Blízko Ukrajiny a na Kryme sa nachádza vyše deväťdesiattisíc ruských vojakov, odhadujú Ukrajinci

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
ruskí vojaci, Rusko, armáda
Foto: ilustračné, SITA/AP

Ukrajinské ministerstvo obrany odhaduje, že v blízkosti Ukrajiny a na anektovanom polostrove Krym sa nachádza asi 94 300 ruských vojakov.

Poslancov parlamentu o tom informoval v piatok minister obrany Oleksij Reznikov s tým, že existuje pravdepodobnosť rozsiahlej eskalácie zo strany Ruska.

Analyzujú všetky scenáre

Spravodajská služba analyzuje všetky scenáre, vrátane tých najhorších, a za najpravdepodobnejší termín, keď bude Rusko pripravené na eskaláciu, považuje koniec januára, uviedol Reznikov.

Eskaláciu označil za pravdepodobný, hoci nie istý scenár a zdôraznil, že je nutné pracovať na jeho odvrátení.

Predstavitelia Ukrajiny aj Západ sa obávajú hromadenia ruských vojsk v blízkosti ukrajinských hraníc, pretože by to podľa nich mohlo byť predzvesťou invázie.

Moskva však trvá na tom, že nič také nemá v úmysle, a obvinila Ukrajinu a jej západných podporovateľov, že si vymýšľajú a zakrývajú tým svoje údajne agresívne plány.

Boje si vyžiadali tisícky životov

Rusko v roku 2014 anektovalo ukrajinský polostrov Krym a začalo podporovať separatistov na východe krajiny.

Boje medzi ukrajinskými ozbrojenými silami a proruskými povstalcami si doteraz vyžiadali viac ako 14-tisíc ľudských životov a zničili priemyselné srdce Ukrajiny.

Ukrajinsko-ruské napätie tento rok opäť narástlo po tom, čo Moskva zvýšila počet vojakov v blízkosti svojich hraníc s Ukrajinou vrátane Krymu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Oleksij Reznikov