Bukureštská deviatka je dôležitejšia ako kedykoľvek predtým, zhodnotil Naď na stretnutí ministrov obrany

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Naď, ministri obrany Bukureštskej deviatky
Ministri obrany Bukureštskej deviatky (B9) Zdroj: www.facebook.com

Bukureštská deviatka (B9) je formát, ktorého význam je dnes dôležitejší ako kedykoľvek predtým. Uviedol to poverený minister obrany Jaroslav Naď (Demokrati), ktorý sa v stredu 26. apríla zúčastnil vo Varšave na stretnutí ministrov obrany B9.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Ministri rokovali o bezpečnostnej situácií v regióne v súvislosti s vojnou na Ukrajine a tiež o úlohe NATO a v podpore Ukrajiny. Zaoberali sa aj otázkami posilnenia predsunutej obrany NATO na ochranu východného krídla. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa Ministerstva obrany SR Martina Kakaščíková.

Jednota východného krídla

Naše krajiny tvoria východnú hranicu NATO a EÚ, spoločne s ostatnými ministrami sme dnes potvrdili jednotu a neochvejnosť našich postojov voči porušovaniu medzinárodného práva a územnej celistvosti suverénnych krajín, ktoré v moderných dejinách nemá obdobu,“ uviedol Naď v súvislosti s ruskou agresiou na Ukrajine.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Doplnil, že sa s ministrami rozprávali aj o možných mechanizmoch posilnenia východného krídla NATO, ktoré sa týkajú adaptácie veliteľských štruktúr ako aj konkrétnych spôsobilostí vrátane protivzdušnej obrany. Šéf rezortu obrany je presvedčený, že Ukrajina bude v tomto boji úspešná.

Dovtedy však musíme demonštrovať náš odstrašujúci potenciál a odolnosť voči ruskému imperializmu, ktorý je v tomto storočí jednoducho neprijateľný,“ dodal Naď.

Spoločná obranná politika

Jednou z tém rokovania B9 bol aj blížiaci sa samit NATO vo Vilniuse a pohľad ministrov obrany krajín B9 na spoločnú bezpečnostnú a obrannú politiku EÚ. Ako informoval rezort obrany, ministri sa venovali aj podpore NATO a EÚ pri konsolidácii obranných kapacít partnerov z okolia, najmä Moldavskej republiky, Gruzínska a Bosny a Hercegoviny.

Minister obrany doplnil, že Slovensko je podporovateľom územnej celistvosti tejto trojice krajín. „Po ruskej invázii na Ukrajinu musíme ďalej posilňovať našu politickú a praktickú spoluprácu, keďže každá z týchto krajín má osobitný význam pre európsku bezpečnosť,“ vyhlásil Naď.

Členmi formátu B9 sú Slovensko, Poľsko, Česko, Rumunsko, Bulharsko, Estónsko, Maďarsko, Lotyšsko a Litva. Na stretnutí ministrov obrany B9 sa zúčastnil aj britský minister obrany Ben Wallace.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ben WallaceJaroslav NaďMartina Kakaščíková
Firmy a inštitúcie Európska úniaMO Ministerstvo obrany SRNATO Organizácia Severoatlantickej zmluvyStrana Demokrati