie k jeho výrokom bezprostredne nereagovala.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Kásem Solejmání