Bratislava a Piešťany privítajú basketbalové ME do 18 rokov, Slováci budú v pozícii nováčika

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Basketbal reprezentacia
Zľava: Tréner A-tímu SR Ivan Rudež a kouč slovenskej osemnástky Richard Ďuriš počas spoločnej tlačovej konferencie seniorskej mužskej reprezentácie basketbalistov a výberu do 18 rokov. Bratislava, 25. júl 2017. Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

BRATISLAVA 25. júla (WebNoviny.sk) – Slovenskí basketbalisti do 18 rokov finišujú s prípravou na domáci európsky šampionát tejto vekovej kategórie, ktorý sa bude od 29. júla do 6. augusta hrať v bratislavskej Hant aréne a piešťanskej Diplomat aréne.

Posledná previerka pred ostrým štartom čaká zverencov Richarda Ďuriša v stredu od 18.00 h v Hant aréne. „Zápas proti Litve nám môže nastaviť zrkadlo našej výkonnosti. Je to mužstvo, ktoré sa predikuje na účasť v najlepšej štvorke celého turnaja. Litovčania sú finalisti z minuloročného šampionátu. Verím, že od zápasov v Turecku sme sa zlepšili v útoku aj v obrane. Každé stretnutie na šampionáte musí byť pre našich hráčov obrovská skúsenosť a musí im dodať sebavedomie, keďže majú možnosť konkurovať tým najlepším zo svojej kategórie,“ povedal v utorok Ďuriš

Na Slovákov čaká silná konkurencia

Zo záverečnej nominácie vypadli dvaja hráči. Realizačný tím však ešte konečnú zostavu uzavretú nemá. „Od minulého štvrtka to vyzerá, že by sa k nám napokon mohol pripojiť Jakub Mokráň. Po utorkovom večernom tréningu by už malo byť všetko jasné. Ak by bol zdravotný stav Mokráňa dostatočne dobrý, zrejme by sme mu pod košom dali prednosť pred Tomášom Pavelkom. Po predchádzajúcich prípravných zápasoch v Česku vypadli z nominácie Jozef Huljak a Dominik Havel a to z dôvodu, že boli na pozíciu rozohrávača. Tam sme sa rozhodli pre Martina Danieliča ako druhého rozohrávača, pretože mal rovnakú výkonnosť ako oni, ale je o rok mladší. Stále platí, že ak sú hráči na rovnakej výkonnostnej úrovni, tak aj s výhľadom do budúcnosti berieme toho mladšieho,“ ozrejmil ďalej Ďuriš.

Na Slovensko čaká v základnej D-skupine silná konkurencia. Postupne sa stretne s Lotyšskom, obhajcom titulu z minulého roka Francúzskom a na záver s Bosnou a Hercegovinou. „Hráči vedia, čo si minulý rok vybojovali. Sme na takomto podujatí prvýkrát, budeme v pozícii nováčika a berieme to ako veľkú školu,“ dodal Ďuriš. Odhodlaný je aj kapitán slovenského výberu do 18 rokov Jakub Kadáši. „V kabíne necítiť napätie, skôr sme všetci zdravo namotivovaní. Dáme do toho maximum. Verím, že nás fanúšikovia prídu podporiť v hojnom počte.

Slovenské mestá sú pripravené

Z organizátorského hľadiska sú slovenské mestá pripravené, ale niektoré veci sa ešte musia doladiť. „V pondelok sme privítali prvého účastníka zo Španielska, ktorý odohrá svoje zápasy v Piešťanoch. V priebehu týždňa postupe pricestujú ďalšie výpravy. Našou úlohou je prepraviť ich z Viedne na Slovensko. Jeden z posledných detailov, ktorý dolaďujeme, je palubovka v bratislavskej Hant aréne. Potrebujeme na ňu nalepiť špeciálne nálepky podľa požiadaviek z Medzinárodnej basketbalovej federácie,“ vysvetlil šéf organizačného výboru Martin Struhár.

Optimisticky je naladený prezident Slovenskej basketbalovej asociácie (SBA). „Som presvedčený, že hráči dajú do zápasov všetko. Ak budú hrať na sto precent, prídu aj výsledky a ocenia to aj fanúšikovia.

Predbežná nominácia basketbalistov SR „18“ na majstrovstvá Európy

Maroš Želizňák, Dávid Javorský, Milan Janošov (všetci GBA Praha/ČR), Martin Bizub (BK Iskra Svit), Dominik Kubala, Branislav Mátych (obaja ICM Považská Bystrica), Jakub Kadáši (Science City Viedeň/Rak.), Tomáš Pavelka (CBA Gran Canaria/Šp.), Juraj Páleník (MBK Karlovka), Alex Ondruš (BK Inter Bratislava), Martin Danielič (BK Levickí Patrioti), Matej Majerčák (BK 04 AC LB Spišská Nová Ves), Jakub Mokráň (MBA Prievidza)

Program basketbalistov SR „18“:

Sobota 29. júla: Slovensko – Lotyšsko (Hant aréna, Bratislava, 18.00 h)
Nedeľa 30. júla: Slovensko – Francúzsko (Hant aréna, Bratislava, 18. 00 h)
Pondelok 1. augusta: Slovensko – Bosna a Hercegovina (Hant aréna, Bratislava, 18.00 h)

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať