Boxer Tomi Kid zabojuje o titul IBF v poloťažkej váhe

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Tomi Kid Kovács
Slovenský boxer Tomi Kid Kovács. Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 30. marca (WebNoviny.sk) – Jediný slovenský profesionálny boxer Tomáš Kovács sa 11. júna tohto kalendárneho roka na domácej pôde predstaví v súboji o opasok majstra Európy organizácie International Boxing Federation (IBF) v poloťažkej hmotnostnej kategórii (do 79,4 kg).

Giorgi Berošvili má na konte 27 víťazstiev

Súperom 38-ročného (nar. 20. júna 1977) rodáka z Galanty bude o štrnásť rokov mladší Gruzínec Giorgi Berošvili, stretnú sa v Mestskej športovej hale v Trenčíne. IBF je spoločne s WBA, WBC a WBO jednou zo štyroch najprominentnejších profiverzií. Slovák bude pod jej záštitou boxovať premiérovo.

„Stále som nezavesil rukavice na klinec, aj keď už viac žijem pre zverencov než pre seba. Forma klesne, ale potom sa vždy vzchopím. Prišla šanca bojovať o titul IBF. Oslovili môjho manažéra Zoltána Petrányiho z Budapešti, prijali sme ponuku. Zápas sa uskutoční na desať kôl po tri minúty. Využili sme príležitosť zorganizovať ho na Slovensku. Čaká na nás rušné obdobie, zostáva jedenásť týždňov. Ešte jeden sa môžem venovať ostatným záležitostiam. Ohľadom dejiska bolo viacero alternatív, najmä Trnava, ktorú mám rád. Trenčín bol druhou možnosťou, ešte som tam neboxoval. Ako usporiadateľ hradím všetky náklady protivníka, do úvahy prichádzali tiež Gruzínec žijúci v Nemecku a Poliak. Berošvili sa nebojí výmen, je odo mňa nižší. Ja som technický typ, nepustím si ho k telu. Analýza a taktika počkajú, teraz sa zameriam na silu a behanie,“ povedal „Tomi Kid“ na stredajšej predpoludňajšej prezentačnej tlačovej besede v bratislavskej hale Mladosť.

Tomáš Kovács má podľa databázy BoxRec v profesionálnom ringu na konte 27 víťazstiev (16 KO) a jednu prehru technickým knokautom. Giorgi Berošvili dosiahol 24 triumfov (takisto 16 KO), utrpel desať nezdarov (6 KO) a vybojoval dve remízy.

Viliam Tankó má šancu predstaviť sa v Riu

Zakladateľ KO Box Clubu Galanta sa na spomenutom mítingu s novinármi poďakoval prítomnému riaditeľovi Národného športového centra (NŠC) Borisovi Čavajdovi:

„Moji najlepší zverenci pôsobia v NŠC, vďaka čomu sa dostaneme na miesta, o akých sme v minulosti mohli len snívať. Pred každým výjazdom som žobral o centíky, teraz máme všetko zabezpečené. V takýchto podmienkach prichádzajú aj rezultáty. Absolvovali sme 43 výjazdov a 164 zápasov. Stihli sme viaceré projekty, či už Slovensko do rukavíc alebo návštevy základných škôl. Hrdíme sa výsledkami na domácej i medzinárodnej scéne. Najväčší úspech si pripísal Viliam Tankó treťou priečkou na I. európskych hrách v azerbajdžanskom Baku. Za tento bronz by som vymenil všetky svoje tituly. Stále žije nádej, že sa dostane na olympijské hry, čo sa Slovákovi dosiaľ naposledy podarilo pred dvadsiatimi rokmi. Potrebujeme zachrániť náš šport a účasť v brazílskom Riu de Janeiro.“

„Tomi Kid“ sa so svojimi chalanmi nedávno vrátil z tréningového kempu na Kube. „Jedným z benefitov NŠC sa stala tiež spolupráca s kubánskou stranou, ktorá má toto odvetvie na špičkovej úrovni. Deťom tam už pri narodení naťahujú rukavice. Všetci Kubánci športujú. Videl som krásnu a jednoduchú, hoci chudobnú krajinu. Zaberali sme s olympijským šampiónom z roku 1976. Máme za sebou fantastické tréningy. Napriek slabým podmienkam sa im darí šplhať na svetovú špicu. Naša mládež dnes všetko dostane s prepáčením ´do huby´, potom je lenivá a nechce sa jej nič dokazovať. Aj keď sa dostanú na nejaký level s úspechmi, stúpne im sláva do hlavy, padnú dolu a všetku prácu môžeme spláchnuť,“ dodal Tomáš Kovács.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Tomáš KovácsTomi Kid KovácsViliam Tankó