Bolesť hrdla je v jesenných mesiacoch pomerne bežná u detí aj dospelých. Ako ju liečiť?

Bolest hrdla.jpg
Foto: Getty Images

Bolesť a nepríjemné pocity v hrdle sú často sprievodným javom popri iných príznakoch chorôb ako angína či chrípka. Ide o pomerne častý problém najmä u detí, ale vyskytuje sa aj u dospelých. O to rýchlejšie k nemu dochádza, keď má osoba oslabenú imunitu.

Hlavnými znakmi bolesti hrdla sú nepríjemné škriabanie, pálenie, pocit sucha a opuchu hrdla. Objaviť sa môže bolesť vystreľujúca do ucha alebo jazyka, zaľahnutie v ušiach, nechutenstvo.

Sprievodné problémy

Pretrvávajúca bolesť hrdla môže dokonca spôsobiť odmietanie jedla a pitia. To by mohlo viesť až k strate na váhe alebo dehydratácii. Problém tiež môže nastať s rozprávaním alebo hybnosťou.

Bolesť hrdla môže byť spôsobená infekčne alebo aj neinfekčne. Infekčný pôvod môže byť spôsobená baktériami či vírusmi. Ide o chrípku a nachladnutie, angínu či mykózy.

Neinfekčný pôvod bolesti hrdla zväčša vzniká po dlhom rozprávaní, namáhaní hrdla, kričaní, spôsobiť ju však môže aj suchý vzduch alebo podráždenie napríklad kostičkou.

Chrípka a nachladnutie

Práve chrípka a nachladnutie býva sprevádzaná bolesťami hrdla, ku ktorej sa pridáva bolesť kĺbov a svalov, či hlavy, kašeľ a horúčka. V tomto prípade je dôležitá prevencia a to najmä počas jesenných aj jarných mesiacov, kedy sa chrípka vyskytuje najviac. Spôsobujú ju výkyvy teplôt ale aj to, že nás nečakane zastihne dážď či vietor.

Bolest hrdla 1.jpg
Foto: Getty Images

Potrebné je poriadne sa obliekať, nepodceniť počasie, ale tiež hygienu. Nutné je poriadne a často si umývať ruky a dopĺňať vitamíny.

Domáca liečba a posilnenie imunity

Bolesť hrdla a jej liečbu netreba zanedbať. V prvom rade by mal jej pôvod a liečbu určiť lekár. V niektorých prípadoch stačí aj domáca liečba, dostatok tekutín, alebo zázraky z prírody. Ide hlavne o bylinky ako šalvia, rumanček, nechtík, propolis, slez, baza, ale aj med, citrón, slaná voda či zázvor.

Dôležité je aj celkové posilnenie imunity, aby dokázala bojovať s bolesťou, či prípadným zápalom a najmä, aby sa nám bolesť nevracala. V tomto prípade nezabúdame na dopĺňanie vitamínu C, ziku, betagluténu a na posilnenie imunity pomôže aj echinacea.

Vhodné je v sezónnom období aj nasadenie probiotík alebo podstúpiť očkovanie. Potrebné je doplniť vitamín D, keďže slniečko u nás svieti menej. Tak isto by sme mali prispôsobiť tomuto obdobiu našu stravu. Obsahovať by mala viac zeleniny a ovocia, a mala by byť obohatená o vlákninu.

Bolest hrdla 2.jpg
Foto: Getty Images

Ako proti bolesti hrdla?

Liekom na bolesť hrdla môžu byť napríklad pastilky, spreje a kloktadlá s obsahom antiseptík. Antiseptiká sú liečivá, ktoré nám pomáhajú pri zmiernení nepríjemných príznakov spojených s bolesťou hrdla.

Najčastejšie používané sú benzydamín, jodovaný povidion, chlorhexidín, a amylmetakrezol. Môžu sa vyskytovať aj v kombinácii s lokálnym anestetikom, ktoré má za úlohu tlmiť bolesť v ústnej dutine.

Na liečbu možno použiť aj lokálne antibiotikum tyrotricín, ktoré je vhodné na liečbu bolestivého a zapáleného hrdla.

Tento článok nie je autorským obsahom SITA.sk. Bol dodaný klientom, uverejnený ako platený PR článok.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie drmax